Úvod > Aktuality > Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
"> "> "> ">

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

Vydáno 22. listopadu 2019 Životní styl
Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!

Z Vánočních trhů do městského podzemí

Křivolaké a klikaté chodby, pohádkové scénky, tajemná zákoutí a navíc ještě části starých odvodňovacích štol, které zásobovaly Znojmo pitnou vodou v dobách dobrých i v dobách zlých: to všechno uvidíte při prohlídce Znojemského podzemí. Odskočit si sem můžete snadno přímo ze znojemských adventních trhů nebo výstavu vánočních ozdob, protože otevřeno je denně a prohlídky začínají přímo v centru města na Slepičím trhu.

Až si projdete Vánoční trhyPlzni, zajděte se podívat také do Plzeňského podzemí; z téměř 19 kilometrů dlouhého labyrintu samozřejmě neuvidíte všechno, ale o řadu studní nebo lednici, kde se ukládal led, nepřijdete. Otevřeno je denně, adventní prohlídky začínají ve všedních dnech v 11, 13 a 15 hodin, o víkendech v 11, 12, 13 a 15 hodin. Naposled je otevřeno na Silvestra, pak se podzemí až do začátku února zavírá.

Také v Mělníce se podíváte do podzemí celý rok, prohlídky začínají denně v 10, 11, 12, 12.45, 14, 15, 16 a 17 hodin. Na konci se skrývají dva poklady: první v podobě středověké studny, s průměrem 4, 54 metrů nejširší v Česku, uvidíte na vlastní oči. Druhý poklad se podle pověsti ukrývá na konci labyrintu a objeví se prý teprve tehdy, až město lehne popelem, aby obyvatelé mohli Mělník obnovit. V Regionálním muzeu si pak můžete prohédnout výstavu Vánoce 70. a 80. let.

Otevřeno přes zimu má i Táborské podzemí, a to denně kromě pondělí a úterý; vstup najdete pár kroků od vánočních trhů v Husitském muzeu, v budově pozdně gotické radnice. Podobně je tomu v Brně; přímo z adventních trhů na Zelném trhu si můžete odskočit na prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem, o pár kroků dál najdete kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Na obou místech bývá otevřeno celoročně denně kromě pondělí.
 

Kam do jeskyní?

Vedle volně přístupných jeskyní, jako jsou Pekárna v Mariánském údolí nebo Šipka u Štramberku, se můžete vypravit i tam, kde mají přes zimu otevřeno možná trochu nečekaně. V některých jeskyních v Moravském krasu (například v jeskyni Balcarka a Kateřinské jeskyni) výletníky vystřídali netopýři a kvůli jejich nerušenému přezimování se sem podíváte až v březnu, jinde ale mají s výjimkou Vánoc od 24.12. do 26.12. a 1.1. otevřeno. Kde? Třeba v Punkevních jeskyních, propojených se dnem propasti Macocha. Po hladině ponorné říčky Punkvy zkrátka jezdí lodičky i v zimě.

Přes zimu ve všedních dnech můžete nahlédnout i do Bozkovských dolomitových jeskyní, denně mimo pondělí vždy v 10, 12 a 14 hodin má v zimě otevřeno jeskyně Výpustek. Kvůli netopýrům se nepodíváte do části Sloupsko-šošůvských jeskyní, ale líto vám to být nemusí. Jejich krásu můžete obdivovat při zimních prohlídkách s baterkami, kdy navíc uvidíte tři prostory, otevřené pouze při těchto typech exkurzí. Začínají každý den kromě pondělí v 10, 12 a 13 hodin, objednat si je můžete až do konce února. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, ale pouze pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. Také tady je nutná objednávka předem. Zastavit se můžete i v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně, kde je přes zimu otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

8.7.
2020
10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

Jižní Morava | Gurmánská turistika
7.7.
2020
Za vínem ideálně do Podyjí

Za vínem ideálně do Podyjí

Jižní Morava | Gurmánská turistika