Úvod > Aktuality > #světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal
Příroda

#světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal

  • Vydáno20. května 2020
Místo, kde vzduchem plují tisíce skal porostlých stromy: tak vypadalo skalní město, které inspirovalo vznášející se hory Hallelujah z filmu Avatar. S pověstným kouskem štěstí (a samozřejmě fůrou trpělivosti při čekání na ten správný okamžik) můžete něco podobného zažít v Prachovských skalách.

Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje

Prachovské skály
Zhangjiajie
Když se údolí Českého ráje koupou v mlze, skutečně to vypadá, že se skalní věže nedotýkají země.

Ve skutečnosti se skály samozřejmě nevznášejí, ale to jim na kráse rozhodně neubírá. Prachovské skály patří k nejznámějším skalním oblastem Česka a s rokem vyhlášení 1933 jsou jednou z našich nejstarších přírodních rezervací. Nejbližším větším městem je Jičín, odkud to je ke dvěma parkovištím u vstupů na prohlídkové okruhy necelých šest kilometrů.
 

Do Prachovských skal tam a zase zpátky

Skalami se můžete procházet třeba celý den, s orientací vám pomůže velký a malý okruh. Ten menší, ideální pro krátkou procházku a letmé seznámení s dominantami Prachovských skal, měří 1,5 kilometru a prohlídka nezabere víc než hodinu. Vede od dolní pokladny u Turistické chaty přes Myší díru, nejužší místo skalního města (asi 35 centimetrů) na dvě nejznámější vyhlídky, vyhlídku Českého ráje a vyhlídku Míru. Vracet se budete Císařskou chodbou, krátkou soutěskou mezi mohutnými skalními bloky. Je pojmenovaná po císaři Františkovi I., kterého ve skalách pokládají za prvního zaznamenaného turistu: když prý v roce 1804 Prachovské skály navštívil, nechal se na nosítkách pronést právě tímhel údolím.

Pokud máte víc času a chcete skály poznat lépe, vyberte si asi 3,5 kilometru dlouhý velký okruh. Začíná také u Turistické chaty, vede přes řadu vyhlídek a logicky vás tak čeká spousta nádherných pohledů: třeba na stěny Mnicha s plechovou českou státní vlajkou na vrcholku, na Jinolické rybníky, na nedaleké magické Trosky, jeden ze symbolů Českého ráje, i na o něco vzdálenější Ještěd.
 

Prachovskými skalami s kočárkem a na čaj

Ačkoli Prachovské skály jen těžko najdete ve výčtu oblíbených míst pro výlety s kočárkem, pamatovali tu i na rodiny s malými dětmi – a navíc za dítě a kočárek se neplatí! Kočárková trasa začíná u vedlejšího vstupu do skalního města v obci Prachov a vede po modré značce k rozcestí U Buku (buk ale budete hledat marně, jeho konec zavinil orkán Kyrill).

O pěkné výhledy do skal nepřijdete, nahlédnete například do čertovy kuchyně. Od rozcestí U buku se do okolí rozbíhá hustá síť značených stezek, po kterých většinou celkem pohodlně a s minimálním převýšením projedete skalní vyhlídky, a to po červené turistické značce od Křížkovského vyhlídky až po vyhlídku Pechovu.
Na místě je jen varování před nošením kočárků po schodištích na vyznačených okruzích pro pěší: může se zdát, že to bude hračka, ale určitě narazíte na místo, kudy se neprotáhnete. Lepší bude nechat kočárek v autě a použít nosítko.
 

Po skleněném mostě do skalního města Zhangjiajie

Tvůrce filmu Avatar inspirovalo skalní město Zhangjiajie v čínské provincii Hunan, které se v roce 1982 stalo prvním národním lesním parkem v zemi. Patří k nejnavštěvovanějším výletním cílům a některá místa jsou neustále v obležení turistů. Hlavním tahákem je skleněný ochoz kolem hory Tianmen, který je téměř 1,5 km nad zemí, a také skleněný most, 380 metrů dlouhý 300 metrů nad zemí. Někdy se uvádí, že jde o nejdelší skleněný most na světě, ale to už dávno neplatí: předběhla jej například téměř 500 metrů dlouhá skleněná lávka, zpřístupněná před třemi roky v čínské provincii Hebei.
 

Pozvánka na čajový dýchánek

Víte, že ve staré Číně považovali skalní útvary a města za sídla bohů? Vstup do takového území se dodnes považuje za posvátný, a tak na vrcholcích hor a skal i pod nimi vznikaly dřevěné chrámy, altány a čajové domy pro pocestné. Také několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách objevíte místo, kde se přenesete na dálný Východ: čajový altán Plující oblaka. Místo pro odpočinek, posezení, rozjímání a komorní akce vybudovali místní milovníci čaje, kteří vám svůj oblíbený nápoj naservírují zdarma či za dobrovolný příspěvek.
 
Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsovu jeskyni najdete pod zříceninou hradu Brada, nedaleko Jičína. Je pěkně upravená, s ustlanou postelí, na malék stolku nechybí kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka

Skalnatý vrch Přivýšina (464 m) leží na východní straně Prachovského hřebenu. Na jeho vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které se otevírá nádherný výhled na Veliš, Zebín, Jičín, Prachov a do jičínské kotliny. Jedná se o nejvyšší bod Prachovské pahorkatiny.

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Hrad Kost nabízí kromě prohlídek hradních prostor a organizace svatebního dne pronájem kompletně zařízeného apartmánu v obytné části turnovské brány. Hrad Kost, který se nachází v Českém ráji, obklopují romantická údolí s mnoha turistickými trasami a cyklistickými stezkami.

Městská památková rezervace Jičín

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.

Další aktuality

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Udělejte si výlet do Malé Úpy

Už jste někdy navštívili Malou Úpu? Romantická horská obec ve východních Krkonoších je známá všem příznivcům turistiky také pod názvem Pomezní Boudy. Oblast byla osídlena již v 16. století a rozvoj osady byl spojen s těžbou dřeva pro kutnohorské doly a později s těžbou a zpracováním železné a arsenové rudy. V roce 1779 obec navštívil císař Josef II. Projít se tu můžete také po zajímavé Disidentské stezce a 7. října stojí za to přijet na další ročník gastronomické akce Maloúpská vařečka.
Královéhradecký kraj | Příroda

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky