Úvod > Aktuality > Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
Životní styl

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

  • Vydánopřed 11 hodinami
Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!

Z Vánočních trhů do městského podzemí

Křivolaké a klikaté chodby, pohádkové scénky, tajemná zákoutí a navíc ještě části starých odvodňovacích štol, které zásobovaly Znojmo pitnou vodou v dobách dobrých i v dobách zlých: to všechno uvidíte při prohlídce Znojemského podzemí. Odskočit si sem můžete snadno přímo ze znojemských adventních trhů, protože otevřeno je denně a prohlídky začínají přímo v centru města na Slepičím trhu.

Až si projdete Vánoční trhyPlzni, zajděte se podívat také do Plzeňského podzemí; z téměř 19 kilometrů dlouhého labyrintu samozřejmě neuvidíte všechno, ale o řadu studní nebo lednici, kde se ukládal led, nepřijdete. Otevřeno je denně, prohlídky začínají ve všedních dnech ve 13, 15 a 16 hodin, o víkendech v 11, 13, 15 a 16 hodin. Naposled je otevřeno na Silvestra (pouze od 13. hodin), pak se podzemí až do začátku února zavírá.

podzemí mělníkTaké v Mělníce se podíváte do podzemí celý rok, prohlídky začínají denně v 10, 11, 12, 12.45, 14, 15, 16 a 17 hodin. Na konci se skrývají dva poklady: první v podobě středověké studny, s průměrem 4, 54 metrů nejširší v Česku, uvidíte na vlastní oči. Druhý poklad se podle pověsti ukrývá na konci labyrintu a objeví se prý teprve tehdy, až město lehne popelem, aby obyvatelé mohli Mělník obnovit. Srdečně zváni jste také do Regionálního muzea, kde probíhá až do 31. prosince výstava vyřezávaných a ručně malovaných betlémů z let 1840–1940 doplněná o historické vánoční ozdoby a dekorace.

Otevřeno přes zimu má i Táborské podzemí, a to denně kromě pondělí a úterý; vstup najdete pár kroků od vánočních trhů na náměstí T. G. Masaryka v Husitském muzeu, v budově pozdně gotické radnice. Podobně je tomu v Brně; přímo z adventních trhů na Zelném trhu si můžete odskočit na prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem, o pár kroků dál najdete kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Na obou místech bývá otevřeno celoročně denně kromě pondělí. Zapomínat bychom neměli ani na Prahu, kde nadohled od Staroměstského vánočního trhu ční věž Staroměstské radnice. I ta má své podzemí, které lze navštívit v rámci prohlídek radnice. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.
 

Kam do jeskyní?

punkevní jeskyněVedle volně přístupných jeskyní, jako jsou Pekárna v Mariánském údolí nebo Šipka u Štramberku, se můžete vypravit i tam, kde mají přes zimu otevřeno možná trochu nečekaně. V některých jeskyních v Moravském krasu (například v jeskyni Balcarka a Kateřinské jeskyni) výletníky vystřídali netopýři a kvůli jejich nerušenému přezimování se sem podíváte až v březnu, jinde ale mají s výjimkou Vánoc od 24.12. do 26.12. a 1.1. otevřeno. Kde? Třeba v Punkevních jeskyních, propojených se dnem propasti Macocha. Po hladině ponorné říčky Punkvy zkrátka jezdí lodičky i v zimě.

Přes zimu ve všedních dnech můžete nahlédnout i do Bozkovských dolomitových jeskyní, denně mimo pondělí vždy v 10, 12 a 14 hodin má v zimě otevřeno jeskyně Výpustek, který nově nabízí poněkud dobrodružnější trasu Za tajemstvím jeskyně. Kvůli netopýrům se nepodíváte do části Sloupsko-šošůvských jeskyní, ale líto vám to být nemusí. Jejich krásu můžete obdivovat při zimních prohlídkách s baterkami, kdy navíc uvidíte tři prostory, otevřené pouze při těchto  exkurzí. Začínají každý den kromě pondělí v 10, 12 a 13 hodin, objednat si je můžete až do konce února. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, ale pouze pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. Také tady je nutná objednávka předem. Zastavit se můžete i v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně, kde je přes zimu otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

Vánoční trh v Táboře 2022

26.11.
23.12.
Vánoční trh v Táboře 2022

Na náměstí T. G. Masaryka zastihnete do 23. prosince adventní stánky. V nich jsou ke koupi vánoční dekorace, ozdoby, svíčky, šperky, keramika, sirupy, produkty z včelího vosku a medu, vánoční cukroví a pečivo, věnce a dekorace ze zahradnictví. Nechybí ani teplé nápoje a malé občerstvení.

Znojemský advent a Vánoce

27.11.
31.12.
Znojemský advent a Vánoce

Provoněné trhy, tradiční koncerty, zimní pohádkové a filmové kino, ohrada s ovečkami a spoustu dalšího... tak vypadá advent ve Znojmě a po něm ještě znojemské Vánoce.

Vánoční trhy Plzeň

23.11.
23.12.
Vánoční trhy Plzeň

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Letos, v roce 2022, budou trhy v termínu 23.11. – 23. 12. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

1.12.
28.2.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

1.12.
28.2.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podeváté v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!

Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

25.11.
24.12.
Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Zimní prohlídky zámku Mělník

4.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Mělník

Dominantou Mělníka je zámek a od zámku je nádherný pohled na soutok Labe a Vltavy, posvátnou horu Říp i vinice svaté Ludmily.

Podzemí Staroměstské radnice

Podzemí Staroměstské radnice

Součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice jsou i prostory, které jsou ukryté pod radničním areálem. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

25.11.
23.12.
Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Navštivte s průvodcem svatohorské sklepení, které návštěvníkům nabízí neobvyklou atmosféru.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní si mohou v prosinci město vychutnat i při komentovaných procházkách či projížďkách s průvodci, od kterých se dozví mnoho nového nebo návštěvou zajímavých míst.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Špilberk zve na pohodovou adventní atmosféru. Přidá se i vila Tugendhat

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Muzeum města Brna zve na hrad Špilberk a do vily Tugendhat. Na hrad se vrací adventní veselí, jaké návštěvníci znají z let před koronavirovou pandemií. Minulý rok musel být program značně omezený, ale o to lepší bude letos a přidá se i vila Tugendhat se svým vánočním programem.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky