Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Orlické hory a Podorlicko > Brandýs nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí

Hrad na vysokém návrší nad údolím Tiché Orlice dal koncem 13. století Jindřich z Brandejsa, původem ze saského Brandisa. Pod ním se postupně rozrostlo dnešní městečko, kam rádi jezdívali například spisovatelé Julius Zeyer, Karel Václav Rais, Alois Jirásek či houslový virtuos František Ondříček.

Co musíte vidět v Brandýse nad Orlicí

Zatímco Brandýs nad Orlicí vzkvétal, hrad nad městem se proměnil ve zříceninu – sice malebnou a přístupnou, ale jeho někdejší slávu připomínají jen zbytky obvodové hradby, paláce a sklepů.

Z protějších návrší se na hrad dívají barokní kostel Nanebevstoupení Páně a zámek, který slouží jako výchovný ústav. Na náměstí stojí secesní radnice s pamětní síní Jana Amose Komenského.
 

Jak souvisí Labyrint světa a ráj srdce s Brandýsem nad Orlicí

Město bylo důležitým centrem Jednoty bratrské; tady zemřel její zakladatel bratr Řehoř a v roce 1564 se tu narodil Karel starší ze Žerotína, který v pobělohorské době poskytl ochranu a azyl řadě bratrských kněží. V letech 1622 až 1625 tu pobýval J. A. Komenský (1592–1670) a v Brandýse napsal několik svých děl, zejména slavný Labyrint světa a ráj srdce. Autora i spis připomíná přírodní habrové bludiště, vysázené ve tvaru poledníků a rovnoběžek. Bloudění v něm prý obvykle trvá dvacet minut.
 

Cestovatelská potěšení lákají do Brandýsa nad Orlicí

Brandýs má překrásné okolí, za prozkoumání stojí především přírodní park v nivě Tiché Orlice a stezky na svazích říčního údolí. Městem prochází několik cyklostezek, nejznámější trasa lemuje tok řeky a míří z Vysokého Mýta přes Choceň a Ústí nad Orlicí do Letohradu. Stezka, která vede přímo kolem přírodního labyrintu, je vhodná i pro in-line bruslaře. Oblíbeným místem je i Čertova rokle jižně od města, přes kterou vede Čertova lávka, a nedaleká zřícenina hradu Orlík.

Aktivity

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí

Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města Brandýsa nad Orlicí mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí.
Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.
Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj

Zámek Brandýs nad Orlicí

Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.
Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj

Zřícenina hradu Orlík u Brandýsa nad Orlicí

Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.
Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí

Město Brandýs nad Orlicí stráží dva hrady – tedy dnes již pouze zříceniny: hrad Orlík a hrad Brandýs. Probíhají zde i mimořádné prohlídky s průvodcem (nově od sezony 2010) , které začínají na náměstí v Brandýse.
Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj

Pamětní síň Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí

Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.
Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti