ÚvodAktuality#světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal
Příroda

#světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal

  • 20. května 2020
Místo, kde vzduchem plují tisíce skal porostlých stromy: tak vypadalo skalní město, které inspirovalo vznášející se hory Hallelujah z filmu Avatar. S pověstným kouskem štěstí (a samozřejmě fůrou trpělivosti při čekání na ten správný okamžik) můžete něco podobného zažít v Prachovských skalách.

Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje

Prachovské skály
Zhangjiajie
Když se údolí Českého ráje koupou v mlze, skutečně to vypadá, že se skalní věže nedotýkají země.

Ve skutečnosti se skály samozřejmě nevznášejí, ale to jim na kráse rozhodně neubírá. Prachovské skály patří k nejznámějším skalním oblastem Česka a s rokem vyhlášení 1933 jsou jednou z našich nejstarších přírodních rezervací. Nejbližším větším městem je Jičín, odkud to je ke dvěma parkovištím u vstupů na prohlídkové okruhy necelých šest kilometrů.
 

Do Prachovských skal tam a zase zpátky

Skalami se můžete procházet třeba celý den, s orientací vám pomůže velký a malý okruh. Ten menší, ideální pro krátkou procházku a letmé seznámení s dominantami Prachovských skal, měří 1,5 kilometru a prohlídka nezabere víc než hodinu. Vede od dolní pokladny u Turistické chaty přes Myší díru, nejužší místo skalního města (asi 35 centimetrů) na dvě nejznámější vyhlídky, vyhlídku Českého ráje a vyhlídku Míru. Vracet se budete Císařskou chodbou, krátkou soutěskou mezi mohutnými skalními bloky. Je pojmenovaná po císaři Františkovi I., kterého ve skalách pokládají za prvního zaznamenaného turistu: když prý v roce 1804 Prachovské skály navštívil, nechal se na nosítkách pronést právě tímhel údolím.

Pokud máte víc času a chcete skály poznat lépe, vyberte si asi 3,5 kilometru dlouhý velký okruh. Začíná také u Turistické chaty, vede přes řadu vyhlídek a logicky vás tak čeká spousta nádherných pohledů: třeba na stěny Mnicha s plechovou českou státní vlajkou na vrcholku, na Jinolické rybníky, na nedaleké magické Trosky, jeden ze symbolů Českého ráje, i na o něco vzdálenější Ještěd.
 

Prachovskými skalami s kočárkem a na čaj

Ačkoli Prachovské skály jen těžko najdete ve výčtu oblíbených míst pro výlety s kočárkem, pamatovali tu i na rodiny s malými dětmi – a navíc za dítě a kočárek se neplatí! Kočárková trasa začíná u vedlejšího vstupu do skalního města v obci Prachov a vede po modré značce k rozcestí U Buku (buk ale budete hledat marně, jeho konec zavinil orkán Kyrill).

O pěkné výhledy do skal nepřijdete, nahlédnete například do čertovy kuchyně. Od rozcestí U buku se do okolí rozbíhá hustá síť značených stezek, po kterých většinou celkem pohodlně a s minimálním převýšením projedete skalní vyhlídky, a to po červené turistické značce od Křížkovského vyhlídky až po vyhlídku Pechovu.
Na místě je jen varování před nošením kočárků po schodištích na vyznačených okruzích pro pěší: může se zdát, že to bude hračka, ale určitě narazíte na místo, kudy se neprotáhnete. Lepší bude nechat kočárek v autě a použít nosítko.
 

Po skleněném mostě do skalního města Zhangjiajie

Tvůrce filmu Avatar inspirovalo skalní město Zhangjiajie v čínské provincii Hunan, které se v roce 1982 stalo prvním národním lesním parkem v zemi. Patří k nejnavštěvovanějším výletním cílům a některá místa jsou neustále v obležení turistů. Hlavním tahákem je skleněný ochoz kolem hory Tianmen, který je téměř 1,5 km nad zemí, a také skleněný most, 380 metrů dlouhý 300 metrů nad zemí. Někdy se uvádí, že jde o nejdelší skleněný most na světě, ale to už dávno neplatí: předběhla jej například téměř 500 metrů dlouhá skleněná lávka, zpřístupněná před třemi roky v čínské provincii Hebei.
 

Pozvánka na čajový dýchánek

Víte, že ve staré Číně považovali skalní útvary a města za sídla bohů? Vstup do takového území se dodnes považuje za posvátný, a tak na vrcholcích hor a skal i pod nimi vznikaly dřevěné chrámy, altány a čajové domy pro pocestné. Také několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách objevíte místo, kde se přenesete na dálný Východ: čajový altán Plující oblaka. Místo pro odpočinek, posezení, rozjímání a komorní akce vybudovali místní milovníci čaje, kteří vám svůj oblíbený nápoj naservírují zdarma či za dobrovolný příspěvek.
 
Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada Příroda

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsovu jeskyni najdete pod zříceninou hradu Brada, nedaleko Jičína. Je pěkně upravená, s ustlanou postelí, na malék stolku nechybí kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka Příroda

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka

Skalnatý vrch Přivýšina (464 m) leží na východní straně Prachovského hřebenu. Na jeho vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které se otevírá nádherný výhled na Veliš, Zebín, Jičín, Prachov a do jičínské kotliny. Jedná se o nejvyšší bod Prachovské pahorkatiny.

Vrch Zebín u Jičína Příroda

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Chráněná krajinná oblast Český ráj Příroda

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku Ubytování

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Hrad Kost nabízí kromě prohlídek hradních prostor a organizace svatebního dne pronájem kompletně zařízeného apartmánu v obytné části turnovské brány. Hrad Kost, který se nachází v Českém ráji, obklopují romantická údolí s mnoha turistickými trasami a cyklistickými stezkami.

Městská památková rezervace Jičín Památky

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách Příroda

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách Gurmánská turistika

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.

Další aktuality

Náchodské Pivobraní slibuje opět skvělou atmosféru

Pivobraní – největší letní událost v Náchodě vypukne v sobotu 20. července 2024. V samotném srdci města na Masarykově náměstí se uskuteční už 8. ročník oblíbeného Pivobraní. Vedle hudebního programu a prezentace pivovarů návštěvníky čeká stolní fotbálek v životní velikosti, dobré jídlo a hlavně skvělá atmosféra.
18. červenec 2024 10:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Císaři k službám: Zámek Hrádek u Nechanic přichystal na sobotu speciální prohlídky

Patříte k milovníkům historie a zajímáte se o dějiny spojené s Rakouskou monarchií? Pak jsou speciální prohlídky s názvem "Císaři k službám, sobě ke slávě" pro vás to pravé! Proběhnou v sobotu 20. července a 17. srpna 2024 na zámku Hrádek u Nechanic a o do fascinujícího světa dvorských intrik, politických rozhodnutí a habsburská diplomacie vás zavede dlouholetý správce depozitáře zámku Mgr. Petr Nosek.
18. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Konec července v Hořicích: koupání na koupališti Dachova a festival The Legends Rock Fest

Na konec týdne od 18. do 20. července 2024 hlásí meterologové příjemné letní počasí s teplotami mezi 28° a 30° C, kdy se určitě bude hodit tip na přírodní koupaliště Dachova z první třetiny 20. století, které ležící asi 2 km od centra Hořic. Koupaliště napájí lesní pramen a o čistotě vody svědčí výskyt čolka horského. Během tohoto víkendu si můžete v Hořicích navíc užít pořádný nářez rockové muziky na festivalu The Legends Rock Fest.
18. červenec 2024 6:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj