!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
"> "> "> ">
Životní styl

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

Vydáno 22. listopadu 2019
Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!

Z Vánočních trhů do městského podzemí

Křivolaké a klikaté chodby, pohádkové scénky, tajemná zákoutí a navíc ještě části starých odvodňovacích štol, které zásobovaly Znojmo pitnou vodou v dobách dobrých i v dobách zlých: to všechno uvidíte při prohlídce Znojemského podzemí. Odskočit si sem můžete snadno přímo ze znojemských adventních trhů nebo výstavu vánočních ozdob, protože otevřeno je denně a prohlídky začínají přímo v centru města na Slepičím trhu.

Až si projdete Vánoční trhyPlzni, zajděte se podívat také do Plzeňského podzemí; z téměř 19 kilometrů dlouhého labyrintu samozřejmě neuvidíte všechno, ale o řadu studní nebo lednici, kde se ukládal led, nepřijdete. Otevřeno je denně, adventní prohlídky začínají ve všedních dnech v 11, 13 a 15 hodin, o víkendech v 11, 12, 13 a 15 hodin. Naposled je otevřeno na Silvestra, pak se podzemí až do začátku února zavírá.

Také v Mělníce se podíváte do podzemí celý rok, prohlídky začínají denně v 10, 11, 12, 12.45, 14, 15, 16 a 17 hodin. Na konci se skrývají dva poklady: první v podobě středověké studny, s průměrem 4, 54 metrů nejširší v Česku, uvidíte na vlastní oči. Druhý poklad se podle pověsti ukrývá na konci labyrintu a objeví se prý teprve tehdy, až město lehne popelem, aby obyvatelé mohli Mělník obnovit. V Regionálním muzeu si pak můžete prohédnout výstavu Vánoce 70. a 80. let.

Otevřeno přes zimu má i Táborské podzemí, a to denně kromě pondělí a úterý; vstup najdete pár kroků od vánočních trhů v Husitském muzeu, v budově pozdně gotické radnice. Podobně je tomu v Brně; přímo z adventních trhů na Zelném trhu si můžete odskočit na prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem, o pár kroků dál najdete kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Na obou místech bývá otevřeno celoročně denně kromě pondělí.
 

Kam do jeskyní?

Vedle volně přístupných jeskyní, jako jsou Pekárna v Mariánském údolí nebo Šipka u Štramberku, se můžete vypravit i tam, kde mají přes zimu otevřeno možná trochu nečekaně. V některých jeskyních v Moravském krasu (například v jeskyni Balcarka a Kateřinské jeskyni) výletníky vystřídali netopýři a kvůli jejich nerušenému přezimování se sem podíváte až v březnu, jinde ale mají s výjimkou Vánoc od 24.12. do 26.12. a 1.1. otevřeno. Kde? Třeba v Punkevních jeskyních, propojených se dnem propasti Macocha. Po hladině ponorné říčky Punkvy zkrátka jezdí lodičky i v zimě.

Přes zimu ve všedních dnech můžete nahlédnout i do Bozkovských dolomitových jeskyní, denně mimo pondělí vždy v 10, 12 a 14 hodin má v zimě otevřeno jeskyně Výpustek. Kvůli netopýrům se nepodíváte do části Sloupsko-šošůvských jeskyní, ale líto vám to být nemusí. Jejich krásu můžete obdivovat při zimních prohlídkách s baterkami, kdy navíc uvidíte tři prostory, otevřené pouze při těchto typech exkurzí. Začínají každý den kromě pondělí v 10, 12 a 13 hodin, objednat si je můžete až do konce února. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, ale pouze pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. Také tady je nutná objednávka předem. Zastavit se můžete i v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně, kde je přes zimu otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

Vánoční trhy Brno 2020

27.11.
3.1.
Vánoční trhy Brno 2020

Brněnské vánoční trhy jako místo setkávání s vašimi blízkými. Kouzelná atmosféra, živá hudba, gastronomické požitkářství, zábava pro rodiny s dětmi. Zážitek – to je oč v Brně jde především. Památky počkají. Užijete si živé centrum hned na několika náměstích.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Vánoční trhy Plzeň

23.11.
23.12.
Vánoční trhy Plzeň

Působivou atmosféru vánočních trhů si můžete užít na náměstí Republiky v Plzni. Nezaměnitelná atmosféra, vůně svařáku a obrovský vánoční strom. Přijďte si vychutnat poslední letošní trhy a nakoupit originální vánoční dárky pro své blízké.

Advent na Zelňáku - Vánoce na Zelném trhu v Brně

27.11.
23.12.
Advent na Zelňáku - Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.

Znojemský advent 2020

29.11.
22.12.
Znojemský advent 2020

Rozsvícením vánočního stromu a posvěcením adventního věnce na Masarykově náměstí začíná první adventní neděli Znojemský advent, náměstí se zaplní adventními trhy, sváteční náladu dodá kulturní program.