Neuspořádaná hradba skal, tvořená žulou rozpukanou do kvádrů bizarních útvarů. Mrazovým zvětráváním, hlavně v dobách ledových, se některé kvádry uvolnily a sesypaly do údolí. Tak vznikla
rozsáhlá suťoviska a kamenná pole pokrývající prudkou stráň až k řece Vltavě. Místy zde rostou borovice, často velmi neobvyklých tvarů.
K tomuto podivuhodnému místu se váže
legenda o ďáblovi, kterému vadila stavba
kláštera ve Vyšším Brodě a chtěl proto vytvořit v rokli hráz, která by zadržela vodu a klášter zaplavila. Nečisté síly svrhovaly obrovské balvany do řečiště Vltavy, ovšem práce měla být hotova než kohout třikrát zakokrhá. Pekelný kníže se zlými mocnostmi byli ale neúspěšní; po třetím zakokrhání černého kohouta ďáblova moc skončila. Na věži kláštera zazvonil zvon a čert musel pustit balvan, na kterém je dodnes znát otisk jeho pekelného pařátu.
O velikém balvanu nad řekou se také tvrdí, že to bylo
posvátné místo, kde staří Slované uctívali boha dobra Svatoroha. Přírodní rezervace, ležící asi 4 km západně od Vyššího Brodu při silnici do Loučovic, je pro návštěvníky přístupná od parkoviště na silnici Loučovice – Vyšší Brod, odkud vede stezka až na vrchol skalní hradby Čertovy stěny.
Asi 1 km západně nad údolím Vltavy se vypíná
vrchol Luč, kde se nacházejí také mohutné skalní útvary. Ze skalky poblíž vrcholu je nádherný výhled na celé přilehlé vltavské údolí, Čertovu stěnu a také na část Lipna.