Úvod > Co chcete dělat? > Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína
Zážitky

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších.
Popis trasy včetně jednotlivých zastavení (vyznačeny v mapce, ne v terénu) mapy a úkolů na jednotlivých zastaveních a pamětní list si můžete stáhnout na webu informačního centra města Jičín nebo se pro něj zastavte v IC Jičín. Trasa začíná v Mladějově, kam můžete dojet vlakem, linkovým autobusem nebo v sezóně turistickými autobusy.

V Mladějové začíná Rumcajsova stezka u autobusové zastávky ve středu obce (zastavení č. 1) asi 500 m od nádraží. Odtud vede po červené turistické značce silničkou pod železniční tratí a přes údolí do Lovče. Cestou jsou nádherné výhledy na Mladějov a střední část Českého ráje (Trosky, Kozákov).

Za Lovčí (zastavení č. 2) budete stoupat stále po červené značce lesem pod vrchol Střelečské hůry (zastavení č. 3), která je sopečného původu. Sestoupíte k silničce a pěšinou kolem bývalého lomu (zastavení č. 4) dorazíte pod skalní hrádek Pařez (zastavení č. 5).

Po prohlídce zbytků středověké pevnosti budete pokračovat stále po červené po pěšině okrajem lesa (zastavení č. 6) a dále lesem na křižovatku Na Stájích (zastavení č. 7).

Hlavní trasa pokračuje po zelené k hotelu Skalní Město a po žluté pěšinou vedle silnice na Prachov. Kdo si chce prohlédnout Prachovské skály, může z křižovatky Na Stájích pokračovat po červené značce ke koupališti U Pelíšku a k Turistické chatě (pokladna, vstupné do skal). Známé skalní město můžete projít nejkratší cestou po červené nebo částí některého vyhlídkového okruhu. Z Prachova pokračuje Rumcajsova stezka po modré značce po silnici, za obcí pak přejdete na zelenou, kde u rozcestníku začíná Cipískův okruh.

Rumcajsova stezka vede po zelené lesem mezi skalkami (zastavení č. 8 a 9) až na Čtvrkovu vyhlídku na vrcholové skále Přivýšiny (zastavení č. 10). Z vyhlídky sejdete do sedla (zastavení č. 11), odkud budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně (zastavení č. 12) pod vrcholem Brada. Modrá značka vás povede kolem kostelíka přes obec Brada a Rybníček k hospodě U Rumcajse. Po překročení hlavní silnice Jičín – Turnov budete pokračovat stále po modré přes Kbelnici a kolem Cidliny do Jičína. Po modré projdete městem kolem koupaliště na rybníku Kníže na náměstí. Trasa končí v centru Jičína – kde jinde než v Rumcajsově ševcovně.

Kdo by se ovšem chtěl vydat k Rumcajsově jeskyni, musí sestoupit dolů. Od parkoviště u penzionu Brada bude pokračovat dál po modré značce a asi po 300 metrech bude u cíle. Jeskyně je volně přístupná a upravená stále tak, jako by v ní skutečně někdo žil. Na trasu se můžete rovněž napojit ze 3 směrů (z Prachova, Jinolic a Libuně) nebo ji absolvovat opačným směrem.

Cipískův okruh je připraven na Rumcajsově stezce pro rodiny s malými dětmi, které nechtějí absolvovat celou trasu. Z Prachova vyjdete po modré značce do zatáčky na okraji obce. Od rozcestníku budete pokračovat po zelené přes Přivýšinu po zastaveních Rumcajsovy stezky č. 8-12. Po sejití z vrcholové vyhlídky do sedla budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně přes hřiště ke kostelíku. U kostelíka odbočíte vpravo a po vozové cestě pod vrchem Brada se vrátíte zpět do sedla pod Přivýšinou. Zpět do Prachova již nechoďte po zelené, ale po modré značce.
Studio Harmonie v Jičíně

Studio Harmonie v Jičíně

Jičín, Královéhradecký kraj
Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Jičín, Královéhradecký kraj
Cipískova stezka v Jičíně

Cipískova stezka v Jičíně

Jičín, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kozlovna U Anděla

Kozlovna U Anděla

Jičín, Královéhradecký kraj
Restaurace Casa De Piedra

Restaurace Casa De Piedra

Jičín, Královéhradecký kraj
Zámecká restaurace Jičín

Zámecká restaurace Jičín

Jičín, Královéhradecký kraj
Penzion U Synagogy

Penzion U Synagogy

Jičín, Královéhradecký kraj