Mimoň

Město ležící na soutoku Panenského potoka a řeky Ploučnice z velké části obklopuje území bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Rozsáhlé lesy se sice nedají označit za nedotčené, ale přesto tu objevíte spousty zajímavých přírodních zákoutí, skalních útvarů a jeden velice zajímavý hrad.

Co musíte vidět v Mimoni

Zřejmě nejzajímavější památkou Mimoně by byl klasicistní zámek, kdyby ovšem existoval; v roce 1985 byl zbořen a stavební suť posloužila jako základ pod nové autobusové nádraží. Budovu stíhanou požáry a dalšími pohromami dnes připomíná jen prázdné prostranství a zbytky zámeckého parku v centru města. Nejvýznamnějšími památkami města tak je kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží, kaple Božího hrobu, věrná kopie božího hrobu v Jeruzalémě, a Městské muzeum v sousedním bývalém špitále. 
 

Vzhůru na Ralsko!

Mimoní prochází turistická trasa, která vás lipovou alejí dovede do Vranova a dál kolem skalních pískovcových útvarů Vranovských skal s často navštěvovanou Juliinou vyhlídkou až ke zřícenině hradu Ralsko. Není to jednoduchá cesta, hrad leží téměř o 400 metrů výš než Mimoň a okolí, ale odměnou za námahu je fantastická kruhová vyhlídka. Zajímat vás bude i to, že stojíte na jedné z bývalých sopek, že tu sídlili loupeživí rytíři a že už v 16. století majitelé nechali hrad zvolna zpustnout.
 

Výlety na bruslích, po vodě a pěšky do skal

Až do roku 1991 byl v okolí vrchu Ralsko nepřístupný vojenský prostor o celkové rozloze 250 kilometrů2 . Zbylo tu například obří vojenské letiště, které se proměnilo v ráj in-line bruslařů, na bruslích se můžete vydat i z Hradčan do Kuřivod a prohlédnout si tamní kostel sv. Havla s gotickými freskami. Milovníci přírody se mohou vypravit na splutí meandrů řeky Ploučnice anebo do oblasti Hradčanských stěn a k jeskyni Psí kostely; nejzajímavější skalní útvary spojuje značená trasa.

Turistická informační centra