Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách
Památky

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Píčův statek v Příhrazských skalách nedaleko Dnebohu připomíná spíše tvrz. Do dvora se vstupuje mohutnou bránou. Příčinou zkázy největšího statku široko daleko byla politická situace po roce 1948, kdy byli obyvatelé vyhnáni a uvězněni, statek byl opuštěn a postupně rozebírán.
Mohutné rozvaliny starobylé statkářské usedlosti vábí už jen svým bizarním názvem. Kdysi šlo o jeden z největších statků v kraji stojící na samotě na začátku rozsáhlého skalního bludiště. Do dnešních dnů se na místě dochovaly kamenné základy a zbytky zdí, včetně vytesaných sklepení v pískovcovém podloží.

První zmínka o usedlostí pochází z roku 1554. Od roku 1716 usedlost vlastnil rod Píčů, pojmenování pochází od jména Jána Píči, který zde toho roku založil 250 let trvající dynastii. Největšího rozkvětu dosáhl statek od 18. století až do poloviny 20. století, kdy patřil této rodině, jehož členové se těšili v kraji velké oblibě. Na statku se chovala hospodářská zvířata, zejména prasata, slepice a králíci. Důležité bylo pěstování obilí, zrno se vozilo do 2 km vzdáleného Skálova mlýna u Březiny. Hospodyně pak na statku pekly každý druhý den 14 bochníků chleba. Nejvyhlášenější však byl u Píčů chov koní. Koně z jejich sttaku byli velmi žádaní i daleko za hranicemi kraje.

Posledním velkým hospodářem byl Václav Píč, po jehož smrti v roce 1941 převzala hospodářství jeho žena a syn Vladimír. Po roce 1948 byli však označení za kulaky, vyhnáni a uvězněni. Statek byl opuštěn a postupně rozebírán, polnosti byly rozparcelovány. Nejdéle se držela sušárna ovoce, malá dřevěná chaloupka před statkem, kterou však kdosi v 90. letech zapálil.

Ruiny statku jsou volně přístupné, můžete se podívat, kde stávaly chlévy i obytná stavení, najdete i vytesané sklípky do skal. Zachována zůstala také majestátní brána z pískovcových kvádrů.

Provozovatel

Píčův statek

pod hradištěm Hrada a Klamorna
Dneboh
295 01 Mnichovo Hradiště
GPS:
50,529029 15,036394
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Na krásné vyhlídce

Restaurace a penzion Na krásné vyhlídce

Boseň, Středočeský kraj
Agarden restaurant

Agarden restaurant

Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj
Agarden restaurant v Českém ráji

Agarden restaurant v Českém ráji

Boseň, Středočeský kraj
Autocamping Příhrazy

Autocamping Příhrazy

Žďár, Středočeský kraj