Úvod > Co chcete dělat? > Viktorčin splav v Ratibořicích
Příroda

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.
Starý dřevěný splav v Babiččině údolí, který je v románu Boženy Němcové zmíněn a který si možná pamatujete z filmu Babička (1971) není původní, svou podobu změnil hned několikrát.

První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího systému pro ratibořické louky v první polovině 19. století. Další změna nastala v letech 1874 a 1875 a k dalším úpravám potom došlo při regualci řeky Úpy ve 20. století. Proto, když režisér Moskalyk natáčel scény s Viktorkou pro film Babička, obložil celý splav dřevěnou kulatinou nařezanou z velkých stromů, aby místo připomínalo dobu dětství Boženy Němcové, protože v knížce Babička je splav dřevěný. Současný jez byl postaven o jednu šíři řeky vlevo, po jejím proudu kvůli narovnání toku Úpy a je železobetonové konstrukce.

Podle románu právě zde šílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky. Ve skutečnosti byla realita trochu jiná - Viktorka skutečně existovala a zemřela v 76 letech (přežila Boženu Němcovou o šest let) a byla pohřbena v Červeném Kostelci. Opravdu byla psychicky nemocná, své první dítě, které měla s vojákem ze střeleckého sboru zabila. Odešla za ním do Hradce Králové, kde ji voják po čase opustil. Za vraždu dítěte byla poslána do vězení, kde se zbláznila. Později se jí ještě narodil při potulce krajem chlapec. Po propuštění z vězení přespávala u hodných lidí nebo v lese. Propadla alkoholismu a v opilosti verbálně napadala kolemjdoucí, především mladá děvčata, kterým vulgárně nadávala.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant & Café Zahradní

Restaurant & Café Zahradní

Česká Skalice, Královéhradecký kraj
Autocamping Rozkoš – rozkoš u vody

Autocamping Rozkoš – rozkoš u vody

Česká Skalice, Královéhradecký kraj
Penzion Viktorka

Penzion Viktorka

Česká Skalice, Královéhradecký kraj
Penzion a Autokemp Wolf Česká Skalice

Penzion a Autokemp Wolf Česká Skalice

Provodov-Šonov, Královéhradecký kraj