Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: Památky, které se povedlo zachránit či obnovit soutěží v anketě Památka roku 2019

30 let od sametové revoluce: Památky, které se povedlo zachránit či obnovit soutěží v anketě Památka roku 2019

Vydáno 1. října 2019 Památky
Anketa Památka roku 2019 připomíná čtrnáct architektonických objektů, které se za uplynulých 30 let od sametové revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy. A právě úcta k odborným znalostem a uměleckému a řemeslnému mistrovství těch, kteří o kulturní dědictví pečují, stála za vznikem ocenění Opera Historica. O tom, kdo toto ocenění obdrží, rozhodla veřejnost, a to hlasováním v anketě portálu Kudy z nudy. Hlasování probíhalo od 1. do 30. září 2019.
Národní muzeumAnketa probíhala od 1. do 30. 9. 2019. Vítězem se stává počin s největším počtem hlasů.
 
Ocenění vítězi bude předáno na slavnostním večeru 3. října 2019 ve Španělském sále Pražského hradu, kde mu bude udělena Cena ministryně pro místní rozvoj. Oceněné projekty během slavnostního večera obdrží prestižní cenu Opera Historica 2019 v řadě kategorii včetně Grand Prix. Smyslem této ceny je veřejně představovat a oceňovat příkladnou péči jednotlivců, obcí, měst i krajů Čech, Moravy a Slezska, o kulturní dědictví ČR a ocenit reprezentativní rekonstruované stavby.

1 místo: Zámek a oranžérie Čechy pod Kosířem - 28 026 hlasů
2. místo: Zámek Kunín - 26 037 hlasů
3. místo: Mariánská Týnice - 6 468 hlasů
 

14 architektonických objektů, které se za uplynulých 30 let od sametové revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy

Vila StiassnyJednou z památek je například vila manželů Alfreda a Hermine Stiassni s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28, podle návrhu Ernesta Wiesnera. Velkolepý projekt rozděloval dům na obytné a provozní prostory, takže členové rodiny nebyli rušeni služebnictvem a zároveň veškeré zázemí bylo dokonale propojeno. Na zahradě byl bazén i tenisový kurt, ve sklepě velká tělocvična, rodina vlastnila také čtyři koně. V domě nechyběl ani výtah na jídlo, samostatné dřezy na mytí skleniček anebo místnosti pro zavazadla a skladování kožichů.

Dalším soutěžícím je barokní zámek Kunín, jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v českých zemích. V 16 historických pokojích si prohlédnete původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.
 
Muzeum východních ČechV anketě je zařazeno také Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Od roku 2018 probíhá v budově rekonstrukce, která ji navrací do původní podoby z roku 1912 dle architekta Jana Kotěry. Pokud půjde vše podle plánu, měla by se tu první expozice otevřít ještě v letošním roce na podzim, nejpravděpodobněji v listopadu 2019.
 
Zámek Blatná je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Již řadu let jej majitelé rekonstruují a návštěvníkům jsou přístupné jeho nově renovované části. Mimo nádherných interiérů se stropními freskami a nástěnnými malbami turisty potěší i krásná rozlehlá obora plná vzrostlých dubů a ochočených početných stád daňků, kteří se tu chovají už po staletí.
 
Hřebčín KladrubyNárodní hřebčín Kladruby nad Labem pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.
 
Sedm dlouhých let trvala rozsáhlá rekonstrukce historické budovy Národního muzea v Praze. Současná rekonstrukce respektovala původní plány Josefa Schulze z roku 1884, takže příchozí uvidí i detaily, které Schulz v 19. století pečlivě naprojektoval, jako jsou zdobené skleněné stropy, zlacení a spousta dalších věcí, které byly v průběhu času zničeny. Novinkou je vstup do kupole, přístupný je také Panteon a nově se příchozí podívají i do východní dvorany. Stálé expozice se návštěvníkům postupně otevřou během dalších dvou let.
 
Pivovar LobečTaké areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudil k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální památka se v posledních letech proměnila v zajímavé místo. Záchrana, obnova a zprovoznění pivovaru byly na podzim roku 2015 oceněny prestižní památkářskou cenou Patrimonium pro futuro, stavba byla nominována i do evropské soutěže Mies van der Rohe Award 2017.
 
Památník Tomáše Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lýdie Gahury ve Zlíně. Několik let po nastoupení komunismu však došlo k hrubé přestavbě proskleného památníku na koncertní sál a galerii. Nyní však objekt prošel komplexní rekonstrukcí podle návrhu architekta Petra Všetečky, která mu navrátila jeho původní eleganci a od 1. února 2019 je opět otevřen veřejnosti.
 
Klášter TepláDlouhá a nákladná rekonstrukce probíhá v klášteře Teplá. Když řád premonstrátů získal v roce 1989 nemovitost zpět, byla památka v žalostném zchátralém stavu. Největší zásah potřebovalo barokní jádro kláštera, rekonstrukce zde trvala šest let a byla dokončena v roce 2015. Nyní je o stavbu skvěle pečováno a interiéry na prohlídkové trase vás uchvátí svou monumentálností i nádhernou výzdobou. Za pozornost stojí detaily ve výzdobě - například v kování, ale i v dalších jednotlivých prvcích. Zdejší proslulá knihovna obsahuje sto tisíc svazků a patří k nejstarším a nejvýznamnějším historickým knihovnám v republice. Na objednávku se lze zúčastnit také prohlídky unikátního štolového systému, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Premonstráti zde navíc provozují hotelové a restaurační služby.
 
GrabštejnMéně známý zámek Konojedy také v minulosti býval klášterem. Po jeho zrušení v roce 1786 byly  budovy upraveny na šlechtické sídlo. Zámek včetně kostela prošel rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2016. Kostel byl staticky zajištěn, obnoveny byly fasády, interiér a restaurován byl dochovaný mobiliář. Cílem projektu byla záchrana a zpřístupnění kostela, který byl více než dvacet let veřejnosti uzavřen.
 
Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse. Novinkou (od léta 2018) je na zámku muzeum veteriny.
 
Čechy pod KosířemOd roku 2016 je turistům přístupný v celé své původní kráse zámek Čechy pod Kosířem. Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Více než dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde. Návštěvníci si mohou prohlédnout také opravenou oranžerii a pokochat se nádherným interiérem. Nechybí zde ani minizoo.
 
Rekonstrukce Děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné na Jihlavsku probíhala od roku 2002 do roku 2012 celých deset let a po třech stoletích dostal chrám novou fasádu. Uvnitř kostela vzniklo i první církevní muzeum královéhradecké diecéze. Štuková výzdoba chrámu patří mezi nejkrásnější v Čechách. Mezi nejcennější památky v chrámu patří ostatky řeckého mnicha a mučedníka svatého Liguriáše, které jsou od roku 1652 uložené ve zlaté rakvi.
 
Mariánská TýniceMariánská Týnice na Plzeňsku je skvělá stavba barokního architekta Santiniho. V budově bývalého probošství se nachází již od roku 1952 regionální muzeum. To nabízí v expozicích i opravdové unikáty - dva nově restaurované obrazy Petra Brandla anebo uměleckou litinu. Dále je zde národopisná expozice i stálá výstava severního Plzeňska o historii stavby a Mariánském kultu. Výstavní památka Plzeňského kraje měla ale během času namále - na začátku 20. století se totiž zřítila celá kopule, ale díky velkorysé rekonstrukci se opět tyčí nad kostelem.
Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Památník Tomáše Bati je otevřen každý den kromě pondělí. Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu. První prohlídka startuje v 10:00, poslední v 17:00, a to výhradně v doprovodu průvodce.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Historická budova Národního muzea

Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 - 1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V současné době zde probíhá rekonstrukce, která potrvá do listopadu 2019.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost - jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích - leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Budete si moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Mariánská Týnice - Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice - Muzeum a galerie severního Plzeňska

Expozice Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je orientována na vývoj historie regionu Plzeňsko. Najdete ji v areálu bývalého cisterciáckého poutního místa.

Zámek Konojedy s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Zámek Konojedy s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Jedná se o klášter upravený na zámek ve vesnici Konojedy u Úštěku. Servitský klášter založil František Karel Sweets-Špork před polovinou 18. století. Po zrušení kláštera v roce 1786 byly jeho budovy upraveny na šlechtický zámek. Součástí areálu zámku je kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudila k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální chuťovka se proměnila v zajímavé místo.

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Kostel se nachází v městské památkové zóně. Na místě nynějšího děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie stál již od 13. století gotický kostel. Po rozsáhlé stavební obnově je kostel, včetně nově vzniklé expozice, přístupný veřejnosti.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.