Úvod > Co chcete dělat? > Morzinský palác na Malé Straně v Praze
Památky

Morzinský palác na Malé Straně v Praze

Morzinský palác, zvaný též u Mouřenínů, je jedna z nejvýznamnějších staveb pražského vrcholného baroka stojící v Nerudově ulici, na Malé Straně v Praze. V současné době v objektu sídlí velvyslanectví Rumunské republiky.
Jednu z nejvýznamnějších staveb pražského vrcholného baroka vystavěl pro Václava hraběte z Morzinů v letech 1713–14 Jan Blažej Santini Aichel. Spolu s protějším Thun-Hohenštejnským je Morzinský palác považován za vrcholné Santiniho dílo na poli palácové architektury.

Palác je tvořen dvoupatrovou budovou směrem do Nerudovy ulice. Uvnitř se nachází dva dvory s kašnami a zahrada. Ostatní křídla jsou jednopatrová a svírají dva dvory s kašnami, k zadnímu traktu pak přiléhá zahrada. V průčelí se nachází balkon, který podpírají heraldické postavy Maurů (znak roku Morzinů), nad portály jsou umístěna alegorická busta Den a Noc a na atice stojí sochy čtyř dílů světa. Tuto sochařskou výzdobu realizoval mistr české barokní plastiky Ferdinand Maxmilián Brokoff.

Ve 40. letech 18. století tu jako kapelník morzinovské kapely působil mladý J. Haydn. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 byla v paláci první protestantská modlitebna v Čechách, zřízená generálem jízdy Wurmsem. Morzinům patřil palác až do roku 1881. V současnosti objekt využívá vláda Rumunska pro své velvyslanectví. Podle pověsti sochy Maurů v noci ožívají a procházejí se po Praze.

Na domě je umístěna deska rumunského národního hrdiny Michala Chrabrého, prince olašského, moldavského a sedmihradského, který tyto země na krátkou dobu sjednotil, a který bojoval proti Turkům.

Provozovatel

Velvyslanectví Rumunské republiky

Nerudova 5
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 534 210
Email:
office@rouemb.cz
WWW:
praga.mae.ro/
GPS:
50,088436 14,400920
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny