Úvod > Aktuality > Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?
Zážitky

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Poslechněte si audio verzi článku
Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!
S čerty se většina z nás už setkala v kině nebo v televizi. Přestože čerti z českých pohádek jsou většinou špinaví a veselí moulové, kteří kdekomu zbaští kdeco i s navijákem, existuje pár výjimek.

Kde se slaví svátek sv. Mikuláše v Česku?
 

Nejlepší filmové pohádky s čerty

Připomeneme vám třeba Vladimíra Ráže a jeho démonického doktora Solferna z filmu Hrátky s čertem (1956), natočené podle pohádkové divadelní hry Jana Drdy, čerta Uriáše ze série Anděl Páně v podání Jiřího Dvořáka anebo pohádkovou komedii S čerty nejsou žerty (1984) o jednom pekelném omylu, dvou kamarádech a třech potrestaných hříšnících podle pohádky Boženy Němcové Čertův švagr. Některá čertovská doupata dokonce můžete navštívit osobně: Kudy z nudy zve na výlety do tří filmových pekel aneb do kaolinových dolů v Nevřeni, Pekelných dolů a Pustých kostelů. Čertů se bát nemusíte, ale zejména v posledním místě se vám opravdu bude hodit baterka.
 

Za čerty do Čertoviny

Znáte filmovou pohádku režiséra Zdeňka Trošky Čertoviny? Její kulisou se stalo pohádkové peklo Čertovina u Hlinska, vyladěné v pekelném stylu do posledních detailů. Vzniklo prý v roce 666, kdy na Chrudimsku ztroskotala ďábelská posádka. Pekelníci se rozhodli zůstat a začali hrabat. Protože celou loď převrátili vzhůru nohama, nad zemí zůstal jen kýl a její spodní část. Labyrint galerií, chodeb, jeskyní a temných zákoutí má pět pater, sahá dvanáct metrů pod zem a skutečně vypadá jako pohádková podzemní říše. Hoří tu pekelné ohně a na malé i velké tu čeká čertovská škola, pekelná kuchyně, jeskyně a kotle pro hříšníky nebo mučírna vybavená trapidly, například zadkopleskem, hubopleskem, uchotahem nebo lochtadlem. Otevřeno tu mají celý rok, program je ale nutné rezervovat předem. Součástí areálu je také Pekelný šenk, kde si pochutnáte na čertovských specialitách.
 

Za čerty do Úštěku a do Žlutic

Dalším domovem českých čertů je Pikartská věž a nádherné středověké podzemí, táhnoucí se pod bývalým hradem a měšťanskými domy v Úštěku. Od dubna do října tu můžete navštívit Muzeum čertů. Otevře se před vámi černočerný svět pekelné zábavy a čertovské magie, plný přátelské čertí povahy. Prohlédnete si také spousty výtvarných podob typických domácích čertů, od dřevěných soch až po ilustrace malíře Karla Franty, překvapí vás pohyblivý čertí Peklém a další umělecká pekelná dílka. Hned vedle navíc najdete restauraci Čertovna.

Čertovský koníček je zřejmě dědičný: Muzeum čertů v Úštěku založil pan Jaroslav Stejný, jeho syn Filip si zřídil Pekelné sklepy ve Žluticích. Podobně jako v Úštěku se i pod historickým jádrem města Žlutice nalézají středověké podzemní chodby a sklepy. Kromě čertů tu najdete ještě lapidárium, kde našly domov sochy a další umělecké artefakty ze Žluticka, a před různými nenechavci je hlídají právě čerti. Pekelné sklepy jsou otevřené v červenci a srpnu.
 

Další malá pekla a pohádkové říše

Jedinečný domov mnoha pohádkových bytostí, včetně čertů a čertic, je hrad a zámek Staré Hrady. Otevřeno tu je celý rok, pořádá se tu spousta akcí a čerti tu rozhodně nežijí sami. Na půdách, ve sklepeních i v komnatách potkáte také draky, vodníky, loupežníky, draky, čaroděje i čarodějnice, strašidýlka, skřítky i krásné princezny.
S čerty se však potkáte na celé řadě dalších míst, třeba v Muzeu loutek a pohádkovém doměČeském Krumlově, v Perníkové chaloupce na Pardubicku, v Muzeu strašidelPlzni anebo v Pelhřimově.

Pelhřimovském pekle se děti dokonce mohou proměnit v malé čerty a vlézt si do pekelného kotle. V Heřmanicích proti Kodešově skále u řeky Olešky najdete půvabné odpočívadlo přezdívané Heřmanické peklo s přístřeškem a dřevěnými postavami čertů, čertic a čertíků.
 

Za čerty do hor a skal

Naplánujte si s Kudy z nudy pěkný výlet do přírody! Víme o spoustě míst, která se po čertech jmenují nebo připomínají jejich domovinu, peklo. U Vyššího Brodu objevíte Čertovu stěnu, v Českém Meránu mají Čertovu hrbatinu, v Máchově kraji se projdete Čertovou roklí, v Beskydech po naučné stezce Čertův mlýn se skalním útvarem Čertův stůl a mezi Sázavou a Chotouní můžete prozkoumávat tajuplnou Čertovu brázdu.

Tím to samozřejmě nekončí, satanáši a pekelníci se stali inspirací pro celou řadu dalších zajímavých a tajuplných míst – třeba pro další Čertovu rokli, tentokrát u Brandýsa nad Orlicí a s pověstmi opředenou čertovou lávkou. Kousek od Blatné objevíte Čertovy náramky, u Fulneku stojí Čertova kaple a nad Blanskem se tyčí zřícenina Čertův hrádek. Čerti měl pracky dokonce i ve stavbě věže plzeňské katedrály, a zatímco do skály zvané Čertovo Břemeno obtiskl ďábel své kopyto, na České Kanadě vystrkuje na nadšené výletníky zadek. Kdo tu byl, chápe, proč se skála nemůže jmenovat jinak než Ďáblova prdel.
 

Čertovy hlavy a brána do pekel

Další pekelný cíl láká na Kokořínsko, kde do pískovcových skal vytesal v polovině 19. století sochař Václav Levý řadu mohutných kamenných soch a obličejů. Nejznámější z nich jsou téměř deset metrů vysoké Čertovy hlavy, k nimž z Želíz vede modrá turistická značka. Nemějte obavy, cesta je pohodlná, krátká a pěšky ji snadno zvládnou i malé děti. O kousek dál ve Vidimi pak objevíte Kvelb u čerta, a ještě o pár kilometrů dál čeká legendární tuzemská brána do pekla – hrad Houska. Jeho zvláštností je skála, která prostupuje celým hradem – a právě skrz ní prý vede brána do pekla. Hradní kaple prý stojí nad touto průrvou jako „bezpečnostní špunt“. Traduje se také, že v podzemí hradu je množství podzemních chodeb a prostor, v nichž mají být pohřbeny „jisté věci“ a kostry „nelidí“. Místo, kudy se do chodeb dalo vejít, mělo být označeno nad dnes již neexistující hradní bránou. Možná tu existoval nebo existuje přestup do jiného světa, jehož obyvatelé se mohou natolik lišit, že splňovali představu o obyvatelích pekel. Podle jiné legendy se na Housce a v jejím okolí zjevuje postava v černé mnišské kápi, která nemá obličej a sleduje opovážlivce, kteří by chtěli Housku navštívit v noci nebo zde dokonce přenocovat.
20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.

100 tipů na Mikuláše

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

U obce Babylon na Domažlicku se ve vzdálenosti asi 500 m od rybníka nachází viklan – Čertův kámen, jehož délka je 4 metry a výška 1,5 metru. Kámen bochníkovitého tvaru vzniknul zvětráváním a erozí žuly v Babylonské kotlině. U kamene roste vzrostlý exemplář douglasky tisolisté.

Muzeum čertů v Úštěku – na temnou návštěvu do pekelných sklepů

Muzeum čertů v Úštěku – na temnou návštěvu do pekelných sklepů

Pokud si myslíte, že váš život je peklo, přijeďte se podívat do muzea a Pekelných sklepů, nádherných středověkých prostor, táhnoucích se pod bývalým hradem a měšťanskými domy v severočeském Úštěku. Unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům je jedinečným muzeem ve střední Evropě.

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Pekelné sklepy Žlutice

Pekelné sklepy Žlutice

Pekelné sklepy jsou nezapomenutelný zážitek pro děti i dospělé. Pod historickým jádrem města Žlutice se nalézají podzemní chodby a sklepy, které byly raženy již v dávném středověku a které si oblíbili čerti. Jejich světem vás provedou zábavnou formou místní průvodci.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Dolmen Čertův stůl v Beskydech

Dolmen Čertův stůl v Beskydech

Skalní útvar Čertův stůl se nachází kousek od vrcholu a rozcestí Čertův mlýn (1206 m). Tvarem připomíná dolmen a dosud není jasné, zda vzniknul přírodní či umělou cestou.

Pohádkové Peklo Čertovina u Hlinska

Pohádkové Peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Do Pekla se dostanete prostřednictvím našich různorodých programů. Těmi vás provedou naši čerti, jenž vdechují tomuto místu jedinečnost.

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Naučná trasa Peklem, kaňonovitým údolím Robečského potoka, vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře po cestě uvidíte tisíce bledulí.

Skalní útvar Čertovo kopyto

Skalní útvar Čertovo kopyto

Čertovo kopyto, vysoký skalní útvar, který dokonale připomíná kopyto. Málo známá, ale zajímavá hříčka přírody u Lipna.

Čertovy skály u Smržovky

Čertovy skály u Smržovky

Na hřebenové cestě vedoucí od rozhledny Černá studnice do sedla v Beranech je po cca 1 km možno po pravé straně zhlédnout několik mohutných skalních skupin z místní tzv. černostudniční či železnobrodské žuly. Ty jsou nazývány Čertovy skály.

Čertova kolébka na Rokycansku

Čertova kolébka na Rokycansku

Na Radnickém potoce na Rokycansku stojí pozoruhodná Čertova kolébka. Velký kámen, který skutečně připomíná kolébku.

Skalní útvar Čertův hrad u Chanovic

Skalní útvar Čertův hrad u Chanovic

Jen pár kilometrů od Chanovic a nedaleko Nové Vsi leží v lesích mohutné kameny z doby ledové.

Vyhlídka Čertova skála u Zbirohu

Vyhlídka Čertova skála u Zbirohu

Vyhlídkové místo Čertova skála neboli Čertovka se nachází v okrese Rokycany, necelé 2 km západně od zámku Zbiroh. Z Čertovky je krásný výhled na jih a jihozápad. Ve skalách se nachází kříž.

Vyhlídka Čertův stolek nad řekou Doubravkou

Vyhlídka Čertův stolek nad řekou Doubravkou

Čertův stolek je skalní vyhlídka, která nabízí výhled do hlubokého a skalnatého údolí řeky Doubravy. Pod skalní věž ve svahu najdete také malou jeskyni, kde podle pověsti žil poustevník.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Čertovy hrady u Dvora Králové

Čertovy hrady u Dvora Králové

Přírodní památka Čertovy hrady se nachází asi 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem. Jedná se o nápadný geomorfologický a krajinný prvek – skalní útvary a balvanová moře.

Čertova naučná stezka

Čertova naučná stezka

Okolím Babylonu je vedena Čertova naučná stezka o 21 zastávkách v délce 11 km.

Čertův ocas – meandr řeky Jihlavy

Čertův ocas – meandr řeky Jihlavy

Jako Čertův ocas je nazýván meandr se skalnatým poloostrovem na řece Jihlavě, který je součástí NPR Mohelenská hadcová step. Spatřit jej můžete ze dvou vyhlídek na naučné stezce.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.

Skála Čertovo Břemeno

Skála Čertovo Břemeno

Žulový skalní útvar na severním okraji Jistebnické vrchoviny leží asi 7 km jižně od Prčice. Na jeho vrcholku (715 m n. m.) lze pozorovat řadu skalních misek, které zde podle pověsti zanechal jako otisky svých zad a kopyt čert.

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Pro malé i velké snílky připravilo Horácké muzeum strašidelné podzemí. Ve sklepení budovy potkáte skřítky, hejkala i bludičky. Přistihnete čerty, jak hrají kuželky, uvidíte ohnivý sud a další překvapení.

Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Stezka na Pekelný kopec v Třebíči

Stezka na Pekelný kopec v Třebíči

Z Třebíče k rozhledně na Pekelném kopci vede značená stezka od lékařského domu Poliklinika na ulici Vltavínská.

Pohádková expozice Majky Lexové

Pohádková expozice Majky Lexové

Pohádková výstava českých lidových pohádek a strašidel v životní velikosti v Šakvicích.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Heřmanické peklo

Heřmanické peklo

Heřmanice leží v okrese Liberec, na česko-polské státní hranici, asi 6 km jihozápadně od Frýdlantu. V údolí Olešky se nachází velká turistická zajímavost, která dostala název Peklo. Jedná se o odpočívadlo s přístřeškem ozdobené dřevěnými postavami čertů, čertic a čertíků.

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky

Svatého Mikuláše zná a slaví většina Evropy. Každá země sice má své zvyky, ale jedno mají společné: ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou obdarovává všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Kdo vlastně byl svatý Mikuláš? A je pražský barokní chrám sv. Mikuláše na Malé Straně skutečně nejkrásnější?

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.

Hravé peklo nejen pro děti

Hravé peklo nejen pro děti

V obci Bernartice se nachází Husova kaple, budova od vystavění roku 1927 opředená tajemstvím. V této se již několik let nachází galerie Hravé peklo. Výstava je určená nejen pro děti. Výstava má pobavit, postrašit i potěšit, ale také rozesmát.

Husova kaple Bernartice

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Píčův statek v Příhrazských skalách nedaleko Dnebohu připomíná spíše tvrz. Do dvora se vstupuje mohutnou bránou. Příčinou zkázy největšího statku široko daleko byla politická situace po roce 1948, kdy byli obyvatelé vyhnáni a uvězněni, statek byl opuštěn a postupně rozebírán.

Pelhřimovské peklo

Pelhřimovské peklo

Ve městě rekordů naleznete strašidelný turistický cíl pro děti i dospělé – ve sklepení budovy, kde sídlí městské informační centrum se totiž nachází Pelhřimovské peklo.

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky