Úvod > Co chcete dělat? > Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje
Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...
Zámek nabízí v rámci jednoho prohlídkového okruhu prohlídku např. ojedinělé sbírky zbraní Maltézských rytířů, sbírku loveckých trofejí nebo netradiční květinovou výzdobu interiérů. 

Můžete zde zhlédnout nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Sbírka zbraní Maltézských rytířů čítá cca 350 kusů převážně z třicetileté války včetně unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos. Salonky jsou zařízeny dobovým nábytkem, stylovými hodinami, českými křišťálovými nebo mosaznými lustry, kachlovými kamny, vzácnými koberci a převážně barokními obrazy. Návštěvníci při prohlídce nejvíce oceňují překrásné závěsy, květinovou výzdobu a ukázku porcelánu a dalších zámeckých doplňků. Reprezentativní prostory zámku slouží pro pořádání různých akcí, jako např. konferencí, svatebních hostin, koncertů, rautů atd. Vyzkoušet můžete také zámeckou a zahradní restauraci v areálu zámku. Projít se můžete v přiléhajícím zámeckém parku.

Celoročně každou sobotu od 10 do 17 hodin se můžete zúčastnit v zámeckých komnatách netradiční prohlídky v doprovodu čarodějnice. Od první říjnové neděle se na zámku Dětenice každou hodinu hraje pohádka O Šípkové Růžence. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky prožijete romantický příběh královské rodiny, který jistě velmi dobře znáte. Nový zámecký okruh v Dětenicích zahrnuje i vinný slípek.
 

Z historie zámku

Podle pověsti vznikly Dětenice za vlády přemyslovského knížete Oldřicha v 1. pol. 11. století, který lovil se svoji družinou ve zdejších hlubokých lesích a našel zde zbloudilé a opuštěné děti. Protože se jednalo o člověka ve skrze ušlechtilého, dětí se ujal. Nechal jim postavit ves a na jejich počest ji pojmenoval Dětenice.

Součástí dětenického areálu je zámek, zámecký pivovar se staročeskou krčmou, hotel Rustikal a zámecká stáj, kde je v současné době 45 koní převážně holštýnského plemene, světových krevních linií. V budoucnu se počítá se 150 koňmi. Prohlídka pivovaru zahrnuje ochutnávku piva pro dospělé a důchodce.
Zobrazit více

Zámek Dětenice

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile

Mcely, Středočeský kraj
Kemp s koupalištěm v Sobotce

Kemp s koupalištěm v Sobotce

Sobotka, Královéhradecký kraj