Úvod > Aktuality > Poznejte tři filmová pekla: kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely
Památky

Poznejte tři filmová pekla: kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

  • Vydáno27. července 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Pohádky Zdeňka Trošky se do pekel opakovaně vracejí: vzpomeňte si na hrdiny pohádek Z pekla štěstí, Čertova nevěsta nebo na čertíka z pohádky Princezna ze mlejna. Vesměs jde o pekla pohádková, jaká znáte i z pohádek Josefa Lady nebo Jana Drdy, takže čerti jsou spíš dobromyslní trumberové než zákeřní škodiči. V deváté Troškově pohádce Čertoviny se jmenují Popelák a Uhelák a hrají je Jakub Prachař a Dominick Benedikt.

Kaolinový důl aneb peklo v Nevřeni

Nevřeň je malá obec u Plzně, kde nenajdete žádnou výraznější dominantu, dokonce ani kostel. Před několika lety tu vyrostlo Centrum Caolinum s interaktivní expozicí o těžbě a využití kaolinu, stavba, která obdržela čestné uznání v kategorii novostavba v Grand Prix architektů 2015. A je tu ještě jedna skvělá atrakce, na první pohled neviditelná: hluboko pod zemí se totiž skrývá starý kaolinový důl. Je unikátní z několika důvodů: kaolin se tady totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké.

kaolinové doly Zpřístupnění utajené atrakce pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Podzemní prostory můžete navštívit až do konce srpna vždy v úterý, pátek, sobotu a neděli od 12:00 do 17:00 hodin. Rezervaci a prodej vstupenek zajišťuje Centru Caolinum Nevřeň. Vzhledem k omezenému počtu míst na prohlídce doporučujeme rezervaci předem na e-mailu rezervace@centrumcaolinum.cz. Vstup do podzemí je od Centra Caolinum vzdáleno cca 20 – 30 minut pohodlné chůze po značené naučné stezce. Každý návštěvník musí mít pevnou obuv a oblečení s ohledem na teplotu v dole okolo 10°C, u kterého vás nebude mrzet, když se případně trochu umaže. Samotná prohlídka podzemí trvá necelou hodinku.
 

Pekelné doly na Českolipsku

Znalcem podzemních filmových pekel je herec Ondřej Vetchý. Zatímco ve snímku Čertí brko si zahrál Lucifera, před více než třiceti lety jste ho mohli vidět jako čerta v legendárním filmu S čerty nejsou žerty. Pohádkové filmové peklo tehdy filmaři našli na Českolipsku, v údolí říčky Svitávky mezi obcemi Velenice a Svitava. Podzemní pískovcový labyrint, kde tehdy sídlila čertovská sebranka, vás ohromí i bez pohádek, jen místo čertů tu dnes natrefíte spíš na motorkáře: vítejte v motorkářském klubu Pekelné doly!

O Pekelných dolech se často mluví jako o jeskyních, ale zvláštní prostory vyhloubili lidé, ne příroda. Největší pískovcové podzemí v Evropě vzniklo v 18. století těžbou písku. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 m2. Unikátní jeskyně byly vyhloubeny díky těžbě písku pro továrny hraběte Kinského na výrobu zrcadel. Přilehlá budova sloužila kdysi jako brusírna a k ní byl skrz jeskyně přiveden potůček tekoucí na druhé straně skal. Výsledkem lidského počínání je obrovský podzemní labyrint, kde strop podpírá řada pilířů.
 

Pusté kostely a podzemní náhon

Mají v Pekelných dolech zavřeno? Pak si můžete spravit chuť v Pustých kostelech, dalším tajemném podzemním labyrintu, který leží jen o pár set metrů dál přímo na břehu Svitávky. Temné podzemní prostory jsou volně přístupné, ale k jejich prozkoumávání budete potřebovat baterku, na rozdíl od Pekelných dolů tu není zavedená elektřina a světlo zvenčí nedosáhne příliš hluboko.

Další atrakcí v okolí je podzemní náhon k někdejší zrcadlárně; ten začíná asi půl kilometru od silnice proti proudu řeky Svitávky. Náhon vedl od jezu v tesané skalní komoře k zrcadlárně. Dnes je již zcela suchý a protože hlavní chodba je poměrně vysoká, můžete jím procházet většinou bez krčení. V části podzemních chodeb se dochovaly zyvýšené postranní chodníčky, z nichž se dal kontrolovat technický stav celého díla. Zasypané jsou jen některé boční chodby, jiné vedou na povrch. Ve skále vytesaný letopočet 1848 nad jedním vstupem prozrazuje dobu vzniku, ústí náhonu pak najdete ve skále nad silnicí poblíž Pustých kostelů.
Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky