Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Černá hora v Krkonoších – dominanta východních Krkonoš
Příroda

Černá hora v Krkonoších – dominanta východních Krkonoš

Černá hora s nadmořskou výškou 1299 metrů leží ve východních Krkonoších, nachází se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Kousek od vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které je velmi turisticky vyhledávané. V zimě je oblast hojně využívána lyžaři, v létě turisty.
Lyžařský areál na Černé hoře je největším lyžařským areálem v České republice. Zalyžujete si zde na 41 km propojených sjedovek a stačít vám bude jediný skipas. Pro běžkaře je pravidelně strojově upravováno 50 km tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet 3,5 km dlouhou "Černohorskou sáňkařskou cestu".

Osmimístná kabinová lanovka na Černou horu s názvem Černohorský express byla zprovozněna v roce 2006. Z Černé hory do Janských Lázní se můžete projet třeba i na koloběžce. K dispozici jsou 2 vyznačené trasy, dlouhé 8 km. Na vrcholu Černé hory lze navštívit rozhlednu Panorama, odkud můžete pohlédnout na krkonošské vrcholy, rovněž tak Podkrkonoší. Občerstvení naleznete v restauraci Černá bouda, restauraci Na lanovce, dále je zde Kiosek U staré lanovky nebo Kábrtova bouda.
 

Turistika a cykloturistika na Černé hoře v Krkonoších

V létě je otevřena 1. Krkonošská cyklistická naučná stezka, která je dlouhá 16 km a je vedena po lesních cestách Černé a Světlé hory. Trasa nabízí překrásné pohledy na hlavní krkonošský hřeben s jeho dominantou – Sněžkou. Během letní sezóny je pro pěší návštěvníky otevřena Naučná stezka černohorské rašeliniště. Kdo má rád horské výstupy, může se z centra Janských Lázní vydat na vrchol Černé hory pěšky, a to po červené turistické trase (tzv. Zvonkové cestě), přes Malé Pardubické boudy. Trasa vás zavede až k Černé boudě na vrcholu hory. Naopak ti, kteří se raději nechají na horu vyvézt lanovkou, mohou poté pokračovat ke Kolínské boudě a na Liščí horu a k chalupě Na Rozcestí nebo na Hrnčířské a Tetřeví boudy či do centra Pece pod Sněžkou přes Pražskou boudu. Po žluté trase přes Pěticestí a Vlašské boudy dojdete do Velké Úpy.
 

Černá hora a lyžování

Lyžařský areál Janské Lázně je součástí rozsáhlého SkiResortu Černá Hora – Pec pod Sněžkou do kterého dále patří Skiareál Černý Důl,  areál ve Svobodě nad ÚpouSkipec Pec pod Sněžkou a Skiareál Velká Úpa. Ve všech skiareálech platí společný skipas.
 

Rozhledna na Černé hoře

Rozhledna Panorama je vlastně původní sloup bývalé lanové dráhy. Nachází se asi 100 metrů od horní stanice současné lanovky, směrem k lyžařskému vleku Anděl. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 21 metrů a nabízí se nabízí odtud krásný kruhový pohled nejen do kraje, ale i na značnou část Krkonoš. Rozhled odtud možná znáte – panoramatická kamera umístěná na konstrukci rozhledny každé ráno od 8:00 na ČT 2 informuje diváky o počasí, povětrnostních podmínkách, stavu sjezdových, běžeckých tratí a dalších aktualitách.
 

Restaurace na Černé hoře

Fordbar Černá hora se nachází venku, na vrcholu Černé hory, v těsné blízkosti kabinkové lanovky Černohorský Express. Bistro a restaurant Na Lanovce je výletní restaurace v budově kabinkové lanovky Černohorský Express má prostorný interiér i velkokapacitní terasu s obsluhou. Kiosek U staré lanovky najdete cestou směrem k Černé Boudě. Jedná se o stylovou krkonošskou restauraci s terasou. K dispozici je WiFi připojení k internetu i možnost platby kartou. Restaurace Černá Bouda je v letních měsících otevřena pouze pro hotelové hosty, turisty rádi obslouží v Černohorském Bistru. Zde denně připravují čerstvé polévky, trhaná masa, plněné knedlíky, vyhlášené lívance, pomazánky, koláče a další dobroty. K tomu vám nabídou skvělou kávu, výběr piv z malých pivovarů a vše navíc bez „vysokohorské přirážky“.
 

Ubytování na Černé hoře v Krkonoších

Přímo na vrcholu Černé hory je mpžné ubytovat se v několika zařízeních: je zde například Horský hotel Desítka a Chata Sport na Volské louce, v blízkosti vrcholové stanice lanovky. Směrem k Peci pod Sněžkou nabízí ubytování Kábrtova Bouda. Klasicky zařízená horská bouda s kapacitou ubytování až 20 lůžek. Penzion Kiosek je hned vedle Kábrtovy boudy. Těsně pod vrcholem hory se nachází známá Černá Bouda. K dispozici je zde 48 dvou až čtyřlůžkových pokojů s příslušenstvím. K dispozici je zde více než 60 prostorných pokojů vybavených koupelnou se sprchou a WC. Hostí si tu mohou vypůjčit koloběžku, horské kolo či paraglide.

Aktuality

Krkonošský festival minipivovarů 2024

Pivní poklady Krkonoš a podkrkonoší na na náměstí ve Velké Úpě, tam musí být každý milovník piva a dobrého jídla. Neváhejte a přijďte s rodinou a přáteli strávit příjemný den plný piva, dobrého jídla a skvělé zábavy.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Svatovavřinecká pouť na Sněžku 2024

Tradiční pochod na Sněžku na svátek Svatého Vavřince, spojený se mší svatou na vrcholu naší nejvyšší hory.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Krakonošův guláš 2024

Zvítězit může jen jeden! Zveme vás na již kultovní 18. ročník akce Krakonošův guláš do Pece pod Sněžkou.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

SkialpujFest a Noc tuleních pásů v Peci pod Sněžkou

Každý třetí lednový týden se horské středisko Pec pod Sněžkou promění v centrum skialpinismu. Festival Skialpujfest je určen úplně pro každého, a tak nezáleží na tom, jestli s tímto sportem teprve začínáte, nebo už jste zkušení skialpinisté.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Den Země v Horním Maršov

Přijďte k nám pomoct naší louce, podpořit regionální výrobce, zdarma si užít jeden z našich questů či stezku, nebo se naučit pálit a využívat biouhel
Horní Maršov, Královéhradecký kraj

17. Maloúpský jarmark 2024

Malá Úpa je jednou z posledních klasických krkonošských vesniček. Právě v duchu historie, tradic a starých Krkonoš se odehrává tradiční Maloúpský Jarmark, konaný v historickém centru Malé Úpy – u kostela sv. Petra a Pavla.
Malá Úpa, Královéhradecký kraj

Cyklobusy Krkonoše 2024

Krkonošské cyklobusy budou k dispozici cyklistům až do konce září 2024 (posledního víkendu v září). Tak neváhejte a naplánujte si výlet na kole. Letos jezdí sedm autobusových linek – od západu po východ.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Vrchlabský jarní flerjarmark

Pojďme společně oslavit jaro nákupem rozmanitých řemeslných výrobků.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Hravá naučná stezka o kosu horském v Krkonoších

Na Černohorském rašeliništi nad Janskými Lázněmi naleznete hravou naučnou stezku zaměřenou na vzácného pěvce, kosa horského, kterému místní horalové přezdívají „Turek“. Stezka je určena nejmenším dětem, měří pouhých 200 m.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Panorama na Černé hoře (1289 m) u Jánských Lázní byla vybudována z původního sloupu bývalé lanové dráhy. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Krkonoš s nejvyšší Sněžkou, dále oblast Podkrkonoší, Náchodsko, Orlické hory, Jizerské hory a další oblasti.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Půjčovna koloběžek SkiResort Live

Užijte si výhledy i zábavu pro celou rodinu. Je tu pro vás 60 kilometrů tras, při kterých si prohlédnete Krkonoše levou zadní. Na hřebeny se nechte vyvézt jednou ze tří letních lanovek. Dolů už to na koloběžce CRUSSIS pojede samo.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Areál sportovních a zážitkových aktivit pro celou rodinu se nachází hned vedle budovy horní stanice lanovky Černohorský Express, ve výšce 1260 m n. m.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 4 000 m s převýšením 560 m.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Horský hotel Černá Bouda v Krkonoších

Jeho jedinečná poloha, okolní příroda, vybavení a úroveň služeb z něj vytváří jeden z nejlepších horských hotelů v celé oblasti Krkonoš. Je ideálním výchozím bodem pro milovníky hor, zimní a letní přírody a sportů.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Kábrtova bouda

Horská chata na vrcholu Černé hory ve výšce cca 1300m.n.m. Chata vzdálena 200 m od horní stanice lanovky.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj

Chata Vendlovka na Zrcadlovkách v Krkonoších

Horsku chatu Vendlovka njdete v nadmořeské výšce 995 m n. m v překrásné a klidné chráněné krajinné oblasti Krkonošského národního parku, přímo na svahu Černé hory.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Hotel Kolínská bouda v Krkonoších

Hotel je umístěn v klidném prostředí Krkonošského národního parku a je tak v létě vhodným výchozím bodem pro turistické nebo cyklistické výpravy, v zimě zas skvělé místo na běžkařské výlety.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Bouda Helena v Černém Dole

V Krkonoších můžete zavítat do Boudy Helena, kde se nachází jak restaurace, tak hotel.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Hotel Pražská bouda v Černém Dole

Vyhledávaný hotel Pražská bouda naleznete na hřebenu hor, kousek od sjezdovky Mulda a celého Lyžařského areálu Skipec.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horské apartmány Cihlářka v Krkonoších

V nadmořské výšce cca 1000 m.n.m., v sedle vrcholových partií Krkonoš mezi Černým Dolem a Pecí pod Sněžkou, najdete horské apartmány Cihlářka.
Černý Důl, Královéhradecký kraj

Horský penzion Náchodská bouda v Krkonoších

V samém srdci Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 1.100 m.n.m. se nachází horský penzion Náchodská Bouda.
Černý Důl, Královéhradecký kraj