!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Velký a malý čertův náramek u Kadova
Příroda

Velký a malý čertův náramek u Kadova

Na Klatovsku najdete zajímavé přírodní památky z doby ledové, tzv. Velká a Malý čertův náramek. Jedná se o na sobě "ledabyle naskládané" žulové balvany, které váží několik tun. Útvary se nachází mezi obcemi Slatina a Kadov.
Přírodní památku Čertův náramek tvoří seskupení několika žulových, téměř dokonale placatých balvanů "naskládaných na sebe". Z jedné strany je možné na sskalní útvar vylézt. Na vrcholovém balvanu uvidíte zvláštní díru ve tvaru obdélníku. Je možné, že zde kdysi stával dřevěný kříž.

Čertův náramek vznikl mrazovým zvětráváním žuly. Zdejší pahorek modelovaly před dávnou dobou mohutné ledovce. Ovšem místní pověst to vidí jinak – podle lidové tradice kameny na sebe naskládal čert, kterého si na tuto práci najal chudobný mladík. Ten se totiž zamiloval do dcery bohatého sedláka, který svou dceru nechtěl "nuzákovi" dát a tak pro něj vymyslel úkol – odklidit z polí všechny balvany. Mladík sice spojil své síly s čertem, ale vše nakonec dobře dopadlo. Než vysvitlo sluníčko, statkářova dcera vzbudila kohouta, ten zakokrhal a čert upustil svůj náklad na zem. Mladíkova duše zůstala v těle a otec nakonec souhlasil s veselkou.

Velký čertův náramek leží na nejvyšším bodě vršku, odkud byl dříve krásný pohled do krajiny, hlavně směrem na Šumavu. Dnes je pohled zakrytý vysokými stromy. Malý Čertův náramek je tvořen několika kameny, které jsou na sobě nakupeny do výšky několika metrů. Útvary z žulových bloků vznikly rychlejším zvětráváním některých jejich částí.
Zobrazit více
11.12.
Vánoce na Rabí – zrušeno

Vánoce na Rabí – zrušeno

Rabí, Šumava
11.5.
29.12.
Krása zrakům ukrytá

Krása zrakům ukrytá

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
11.6.
Open Air Libuše

Open Air Libuše

Klášter, Plzeňsko a Český les
25.8.
28.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Strakonice, Jižní Čechy
Obětní kámen u Kadova

Obětní kámen u Kadova

Kadov, Jižní Čechy
Hrobka hrabat Linckerů v Kadově

Hrobka hrabat Linckerů v Kadově

Kadov, Jižní Čechy
Viklan v Kadově

Viklan v Kadově

Kadov, Jižní Čechy
Kamenná bába u Bezděkova

Kamenná bába u Bezděkova

Bezděkov, Plzeňsko a Český les