Úvod > Aktuality > #světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal
#světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal
"> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a fantastická cesta přes soutěsky a vyhlídky Prachovských skal

  • Vydáno20. května 2020
Místo, kde vzduchem plují tisíce skal porostlých stromy: tak vypadalo skalní město, které inspirovalo vznášející se hory Hallelujah z filmu Avatar. S pověstným kouskem štěstí (a samozřejmě fůrou trpělivosti při čekání na ten správný okamžik) můžete něco podobného zažít v Prachovských skalách.

Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje

Prachovské skály
Zhangjiajie
Když se údolí Českého ráje koupou v mlze, skutečně to vypadá, že se skalní věže nedotýkají země.

Ve skutečnosti se skály samozřejmě nevznášejí, ale to jim na kráse rozhodně neubírá. Prachovské skály patří k nejznámějším skalním oblastem Česka a s rokem vyhlášení 1933 jsou jednou z našich nejstarších přírodních rezervací. Nejbližším větším městem je Jičín, odkud to je ke dvěma parkovištím u vstupů na prohlídkové okruhy necelých šest kilometrů.
 

Do Prachovských skal tam a zase zpátky

Skalami se můžete procházet třeba celý den, s orientací vám pomůže velký a malý okruh. Ten menší, ideální pro krátkou procházku a letmé seznámení s dominantami Prachovských skal, měří 1,5 kilometru a prohlídka nezabere víc než hodinu. Vede od dolní pokladny u Turistické chaty přes Myší díru, nejužší místo skalního města (asi 35 centimetrů) na dvě nejznámější vyhlídky, vyhlídku Českého ráje a vyhlídku Míru. Vracet se budete Císařskou chodbou, krátkou soutěskou mezi mohutnými skalními bloky. Je pojmenovaná po císaři Františkovi I., kterého ve skalách pokládají za prvního zaznamenaného turistu: když prý v roce 1804 Prachovské skály navštívil, nechal se na nosítkách pronést právě tímhel údolím.

Pokud máte víc času a chcete skály poznat lépe, vyberte si asi 3,5 kilometru dlouhý velký okruh. Začíná také u Turistické chaty, vede přes řadu vyhlídek a logicky vás tak čeká spousta nádherných pohledů: třeba na stěny Mnicha s plechovou českou státní vlajkou na vrcholku, na Jinolické rybníky, na nedaleké magické Trosky, jeden ze symbolů Českého ráje, i na o něco vzdálenější Ještěd.
 

Prachovskými skalami s kočárkem a na čaj

Ačkoli Prachovské skály jen těžko najdete ve výčtu oblíbených míst pro výlety s kočárkem, pamatovali tu i na rodiny s malými dětmi – a navíc za dítě a kočárek se neplatí! Kočárková trasa začíná u vedlejšího vstupu do skalního města v obci Prachov a vede po modré značce k rozcestí U Buku (buk ale budete hledat marně, jeho konec zavinil orkán Kyrill).

O pěkné výhledy do skal nepřijdete, nahlédnete například do čertovy kuchyně. Od rozcestí U buku se do okolí rozbíhá hustá síť značených stezek, po kterých většinou celkem pohodlně a s minimálním převýšením projedete skalní vyhlídky, a to po červené turistické značce od Křížkovského vyhlídky až po vyhlídku Pechovu.
Na místě je jen varování před nošením kočárků po schodištích na vyznačených okruzích pro pěší: může se zdát, že to bude hračka, ale určitě narazíte na místo, kudy se neprotáhnete. Lepší bude nechat kočárek v autě a použít nosítko.
 

Po skleněném mostě do skalního města Zhangjiajie

Tvůrce filmu Avatar inspirovalo skalní město Zhangjiajie v čínské provincii Hunan, které se v roce 1982 stalo prvním národním lesním parkem v zemi. Patří k nejnavštěvovanějším výletním cílům a některá místa jsou neustále v obležení turistů. Hlavním tahákem je skleněný ochoz kolem hory Tianmen, který je téměř 1,5 km nad zemí, a také skleněný most, 380 metrů dlouhý 300 metrů nad zemí. Někdy se uvádí, že jde o nejdelší skleněný most na světě, ale to už dávno neplatí: předběhla jej například téměř 500 metrů dlouhá skleněná lávka, zpřístupněná před třemi roky v čínské provincii Hebei.
 

Pozvánka na čajový dýchánek

Víte, že ve staré Číně považovali skalní útvary a města za sídla bohů? Vstup do takového území se dodnes považuje za posvátný, a tak na vrcholcích hor a skal i pod nimi vznikaly dřevěné chrámy, altány a čajové domy pro pocestné. Také několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách objevíte místo, kde se přenesete na dálný Východ: čajový altán Plující oblaka. Místo pro odpočinek, posezení, rozjímání a komorní akce vybudovali místní milovníci čaje, kteří vám svůj oblíbený nápoj naservírují zdarma či za dobrovolný příspěvek.
 
Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsovu jeskyni najdete pod zříceninou hradu Brada, nedaleko Jičína. Je pěkně upravená, s ustlanou postelí, na malék stolku nechybí kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších.

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Ubytování na hradě Kost – nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Hrad Kost nabízí kromě prohlídek hradních prostor a organizace svatebního dne pronájem kompletně zařízeného apartmánu v obytné části turnovské brány. Hrad Kost, který se nachází v Českém ráji, obklopují romantická údolí s mnoha turistickými trasami a cyklistickými stezkami.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.