Úvod > Co chcete dělat? > Čertův ocas – meandr řeky Jihlavy
Příroda

Čertův ocas – meandr řeky Jihlavy

Jako Čertův ocas je nazýván meandr se skalnatým poloostrovem na řece Jihlavě, který je součástí NPR Mohelenská hadcová step. Spatřit jej můžete ze dvou vyhlídek na naučné stezce.
Z turistické vyhlídky vybudované v horní části území na 120 m vysokém skalním ostrohu se rozprostírá úžasný pohled na nádherně vykroužený meandr řeky Jihlavy, tzv. Čertův ocas.

Centrální část národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step se rozkládá na prudkém svahu směrem ke kaňonu řeky Jihlavy. Ta zde vytváří hluboký a ostrý meandr pojmenovaný Čertův ocas. Na skále je vybudovaná vyhlídková plošina, z níž se otevírá úchvatný výhled na hadcovou step s unikátní vegetací zakrslých dřevin, říční meandr, ale také vodní dílo Mohelno. To slouží jako spodní vyrovnávací nádrž výše vybudované Dalešické přehrady a je z něj odebírána voda pro chlazení dukovanský reaktorů. Samotná elektrárna s mohutnými chladicími věžemi tvoří výraznou a nepřehlédnutelnou dominantu krajiny za řekou.

V lokalitě národní přírodní památky je třeba se držet vyznačených tras, nevstupovat do míst mimo ně a mít čtyřnohé zvířecí kamarády na vodítku. Ostatně jedním z výrazných symbolů místa jsou také jeho syslí obyvatelé, jak upozorňují značky u silnice vedoucí z Mohelna na hráz výše zmiňované nádrže.

Provozovatel

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step
675 75 Mohelno
WWW:
https://www.trebi...
GPS:
49,107092 16,185478
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina