Úvod > Co chcete dělat? > Pikartská věž v Úštěku
Památky

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.
Na severovýchodním okraji Českého Středohoří leží městečko Úštěk, které se může pochlubit nejlépe dochovanou věží středověkého opevnění. Při návštěvě toho komplexu se můžete také těšit na mocnosti pekelné, které zde přebývají v Muzeu čertů!

Původně obrannou věž dal v roce 1428 postavit husitský hejtman Václav Carda z Petrovic. Věž má čtyřhranný půdorys a je zakončena šindelovou střechou. Při její stavbě byl použit výhradně pískovcový kámen, jehož stěny dosahují téměř dvou metrů. Po požáru, který zde propukl v roce 1859, nebylo již nejvyšší (čtvrté) podlaží obnoveno do původní výše. Dodnes zde ale nalezneme původní prevét, tedy středověký suchý záchod, vysazený z vnější stěny věže.

Jak vlastně přišla věž ke svému neobvyklému názvu?
Pikarti byly původně příslušníci náboženského hnutí, vzešlého ve francouzské Pikardii, které však bylo oficiální církví označeno za kacířské. Protože čeští katolíci považovali své husitské oponenty rovněž za kacíře, nazývali je posměšně jako "pikarti." A tak se i pro věž v Úštěku vžil časem název, který dodnes, odkazuje na náboženské smýšlení svého stavitele.
 

Co by vám nemělo uniknout při návštěvě tohoto městečka

Kromě úchvatného pohledu do údolí města z Pikartské věže, můžete navštívit příležitostné výstavy a především Muzeum čertů a Pekelné sklepy, které jsou plné krotkých čertů, ďáblů, ale i rarachů, satanášů a démonických bytostí. Jako v pohádce si budete připadat na Mírovém náměstí, které je plné lemované měšťanskými domy se štíty a gotickým podloubím.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Litoměřice, Ústecký kraj
Sport Camp Levínský Kocour

Sport Camp Levínský Kocour

Levín, Ústecký kraj