Úvod > Co chcete dělat? > Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje
Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.
Techno trasa je virtuální neznačenou trasou spojující přes 30 objektů technického rázu v Moravskoslezském kraji, které jsou spojeny s tradicí hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, ale také hasičskou technikou, pivovarnictvím, vojenskou a zemědělskou historií. Trasa zahruje nejen památky z období průmyslové revoluce, ale také artefakty mnohem starší nebo naopak mladší. Představuje tak různorodý pohled na průmyslové dědictví, tak typické pro tento region.

Vzhledem k tomu, že je Moravskoslezský kraj protkán hustou sítí cyklotras a jednotlivé objekty leží přímo v jejich těsné blízkosti, je možné absolvovat návštěvu i na kole.


Cesta železa

Důl Michal – NKP
Prohlédněte si řetízkovou šatnu pro uložení oblečení horníků, výdejnu svačin nebo "lampovnu". Kromě běžných prohlídek můžete absolvovat i speciální tématické prohlídky.

Dolní oblast Vítkovice – NKP
Bývalý průmyslový areál je unikátní ukázkou industriální památky citlivě přetvořené v kulturní a společenské centrum. Dolní Vítkovice jsou první památkou na území České republiky, která je zapsaná na seznamu Evropského kulturního dědictví.

Landek Park
Zažijte pocity horníka od příchodu na šachtu až po jízdu důlním výtahem v největším hornickém muzeu v České republice.

Lesk a bída kolonií
Poznejte, jak žili lidé v hornických a hutnických koloniích na území Ostravy. Průvodci vás provedou těmi nejzajímavějšími místy, na kterých se rodila industriální tradice Ostravy. Zarezervujte se na některou z  komentovaných prohlídek:

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu
Žár ze smaltovací pece a z kokil ve slévárnách, typická vůně litiny, rachot slévárenských strojů… To vše na vlastní kůži zažijete na komentované prohlídce, která vám umožní nahlédnout pod šikovné ruce špičkových řemeslníků v dílnách uměleckého smaltu a ve slévárnách. A navíc ochutnáte pravou dělnickou svačinku!
 

Opojení dopravou

Úzkokolejná dráha Třemešná – Osoblaha
Podnikněte s dětmi skvělou jízdu parním vlakem krajinou zapomenutého Osoblažska po nejklikatější úzkorozchodné dráze v zemi.

Vagonářské muzeum Studénka
Poznejte historii továrny, která patřila k největším výrobcům železničních vozů na světě!

Železniční muzeum moravskoslezské
Vyzkoušejte si trenažér strojvedoucího, poznejte, jak vypadala prvorepubliková dopravní kancelář nebo se posaďte do parní mašiny!

Výstava motocyklů Grand Prix
Ponořte se do světa závodního sportu minulého století, zažijete pocity šampiónů na stupních vítězů. Následně se také podíváte do budoucnosti a prozkoumáte, jakým směrem se ubírá motocyklový svět.

Jízda Pradědským okruhem
Vyrazte do Jeseníků po stopách legendární 1. Československé Tourist Trophy, objeďte Praďedský okruh přesně tak, jako nejlepší jezdci Evropy před devadesáti lety.

Výrobní závod automobilky Hyundai
Technotrasí „rodina“ má od roku 2021 nového člena! Novou zastávkou na stezce technických atraktivit severní Moravy a Slezska je výrobní závod automobilky Hyundai. Do procesu výroby mohou návštěvníci nahlédnout prostřednictvím komentovaných prohlídek. Vysokokapacitní závod HMMC s technicky vyspělým výrobním zařízením zahájil v Nošovicích výrobu v listopadu 2008. Doposud bylo v závodě vyrobeno přibližně 3,7 milionu aut. Se svými více než 3100 zaměstnanci disponuje kapacitou výroby až 1400 vozů denně a více než 300 tisíc automobilů ročně.
 

Tradice, styl, elegance

Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků
Dozdobte si vlastní klobouk vyrobený na jediném stroji na světě, který to umí. Navštivte město klobouků a milionářů!

Světové Muzeum a Knihovna Bible Jablunkov
Přijďte si prohlédnout kuriozity jako evangelium na cigaretovém papírku, Bibli do vody či Bibli pod mikroskop.

Textilka Hedva Český Brokát Rýmařov
Expozice se nachází přímo v budově textilky Hedva Brokát a připomíná dějiny textilní výroby na Rýmařovsku. Seznámí vás s dějinami v oblasti Rýmařova velmi významného fenoménu textilnictví. Uvidíte různé tkalcovské stroje a výsledky práce místních tkalců, včetně brokátových ornátů, které používají kněží.

Expozice knoflíků Massag
Sbírka nádherných knoflíků, které se vyráběly z exotických surovin dovážených až z Jižní Ameriky. Expozice je k vidění v areálu bíloveckého muzea.

Pivovar Radegast v Nošovicích
Odhalte tajemství, jež stojí za nezaměnitelnou chutí piva s více než 50letou tradicí! Při ochutnávce zjistíte, že i hořkost může učinit život sladkým. Nahlédněte do procesu výroby zlatavého moku, od zrníčka až po laskavou péči o hotový pěnivý skvost, který si v závěru prohlídky budete moci vychutnat ve vyhlídkové věži s dechberoucím výhledem na Beskydy. Slibujeme, že to nebude jediný úžasný pohled, jenž vás tu čeká!
 

Poklady v hlubinách

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl
Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Důl Michal
Staňte se na chvíli havířem v bývalém uhelném dole. Budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin přidají... V doprovodu bývalých horníků prozkoumáte štolu, vyzkoušíte si třídění uhlí a uslyšíte drsné rozhovory bývalých zaměstnanců.

Landek Park
Sfárejte do nejstaršího ostravského dolu spolu s vysloužilým horníkem. Jeho příběhy „z terénu“ i autentické prostředí, kde se alespoň částečně budete moci vžít do pocitů havířů, vás nenechají klidnými. Vyzkoušíte si, jak těžké jsou hornické sbíječky a lopaty, přímo před vašima očima se rozjede pluh k dobývání uhlí a třešničkou na dortu bude jízda důlním vláčkem.

Muzeum břidlice Budišov n. Budišovkou
Seznamte se s Krajinou břidlice a odneste si na památku srdce z břidlice!
 

Odvaha, hrdost a odhodlání

Areál čs. opevnění Hlučín – Darkovičky
Vydejte se za vojenskou historií Československa, na vlastní kůži ucítíte tíhu zrady, sílu odvahy a odhodlání bránit republiku!

Hasičské muzeum města Ostravy
Přijďte si osahat a vyzkoušet hasičskou techniku. Profesionální hasiči vás provedou interaktivní expozicí o historii i současnosti povolání, které chrání naše životy.

Bunkr „Na trati“ Bohumín
Technický unikát, který nenajdete ani na známé Miginotově linii.
 

Když živly slouží a pomáhají

Choltický větřák
Poznejte a vyzkoušejte tvrdou práci mlynářů ve větrném mlýně s největším větrným kolem v České republice
Palce, ocas, apoštolové, babka… Věděli jste, že na všechny narazíte i ve větrném mlýně? V Cholticích, kde se pyšní nejen plně zachovalou původní technologií, ale i největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny v Česku, vám je všechny ukážou. A nejen to! Některé z nich budete moci i sami použít! Například si budete moci vyzkoušet mlít vlastní mouku na ručním mlýnku žernovu.

Areál vodního mlýna Wesselsky
V unikátním mlýně s rodinnou tradicí sahající až do 16. století se můžete vydat na netradiční noční prohlídku, naučit se řídit koňský povoz nebo ochutnat výtečnou višňovou čokoládu.

Kosárna v Karlovicích
Seznamte se s výrobou zemědělského nářadí, vyzkoušejte si pletení košíků z pedigu.

Bartošovický mlýn
Klasická prohlídka starého vodního mlýna v nádherném zákoutí u řeky Odry.

Weisshuhnův kanál
Unikátní vodní dílo, které postavil přítel Edisona.

Větrný mlýn Bílovec
Dřevěný větrný mlýn německého typu byl postaven v roce 1878 a na nynější místo v Bravinném – Dolním Novém Dvoře byl přesunut zřejmě v roce 1910 z nedalekého Leskovce.


Kde to zavoní

Pivovar Radegast
Masarykova chata Bílá
Štramberské uši
Chata Dr. Hrstky Štramberk
Restaurace Vážka Staré Těchonovice
Villa Cafe Krnov
Restaurace Hotel Slunce Rýmařov
Hospůdka U Toma Frýdek-Místek
Kavárna Sladký časy Ostrava
Bolt Café
Hospoda U Hrozna
Hospůdka U Rybníčku
Caffé Caffé Nový Jičín
Kavárnička Oldtimer
Krčma Středověk
Pivní vagón
Pivovar Radegast
Radegastova škola čepování
Restaurace Pod Zeleným dubem
Chata Dr. Hrstky
Štramberské uši od Hezounů
Villa Cafe

Provozovatel

Krajský úřad - Moravskoslezský kraj

28. října 117
702 18 Ostrava
WWW:
www.technotrasa.cz
GPS:
49,828046 18,257663
 
 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 
Escape Game Ostrava

Escape Game Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Relaxační centrum Wellnessa v Ostravě

Relaxační centrum Wellnessa v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj
FunGolf Ostrava

FunGolf Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Největší bludný balvan v Ostravě

Největší bludný balvan v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárna Starbucks v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Cokafe Dolní Vítkovice

Cokafe Dolní Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj