Úvod > Co chcete dělat? > Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech
Příroda

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.
Hoře Plešivec dal jméno její protáhlý hřbet, pro který existoval ve staročeštině výraz „plechý“. Plešivec je jeden z nejzajímavějších kopců Hřebenů. Prudké západní svahy Plešivce s rozsáhlým, z daleka viditelným kamenným mořem, spadají o 300 metrů níže k říčce Litavce. Tvar Plešivce tudíž umožňuje skutečně krásný panoramatický výhled. V podstatě zde můžeme spatřit podstatnou část centrálních Brd.
 
Vrchol nejrozsáhlejší sutě, která zbyla po Velké skále, se nazývá Čertova kazatelna. Mezi Čertovou kazatelnou a skalami U pyramidy jde stezka po horní hraně zarůstajících křemencových lomů, v pohledech na západní svahy Plešivce jsou vidět bílé plochy kamene a sutí. Za dobrého počasí odtud uvidíte příbramskou Svatou Horu, ale také řadu podbrdských obcí či osad, např. Hluboš, Běřín, Ohrazenice, Křešín, Těně, Felbabku, Podluhy nebo také město Hořovice. V údolí pod úpatím Plešivce se rozkládá z ptačí perspektivy viděný městys Jince.
 
K Plešivci jako výrazné hoře se vztahuje i velké množství pověstí a bájí. Fabián tu má například svojí zahrádku. Hadí královna zase sídlí na Krkavčích skalách, i když nejvýraznější skála Jehla již byla odtěžena lomem. A k Čertově kazatelně se mimo vlastního ďábla váže i drak sídlící na Koníčku. Novější pověstí je pak ta o loupežnících Kubácích, kteří měli svoji skrýš pojmenovanou Masné krámy. Kradli totiž dobytek, který na Plešivci zabíjeli a pak pokoutně prodávali. Pověst končí rozprášením skupiny zločinců udatnou jineckou národní gardou. V reálném světě jinecká národní garda opravdu v roce 1848 zneškodnila bandu pytláků a zlodějů, ovšem ne na Plešivci, ale ve vesnici.

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Středočeský kraj
Ubytování u Prejzků

Ubytování u Prejzků

Lhotka, Středočeský kraj
Ermi Hotel

Ermi Hotel

Jince, Středočeský kraj
Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj