Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).
Lákadlem Královéhradeckého kraje samozřejmě není jen Sněžka a Krkonošský národní park s pramenem řeky Labe. Nejoblíbenějším výletním cílem zejména pro rodiny s dětmi je Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem, ke krásným dobrodružným výletům lákají také fascinující pískovcová skalní města Prachovské skály a Adršpašské skály. Při naší pětidenní dovolené si navíc užijete pohodlné ubytování na tři noci na jednom místě a žádné dlouhé přejezdy. Dovolenou si ovšem můžete zpestřit ubytováním v netradičních místech, například ve středověkém hotelu v Dětenicích nebo v Safari Resortu s noclehem ve stanech v korunách stromů. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Hradec Králové a jeho okolí

Hned první den vás čeká seznámení s Hradcem Králové, městem na soutoku řek Labe a Orlice. Vyniká svým moderním urbanistickým pojetím, současně tu ale najdete spoustu historických památek. Projděte se centrem po Velkém náměstíkatedrálou sv. Ducha, radnicí a morovým sloupem či Galerií moderního umění. V podloubích či na zahrádkách můžete posedět v některé z kaváren či restaurací, a nezapomeňte se podívat na Bílou věž. Z jejího ochozu přehlédnete téměř celý kraj včetně Krkonoš a Orlických hor, uvnitř pak můžete obdivovat Augustina, třetí největší zvon v České republice, původní hodinový stroj i unikátní skleněný model věže.

Přívětivé k rodinám s dětmi je i Muzeum východních Čech s rozsáhlými archeologickými, přírodovědeckými a historickými sbírkami. Impozantní budova na Eliščině nábřeží byla postavena v letech 1909–1912 podle plánů architekta Jana Kotěry.

Odpoledne vás čekají Třebechovice pod Orebem coby někdejší známé betlémářské centrum a Třebechovické muzeum betlémů. Sídlí přímo na hlavním náměstí, hlavním exponátem je Proboštův betlém s více než 350 vyřezávanými figurkami. k vidění jsou ale i stovky dalších betlémů z různých oblastí Česka.

Stačí jen pár minut cesty autem a dorazíte k Podorlickému skanzenu Krňovice. Jediný skanzen v Královéhradeckém kraji se zaměřuje na architektonické a technické památky podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Když budete mít štěstí, zrovna budou probíhat ukázky řemesel, například pečení chleba v peci.
 

2. den: Safari Park a Babiččino údolí

Cesta dlouhá 35 kilometrů a přibližně 45 minut stačí k tomu, abyste objevili českou Afriku aneb Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem. V jedné z nejznámějších zoologických zahrad v Česku najdete největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari.

Zoologická zahrada je rozsáhlá, takže se tu můžete zdržet třeba celý den. Navíc kromě samotné zoo si můžete vyzkoušet některý ze zážitkových programů, prozkoumat expozici Umění pod kůží aneb krása kosti, galerii obrazů Zdeňka Buriana a také lanový park.

Jen půlhodinu a 20 km daleko od Safari Parku leží oblíbené Babiččino údolí, další známé místo Královéhradeckého kraje. Krajina Babiččina údolí a okolí zámku Ratibořice je ideální pro klidné procházky v malebném prostředí. Připomeňte si místa, kde se odehrává slavná knížka Babička od spisovatelky Boženy Němcové, a zastavte se na Starém bělidle, v Rudrově mlýně, u Viktorčina splavu a také v Muzeu Boženy Němcové a v Barunčině škole v nedaleké České Skalici.
 

3. den: Za Rumcajsem do Jičína a Prachovských skal

O dopolední program se postará Jičín – město pohádek. Z Hradce Králové je to asi 50 km a 50 minut cesty. Na krásném historickém náměstí je Valdštejnský zámek s Muzeem hry; na děti čeká spousta interaktivních exponátů a hledání tajemné komnaty, kterou si pak mohou otevřít. Jičín je hlavně domovem loupežníka Rumcajse. Na náměstí je galerie Rumcajsův svět a v přilehlé uličce Rumcajsova ševcovna, kde děti uvidí postavy a scénky z oblíbených pohádek.

Odpoledne se můžete projít po Cipískově nebo Rumcajsově stezce a zastavit se v Rumcajsově jeskyni v lese pod vrchem Brada, kde prý slavný loupežník žil. O kousek dál pak objevíte Prachovské skály, romantický labyrint pískovcových štíhlých věží a pilířů, plošin, strží a roklí, s hustou sítí značených turistických cest a četnými vyhlídkami ze skalních útvarů. Ačkoli se to nezdá, jeden z nejoblíbenějších českých rodinných výletních cílů nabízí vhodné trasy i pro kočárky.
 

4. den: Krkonoše, Janské Lázně a Černá hora

Jedeme do Krkonoš, nejvyšších českých hor! Po odhlášení z hotelu zamiřte do Janských Lázní (asi 60 km, 70 minut), kde na vás čeká oblíbená atrakce, Stezka korunami stromů. Pohodlnou procházku od kořenů stromů až do korun můžete zakončit sklouznutím po tobogánu.

Odpoledne vás pak lanovka Černohorský Express vyveze na Černou horu. Nahoře stojí rozhledna Panorama, věž se zajímavou minulostí: mezi roky 1928–1981 totiž sloužila jako předposlední podpěra původní lanovky. Kromě toho tu objevíte Dětský park Kabinka s celou řadou atrakcí: děti si vyzkouší třeba letní tubing (krátká jízda v nafukovacím kruhu), slackline (skákání a běhání na natažených popruzích), bungee trampolínu, šlapací káry, lodičky a minigolf. Nechybí ani nejvýše položená lezecká stěna v České republice s desítkami cest, z nichž některé jsou i pro nejmenší děti. Zpět do Janských Lázní se můžete vrátit na koloběžkách.
 

5. den: Špindlerův Mlýn – moře zábavy na celý den

Ve Špindlerově Mlýně objevíte ideální podmínky pro pěší turistiku spojenou s poznáváním Krkonoš, a to od krátkých procházek pro rodiny s malými dětmi po větší túry. Pro děti je tu navíc k dispozici nepřeberné množství atrakcí, a tak si možná pobyt budete chtít prodloužit – pokud k tomu dojde, na portálu Kudy z nudy objevíte řadu dalších zajímavých tipů.

Vyzkoušet můžete bobovou dráhu a Adventure Park s bungee trampolínou, lezeckou sítí, obří houpačkou, lezeckou stěnou či aquazorbingem, je tu i mini zip line, boulderová stěna, houpačky a skluzavky. Děti budou nadšené z malování na hrneček či talíř anebo z vlastnoručně potištěného trička.

Najdete tu také několik dětských hřišť, například lanové hřiště Monkey Park pro malé lezce v lesíku pod bobovou dráhou (u hotelu Harmony, který vám nabízíme k ubytování) či hřiště Medvědín v nadmořské výšce 1 235 metrů vedle horní stanice lanové dráhy Medvědín. Na nejvýše položeném dětském hřišti ve Špindlerově Mlýně najdete prolézačky, skluzavky, houpačky, trampolínu i malé horolezecké stěny.

Další hřiště se spoustou herních prvků se nachází u horní stanice lanové dráhy Na Pláni; děti se tu vyřádí a vy se budete kochat nádhernými výhledy na Krkonoše. Během procházky si také můžete odpočinout na hřišti na Horních Mísečkách u bufetu Stop. Odpoledne si ještě můžete zajezdit na koních nebo kočárem po nejvyšších partiích Krkonoš; tyto služby poskytuje Resort Sv. František nebo Horská farma Hucul.

Tradiční horskou zábavou pro celou rodinu jsou také koloběžky, například 10 kilometrů dlouhý sjezd ze Špindlerovy boudy na silniční koloběžce, a to s kompletním servisem včetně odvozu z centra Špindlerova Mlýna (pro děti od 6 let). Město dále nabízí zipline (120 m dlouhá jízda na laně, které je zavěšeno ve výšce 25 metrů podél Labské přehrady), minigolf, aquapark či výletní okružní vláček.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Centrem regionu je Hradec Králové, díky své vzdálenosti 100 km od Prahy dobře dostupný nejen osobním automobilem, ale i vlakem. Z Prahy přijedete do Královéhradeckého kraje po dálnici D 11, z východu od slovenských hranic po silnici a částečně dálnici I/35. Orientační časy dojezdů: Brno 2,5 hodiny, Plzeň 2,5 hodiny, Ostrava 3 hodiny.