Úvod > Co chcete dělat? > Čertovy kazatelny v Rychlebských horách
Příroda

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru.
Jedna z nejpěknějších skalních vyhlídek Čertovy kazatelny se nachází při cestě na zříceninu hradu Rychleby (3 km) v Rychlebských horách. Chráněná plocha zahrnuje území na obou stranách Račího potoka včetně lokalit Čertovy kazatelny a Pustý zámek. Horní Čertova kazatelna je rulový skalní útvar s 13 m vysokou kolmou jižní stěnou, který svým tvarem připomíná kostelní kazatelnu.

Z vyhlídkové plošiny, která se zde nachází, je překrásný výhled do spodní a kaňonovité části Račího údolí s hustými, zčásti původními pralesními lesy. Kousek pod hlavní skálou se nachází několik menších skalek, z nichž některé jsou taktéž zajištěny železným zábradlím. Nad skálou je dřevěný přístřešek. V okolí se nachází překrásný a velice působivý bukový les.

Na kazatelny se můžete vypravit autem, a to do Račího údolí, kam dojedete po silnici I/60 Jeseník – Javorník. Na rovince před Javorníkem odbočíte doleva (směr Račí údolí) a pokračujete několik km až po zákaz vjezdu, kde je parkoviště. Odtud vystoupíte po zelené turistické značce dojdete až k vyhlídce.

Pěšky vede nejkratší cesta z Javorníku buď po modré značce do Račího údolí a odtud dál po zelené (asi 3,5 km), anebo se vydejte po červené značce (cca 3 km) k rozcestí Čertovy kazatelny a poté kousek po zelené (100 metrů).

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Vidnava, Olomoucký kraj
Penzion Radost v Černé Vodě

Penzion Radost v Černé Vodě

Černá Voda, Olomoucký kraj