!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Den architektury se blíží: letos slaví 10. výročí
Den architektury se blíží: letos slaví 10. výročí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Den architektury se blíží: letos slaví 10. výročí

Vydáno 29. září 2020
Víte, jaké příběhy ukrývají domy, kolem nichž denně chodíte? Lákají vás prohlídky jindy nepřístupných interiérů, například smuteční síně? Vydejte na Den architektury, který se letos koná od 1. až do 7. 10. 2020. Jubilejní desátý ročník festivalu Den architektury nabízí na 300 architektonických procházek, cyklovyjížděk, exkurzí do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem, ale i diskusí či přednášky. Bývalé továrny, moderní ekologické stavby, sakrální architektura, zapomenuté židovské památky, areály nemocnic, bývalé dělnické čtvrti či obchodní domy, ale i cesty městskou divočinou – to je jen úzký výběr z programu letošního ročníku.
den architekturyObjevte netradiční místa a unikátní stavby! Letošního festival Den architektury nabídne velmi bohatý program. Od čtvrtka 1. do středy 7. října zamíří do více než osmdesáti měst po celé České republice a také na Slovensku, a nabídne např. běh za architekturou, horské túry, plavbu parníkem, cyklovyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb. Ve speciálních sekcích festival připomene i významné osobnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný či Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek, který je čerstvým držitelem ceny Architekt roku 2020.

den architekturyProgramem letošního ročníku se prolíná hned několik témat. Ekologická linka festivalu zavede návštěvníky do enviromentálních center nebo šetrných budov, ale sleduje i proměny krajiny či význam říčních toků pro města. Poukazuje na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury. Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je potřeba rezervace předem.


Dny architektury v Praze

ČSOB kampushlavním městě Den architektury zve na více než osm desítek nejrůznějších akcí, ve kterých se odráží jednotlivá témata festivalu. Program láká například do městské divočiny pod Barrandovem, na ostrov Štvanice nebo provede oblastí Masarykova nádraží. Zaměří se na turistické pasti, problematickou lokalitu Plzeňské ulice či obnovu Čelakovského sadů a okolí Národního muzea. Nabídne též procházky po vybraných nemocničních areálech.

dny architekturyPod heslem Hurá dovnitř! se mimořádně veřejnosti otevře bývalá výrobna uzenin přestavěná na kancelářské prostory v Nuslích nebo kotelna Všeobecné fakultní nemocnice – neznámá technická stavba Karla Pragera. Motoristy i fanoušky architektury potěší návštěva Domu Autoklubu ČR. Pražský program se samozřejmě provede i po realizacích Adolfa Loose, Josefa Gočára, Otakara Novotného, Jaroslava Fragnera či Zdeňka Fránka. Mimo jiné nabídne procházku po kubistické architektuře.
 

Gočár v Hradci a Ústí i Krtek a Pecka v Krkonoších

kostel ambrožeJméno Josefa Gočára je neodmyslitelně spjato i s Hradcem Králové, kde se vydáte do interiérů škol a sboru kněze Ambrože. Den architektury ale nabízí i možnost navštívit unikátní Gočárovu funkcionalistickou budovu školyÚstí nad Labem. Na Kladně program nabízí procházku po industriálním dědictví, uměním ve veřejném prostoru či po sídlišti na Sítné. Rodiče i děti potěší jistě prohlídka unikátního Vodního domu v Hulicích nebo oceňovaný Archeopark v Pavlově.  
 
krtek krkonošePod naší nejvyšší horou se v Krkonoších skrývá hned několik nových mimořádných staveb, které stojí za návštěvu. Ve Vrchlabí najdeme například unikátní budovu Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek od Petra Hájka. Ve Velké Úpě nedávno vyrostla Herní krajina Pecka od autorů Matěje Hájka a Terezy Kučerové, která chce motivovat rodiče a děti pro pobyt v lese na vysokohorském vzduchu v kontaktu s přírodními materiály. V Turnově nejen příznivci horské turistiky ocení komentovanou prohlídku nově otevřené Muzeum horolezectví s jeho autory z ateliéru Hipposdesign Praha.
 

Architektonické výlety, lázeňská architektura a zámecká bojovka

skupina kostelů broumovskoJablonci nad Nisou se vydáme s architektem Jakubem Chuchlíkem prozkoumat krajinu i město přímo korytem Bílé i Lužické Nisy. Na Broumovsko se mohou zájemci vydat na cyklovýlet s přednáškou po souboru devíti venkovských kostelů z období vrcholného baroka z nichž je většina připisována vynikajícím architektům celoevropského významu Kryštofovi a Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovým. V Karlových Varech a Mariánských Lázních se program věnuje lázeňské architektuře. Zatímco v Karlových Varech bude cílem architektura 60. let, v Mariánských Lázních pak povede procházka po stopách architektonických slohů.

Zámeckou archibojovku připravují pro děti a rodiče v Českém Krumlově. Ve Vimperku se vydáme po stopách proměny průmyslových objektů od 19. století po současnost s historikem Ladislavem Čepičkou.
 

Den architektury v Brně, Ostravě i Opavě

Bauerův zámeček brnoVedle Prahy připomíná Den architektury osobnost Adolfa Loose i v Brně, kde bude možné se vydat po stopách slavného architekta, včetně Bauerova zámečku, jediného dochovaného Loosova díla v Brně. Den architektury zamíří ale i do „Bílého domu“ z poloviny 70. let, nad jehož budoucností se vznášejí otazníky, i do bývalé dělnické kolonie Divišovy čtvrti, tzv. brněnské Šanghaje.

U Olomouce nahlédneme do nízkoenergetického domu Sluňákov v Horce nad Moravou, který byl v roce 2007 oceněn prestižní Grand Prix architektů, s jeho autorem, architektem Ondřejem Hofmeisterem. Příznivci nejen lidové architektury se mohou vypravit na celodenní autobusový výlet do nitra Žďárských vrchů po rekonstrukcích roubenek i novostavbách chalup.
 
Ostravica-TextiliaSeznámení s ikonickým obchodním domem Ostravica-Textilia, který sloužil po více než jedno století a nyní prochází rekonstrukcí, nabízí program v Ostravě. Dalším obchodním domem na severu Moravy, který stojí za pozornost, je obchodní dům Breda – stavba Leopolda Bauera inspirovaná chicagskou školou v Opavě. Dům byl největším obchodním domem v Československu až do 60. let minulého století.
 

Festival Film a architektura představí skryté příběhy

Festival Film a architekturaSoučástí Dnů architektury je tradičně i festival Film a architektura, který letos s podtitulem Skryté příběhy nabízí dvě desítky filmů po celé republice. Reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí.

Festival odstartuje celosvětovou premiérou 30. září v Praze snímku Making a Mountain o unikátní spalovně Amager Bakke od dánského ateliéru BIG, která poběží souběžně v Kodani. Nabídne filmy o architektkách a navazující debaty s výraznými ženami v architektuře či uvede výjimečný projekt věnující se propojování architektury a hudby.
Do Olomouckého Muzea umění a Arcidiecézního muzea od října zdarma

1.10.
31.12.
Do Olomouckého Muzea umění a Arcidiecézního muzea od října zdarma

Muzeum umění Olomouc zpřístupní od 1. října 2020 zdarma své stálé expozice v Muzeu moderního umění i v Arcidiecézním muzeu.

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Ostrov Štvanice v Praze

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Salon republiky - procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky - procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

Kubismus v pražské architektuře

Kubismus v pražské architektuře

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury - typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Bauerův zámeček v Brně

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Zblízka si prohlédnout jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se řadu podrobností o životě našich předků v době lovců mamutů můžete v archeologickém parku v Pavlově. Výstavní prostor by měl evokovat návštěvu jeskyně, téměř celý objekt se skrývá v terénní vlně.

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Expozice horolezectví v Českém ráji - Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozice horolezectví v Českém ráji - Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Vodní dům Hulice u přehrady Želivka

Vodní dům Hulice u přehrady Želivka

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody - nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Krtek - Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek - Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu - Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.