Úvod > Kalendář akcí > Den architektury 2019 - Svobodná architektura
Den architektury 2019 - Svobodná architektura
"> "> "> "> "> "> "> ">
1.10.
7.10.
+ Přidat foto

Den architektury 2019 - Svobodná architektura

Kdy 1. říjen 2019 - 7. říjen 2019 Společenské akce
Běh za architekturou, horské túry, plavba parníkem, cyklovyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb.
Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989.

Festival potrvá sedm dní a odehraje se ve více jak osmdesáti městech a obcích a na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Už nyní se můžeme těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura. Festival předehřeje jako „warm-up“ premiéra filmu The Human Shelter v pražském kině Světozor. Oficiálně pak Den Architektury zahájí ve čtvrtek 3. října přednáška belgického studia Rotor a hlavní část programu se odehraje tradičně o víkendu 5. – 6. října. Den Architektury zakončí hudební zpracování klasiky němého filmu Kabinet doktora Caligariho od uskupení Forma, které se odehraje u příležitosti světového dne architektury, dne 7. října v kině Světozor. Návštěvníci budou mít možnost při této příležitosti prozkoumat i zázemí kina a dozvědět se něco o architektonickém řešení kina.

Svobodná architektura
Centrem dění bude již tradičně   Praha se svou dvacítkou procházek reflektujících rozmanitá témata. Ty ukáží pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako např. výstavbu satelitních předměstí. Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá prozkoumáme a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Navštívíme i nově otevřený ČSOB Kampus. Po revoluci vznikalo velké množství pomníků a památníků, i jim budou věnovány tematické procházky a několik se jich zaměří také na samotnou architekturu okolí Národní třídy, dějiště událostí v roce 1989. Těšit se můžeme i výlety do historie první republiky a zjištění, kolik na velmi malém úseku centra vznikalo pasáží, průchodů nebo kin. Pro porevoluční generaci a zájemce o hudební kulturu budou určeny například procházky po zaniklých klubech. Současnou kvalitní architekturu reprezentují i stavby pro zvířata a součástí programu bude procházka po stavbách v areálu trojské ZOO.

Téma svobodné architektury bude rozebíráno a zkoumáno například ve Frýdku Místku, Řevnicích, Jaroměři, Litoměřicích, Táboře, Žatci, Košicích či v Partyzánskem. Ve Frýdku Místku se uskuteční pocházka na téma „divoký fasádní rej“ a kultivované město před touto katastrofou. V Řevnicích provedeme zájemce místní architekturou totality i svobody. V Lounech bude středem zájmu galerie Benedikta Rejta. V Košicích bude představen slovenský pavilon EXPO 2020.

Současnou architekturu ve své šíři reprezentuje Brno, kde se na jednom místě potkává historická, funkcionalistická i novodobá kvalitní architektura. Kromě procházek o mohutné asanaci historického centra Brna na počátku 20. století, o architektuře po 1989 a jejímu vztahu k architektuře meziválečného období budou zpřístupněny knihovna a hlavní budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a administrativní výšková budova Trinity centrum z roku 2009.

Hurá dovnitř!
V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi – tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů – významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka, Hotel Josef na Starém městě – významné dílo světově proslulé architektky Evy Jiřičné.

Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” – netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Otevřen bude i žižkovský palác Akropolis, jehož interiéry vznikly podle návrhu arch. Davida Vávry a výtvarného umělce Františka Skály v roce 1996.

Film a architektura
Součástí Dne architektury bude opět i filmový festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu, přičemž na místo kurátora sekce Inspirace vybrali pořadatelé opět Adama Gebriana.

Mezi klasiky architektury 20. století, kteří budou tematizováni na festivalu, bude film o německém architektovi minimalismu Mies van der Rohe, brněnském architektovi funkcionalismu B. Fuchsovi, o američanovi F. L. Wrightovi, který se proslavil kultovním domem nad vodopádem nebo centrálou firmy Johnson nebo o výjimečném mexickém architektovi Luisi Baragganovi, který vycházel z tradic Bauhausu a výrazně je obohatil o svou mexickou zkušenost a to hlavně v barevnosti. Sekci Bauhaus zastupují filmy Bauhaus Spirit nebo film o významném designérovi Dieteru Ramsovi.

Doprovodný program
Festival nabízí i doprovodný program k 30ti letům od Sametové revoluce na Národní třídě. Součástí budou například divadelní představení v bývalém Domu uměleckého průmyslu na této ulici. Divadlo X10 zde uvede inscenaci Dům uměleckého Poltergeista, specifické imerzivní divadlo, během něhož si návštěvníci prohlédnou celou budovu.

O festivalovém víkendu se tu odehraje site specific představení The Trial inspirované známou prózou Franze Kafky i současnou ruskou realitou.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 9. 2019