Na řece Teplé, v
Tepelské vrchovině na západě Čech leží nedaleko
Mariánských Lázní město a
klášter Teplá. Proslulý premonstrátský klášter založil v roce 1193 český velmož,
blahoslavený Hroznata, aby do něj vzápětí povolal premonstrátské řeholníky z pražského
Strahova. Rozlehlému klášternímu areálu vévodí monumentální
románsko-gotická stavba Kostela Zvěstování Páně z let
1193 - 1232, jedna z nejstarších neobvykle zachovaných památek na našem území s cenným barokním inventářem. V severní kapli klášterního kostela jsou uloženy
ostatky blahoslaveného Hroznaty.
Na přelomu
17. a 18. století byl klášter přestavěn do
barokní podoby pod vedením stavitele a architekta
Kryštofa Dientzenhofera. Období rozkvětu zažil klášter na přelomu 19. a 20. století, kdy byla vybudována nová knihovna a muzeum spolu s parkem. Pozemková reforma po vzniku Československa a následně nacistická okupace klášter hospodářsky podlomily. V roce
1950 byl, stejně jako další kláštery u nás,
uzavřen a sloužil 28 let jako kasárna Československé lidové armády. Pouze kostel a knihovna byly od roku 1958 zpřístupněny k turistickým prohlídkám. Po odchodu armády budovy dále chátraly. Teprve v roce
1990 byl klášter, těžce
poškozený mnohaletým zanedbáváním, navrácen řádu premonstrátů. Od té doby klášter prošel řadou úspěšných rekonstrukcí. V roce 2008 byl Klášter Teplá prohlášen národní kulturní památkou.
V kostele jsou
pravidelné bohoslužby, objekt je
přístupný turistům k prohlídkám, konají se zde koncerty, výstavy a další kulturní akce. Kromě prohlídek klášterních interiérů je možné projít se
rozhlehlým klášterním parkem, založeném v anglickém stylu na začátku 20. století. Po cestě okolo rybníka natrefíte na malou Lurdskou jeskyňku, nebo na moderní křížovou cestu, vytvořenou v roce 2016 sochařem Václavem Gaťaříkem.
Areál kláštera je otevřen
denně od 6:00 do 21:00 hodin. Po tuto dobu je
volně přístupný park a venkovní prostory celého areálu.
Kromě
Duchovní správy, kterou zde vykonává premonstrátská komunita, klášter nabízí veřejnosti širokou škálu možností volnočasového vyžití. Tyto aktivity probíhají v rámci
Návštěvního provozu kláštera a ze strany
Hroznatovy akademie, kulturně vzdělávacího centra.
Duchovní správa
Pravidelná mše svatá se koná
Po - pá 7.30 hod. v konventní kapii
So 15.30 hod. v konventní kapli
Ne 10.00 hod. v kostele
Návštěvníci mají také možnost zúčastnit se dalších bohoslužeb nebo duchovních cvičení, po dohodě je možné uspořádat bohoslužbu pro skupinu poutníků. Tepelští premonstráti spravují také řadu farností v západních Čechách.
Návštěvní provoz
Prohlídka s průvodcem zahrnuje malý a velký muzejní sál, kde jsou vystaveny předměty, doplňující výklad o historii a současnosti kláštera, galerii, obsahující mimo jiné sbírku portrétů všech opatů kláštera, čítárnu, pracovnu knihovníka a knihovnu (ta je se svými 100 000 svazky druhou největší historickou klášterní knihovnou v Čechách).
Mimo dobu konání bohoslužeb mohou turisté při prohlídce navštívit i kostel. Prohlídky se konají v českém, nebo v německém jazyce, k dispozici jsou tištěné texty v dalších jazycích. Termín prohlídky doporučujeme předem telefonicky rezervovat.
Hroznatova akademie – kulturně vzdělávací centrum
Druhý prohlídkový okruh kláštera je nazvaný „Život v barokním klášteře“. V doprovodu průvodce – animátora zde návštěvníci zhlédnou obytné barokní prostory kláštera: křížovou chodbu, celu řeholníka, historickou učebnu, jídelnu, kapitulní síň, Modrý sál a část opatského bytu a suterénní prostory. Získají tak vědomosti o stavebním vývoji klášterních budov a o životě klášterní komunity v minulosti a dnes.
Hroznatova akademie nabízí na objednávku také další prohlídky, např. prohlídku barokního štolového systému v nejhlubším podzemí kláštera, která je zaměřená na vodohospodářství, barokní kanalizační a drenážní systém. Dále je možná prohlídka kláštera pro malé dobrodruhy – prohlídka pro děti – která se odehrává v klášterním sklepení a je doplněna zábavnou hrou – rébusem "Výprava za klášterním pokladem“. Podrobné informace a rezervace na tel. 353 394 463.
V době hlavní návštěvní sezóny od 1. 5. do 30. 9. je přístupná stálá expozice archeologických nálezů a "Vodní svět", prezentující mlýnské technologie pomocí interaktivních modelů. Venkovní modely jsou poháněny vodou. K vidění je Francisova vodní turbína z roku 1929.
Další aktivity Hroznatovy akademie:
Rozsáhlé barokní křídlo kláštera, kde v současnosti Hroznatova akademie působí, bylo vystavěno na přelomu 17. a 18. století Kryštofem Dientzenhoferem. V letech 2009–2015 prošlo náročnou rekonstrukcí díky masivní finanční podpoře ze strany Integrovaného operačního programu Evropské unie a bylo zde založeno kulturně-vzdělávací centrum Hroznatova akademie. Cílem tohoto centra je prezentovat veřejnosti místo, ve kterém sídlí, jeho historii, a nabídnout zajímavé aktivity všem nadšencům, zejména těm z regionu. Mezi základní aktivity patří vzdělávací programy pro školy, tvořivé dílny, výstavy, koncerty atd.
Ubytování v klášteře Teplá
V klášteře se můžete také ubytovat.
Hotel v klášteře Teplá je ideálním místem pro pořádání duchovních regenerací a duchovních cvičení, ale i odborné semináře, školení, konference či studijní pobyty. V areálu kláštera se nachází historický park s rybníkem a křížovou cestou.
V klášterním rybníku se můžete pokusit chytit rybu, kterou vám potom rádi připraví v klášterní kuchyni. Za klášterní zdí začíná devítijamkové golfové hřiště, kde si přijdou na své jak pokročilí hráči, tak i začátečníci. Před hotelem prochází několik značených cyklistických stezek, které jsou rovněž vhodné pro in-line bruslení.