Úvod > Co chcete dělat? > Valkounský palác na Malé Straně v Praze
Památky

Valkounský palác na Malé Straně v Praze

Původně gotický dům, renesančně a roku 1704 barokně přestavěný Kryštofem Dientzenhoferem. V letech 1705–23 patřil J. B. Santinimu, který vytvořil vrcholně barokní domovní průčelí, z nějž se zachovaly jen zvlněné římsy. Dnes se zde nachází Hostel Santini Prague.
Jan Blažej Santini-Aichel, významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotik, koupil v roce 1705 Valkounský dům (čp. 211) v Nerudově ulici za 3000 zlatých v hotovosti. O dva roky později koupil i sousední dům U zlaté číše (čp. 212) a oba domy spojil.

Dalšími vlastníky Valkounského paláce byli zlatníci Diesbach a J. Pakeni. Nad levým vchodem je reliéf Medúzy, nad pravým kartuš a vedle hlavička, mezi druhým a třetím patrem najdete fresku Nejsvětější trojice v oválné kartuši.

Dnes zde naleznete Hostel Santini Prague. Ubytovat se můžete v privátních pokojích i dormitoriích (sdíleném ubytování). Převážná většina pokojů nabízí vlastní koupelnu a wc. Celý hostel je nekuřácký, recepce je k dispozici 24 hodin denně.

Nerudova ulice na Malé Straně v Praze vede ze severozápadního rohu Malostranského náměstí západním směrem vzhůru k Pražskému hradu. Patří mezi turisticky nejzajímavější ulice v Praze. Kdysi byla součástí tzv. Královské cesty, kudy chodil korunovační průvod českých králů přes Karlův most na Hrad. Na horním konci se rozvětvuje na ulici Ke Hradu (směr Pražský hrad) a Úvoz (směr Pohořelec a Strahovský klášter). Z tohoto místa vycházejí severozápadním směrem vzhůru také Radnické schody.

Provozovatel

Hostel Santini Prague

Nerudova ulice 14/211
Malá Strana
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 316 191
Email:
info@hostelsantin...
WWW:
www.hostelsantini...
GPS:
50,088719 14,401043
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny