!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách
Příroda

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.
Neuspořádaná hradba skal, tvořená žulou rozpukanou do kvádrů bizarních útvarů. Mrazovým zvětráváním, hlavně v dobách ledových, se některé kvádry uvolnily a sesypaly do údolí. Tak vznikla rozsáhlá suťoviska a kamenná pole pokrývající prudkou stráň až k řece Vltavě. Místy zde rostou borovice, často velmi neobvyklých tvarů.

K tomuto podivuhodnému místu se váže legenda o ďáblovi, kterému vadila stavba kláštera ve Vyšším Brodě a chtěl proto vytvořit v rokli hráz, která by zadržela vodu a klášter zaplavila. Nečisté síly svrhovaly obrovské balvany do řečiště Vltavy, ovšem práce měla být hotova než kohout třikrát zakokrhá. Pekelný kníže se zlými mocnostmi byli ale neúspěšní; po třetím zakokrhání černého kohouta ďáblova moc skončila. Na věži kláštera zazvonil zvon a čert musel pustit balvan, na kterém je dodnes znát otisk jeho pekelného pařátu.

O velikém balvanu nad řekou se také tvrdí, že to bylo posvátné místo, kde staří Slované uctívali boha dobra Svatoroha. Přírodní rezervace, ležící asi 4 km západně od Vyššího Brodu při silnici do Loučovic, je pro návštěvníky přístupná od parkoviště na silnici Loučovice – Vyšší Brod, odkud vede stezka až na vrchol skalní hradby Čertovy stěny.

Asi 1 km západně nad údolím Vltavy se vypíná vrchol Luč, kde se nacházejí také mohutné skalní útvary. Ze skalky poblíž vrcholu je nádherný výhled na celé přilehlé vltavské údolí, Čertovu stěnu a také na část Lipna.
Zobrazit více

Provozovatel

Informační centrum Vyšší Brod

Náměstí 104
382 73 Vyšší Brod
Tel.:
+420 380 746 627
Email:
infocentrum@vyssi...
WWW:
www.mestovyssibro...
GPS:
48,630271 14,278622
 
Region:
Jižní Čechy
Oblast:
Lipensko
Město:
Vyšší Brod
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
12.2.
13.2.
Kramolínský obřák a slalom 2022

Kramolínský obřák a slalom 2022

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
6.5.
25.9.
Unitrhy – farmářské trhy na Lipně

Unitrhy – farmářské trhy na Lipně

Černá v Pošumaví, Jižní Čechy
12.2.
Lipno Ice Marathon 2022

Lipno Ice Marathon 2022

Černá v Pošumaví, Jižní Čechy
29.5.
30.1.
Kateřina Šedá: Unes-To

Kateřina Šedá: Unes-To

Český Krumlov, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Hačava

Chalupa Hačava

Vyšší Brod, Jižní Čechy
Pension Inge Vyšší Brod

Pension Inge Vyšší Brod

Vyšší Brod, Jižní Čechy
Apartmán Lipno v obci Loučovice

Apartmán Lipno v obci Loučovice

Loučovice, Jižní Čechy