Úvod > Aktuality > Poznejte tři filmová pekla: nově otevřené kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely
Poznejte tři filmová pekla: nově otevřené kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely
"> "> "> "> "> ">

Poznejte tři filmová pekla: nově otevřené kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Vydáno 13. června 2019 Památky
Málokomu se poštěstí být svědkem otevření pekelných bran. Takovou možnost máte právě teď: v Nevřeni na Plzeňsku o víkendu otevřou bránu do pekla, kterou znáte z pohádky Čertí brko. Navíc vás pozveme i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky.
Nevřeň je malá obec u Plzně, kde nenajdete žádnou výraznější dominantu, dokonce ani kostel. Před několika lety tu vyrostlo Centrum Caolinum s interaktivní expozicí o těžbě a využití kaolinu, stavba, která obdržela čestné uznání v kategorii novostavba v Grand Prix architektů 2015. A je tu ještě jedna skvělá atrakce, na první pohled neviditelná: hluboko pod zemí se totiž skrývá starý kaolinový důl. Je unikátní z několika důvodů: kaolin se tady totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké. Slavnostní otevření bývalého hlubinného dolu na kaolin se odehraje o víkendu 15. a 16. června v rámci festivalu Industry Open, který je zaměřený na technické památky Plzeňska.
 

Kaolinový důl aneb peklo v Nevřeni

Donedávna se dalo do kaolinového dolu v Nevřeni vlézt jen tajně betonovou rourou. Zpřístupnění utajené atrakce pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Tím nyní budou do nevřeňského podzemí chodit i návštěvníci.
Pro veřejnost se podzemí poprvé otevře v sobotu 15. června. Komentované prohlídky začínají každou půlhodinu od 9.30 do 16.30, kromě toho si můžete prohlédnout expozice Centra Caolinum a užít si doprovodný program s výstavou fotografií, měřicích přístrojů a důlních nástrojů, dílničky pro malé i velké nebo jarmark. Po víkendovém festivalu bude důl otevřený i nadále o víkendech, svátcích a během prázdnin i ve vybraných všedních dnech, rezervaci a prodej vstupenek zajišťuje Centrum Caolinum.
 

Pekelné doly

Znalcem podzemních filmových pekel je herec Ondřej Vetchý. Zatímco ve snímku Čertí brko si zahrál Lucifera, před více než třiceti lety jste ho mohli vidět jako čerta v legendárním filmu S čerty nejsou žerty. Pohádkové filmové peklo tehdy filmaři našli na Českolipsku, v údolí říčky Svitávky mezi obcemi Velenice a Svitava. Podzemní pískovcový labyrint, kde tehdy sídlila čertovská sebranka, vás ohromí i bez pohádek, jen místo čertů tu dnes natrefíte spíš na motorkáře: vítejte v motorkářském klubu Pekelné doly!

O Pekelných dolech se často mluví jako o jeskyních, ale zvláštní prostory vyhloubili lidé, ne příroda: z pískovcových skal zkrátka kdysi kdosi vykutal odhadem půl miliónu tun písku. Je celkem jedno, jestli to byli pronásledovaní příslušníci jednoty bratrské po bitvě na Bílé Hoře anebo písek posloužil k broušení skla ve zdejších dávno zaniklých zrcadlárnách, výsledkem je obrovský podzemní labyrint, kde strop podpírá řada pilířů. Funguje tu občerstvení, a když přijedete s motorkou, můžete vjet rovnou dovnitř. Vítaní jsou ale i návštěvníci bez motorek: podzemí můžete klidně prozkoumat pěšky. V létě je tu otevřeno denně kromě pondělí.
 

Pusté kostely a podzemní náhon

Mají v Pekelných dolech zavřeno? Pak si můžete spravit chuť v Pustých kostelech, dalším tajemném podzemním labyrintu, který leží jen o pár set metrů dál přímo na břehu Svitávky. Temné podzemní prostory jsou volně přístupné, ale k jejich prozkoumávání budete potřebovat baterku, na rozdíl od Pekelných dolů tu není zavedená elektřina a světlo zvenčí nedosáhne příliš hluboko.

Další atrakcí v okolí je podzemní náhon k někdejší zrcadlárně; ten začíná asi půl kilometru od silnice proti proudu řeky Svitávky. Náhon vedl od jezu v tesané skalní komoře k zrcadlárně. Dnes je již zcela suchý a protože hlavní chodba je poměrně vysoká, můžete jím procházet většinou bez krčení. V části podzemních chodeb se dochovaly zyvýšené postranní chodníčky, z nichž se dal kontrolovat technický stav celého díla. Zasypané jsou jen některé boční chodby, jiné vedou na povrch. Ve skále vytesaný letopočet 1848 nad jedním vstupem prozrazuje dobu vzniku, ústí náhonu pak najdete ve skále nad silnicí poblíž Pustých kostelů.
 
Centrum Caolinum Nevřeň - expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum Nevřeň - expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Pusté kostely - posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely - posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Pekelné doly - největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

Pekelné doly - největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.