Úvod > Aktuality > Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy
Čarovné tóny Macochy, Moravský kras, Kudy z nudy
Příroda

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

  • Vydáno8. června 2022
Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 8. do 12. června 2022 jeskyně Moravského krasu na Blanensku. Odložený 23. ročník divácky oblíbené akce se koná po dvouleté pauze. Po pandemickém přerušení si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
čarovné tónyJedná se o unikátní hudební festival, který založil novou tradici koncertů se světelnými efekty v neobvyklém prostředí krasových jeskyní. Koncerty v jeskyních Moravského krasu jsou jedinečným spojením krásy hudebních tónů, světelné animace a přírodní scenérie jeskyní, přinášející nevšední a působivé zážitky. Festival Čarovné tóny Macochy má za cíl předkládat domácímu i zahraničnímu publiku významná hudební díla v podání špičkových českých umělců a naopak, prostřednictvím hudby představovat významné oblasti přírodního bohatství České republiky.

čarovné tónyLetos cyklus pěti koncertů rozezní jeskyně Moravského krasu na Blanensku od 8. do 12. června 2022. Jako první přivezou do Eliščiny síně Sloupsko-šošůvských jeskyní ve středu 8. června zpěvačka Lenka Nová a klavírista Petr Malásek program To co postrádám, předposlední koncert Ve dvou tour. Další dva koncerty bude hostit Jindřichův koncertní sál jeskyně Výpustek u Křtin. Dan Bárta a Illustratosphere pod názvem Zvířený prach představí ve čtvrtek 9. června průřez širokým rejstříkem žánrů za více než dvacetiletou hudební kariéru, umocněný neobvyklým prostředím. Preludium v pátek 10. června je originální projekt čtyř violoncellistů s bubeníkem Arrhythmia, specializující se na propojení různých hudebních žánrů.

čarovné tónyKateřinská jeskyně u Skalního mlýna nabídne své rozlehlé prostory v sobotu 11. června programu Hollywood Medley, který čtyřicetičlenný chlapecký sbor Boni Pueri sestavil z hudby nejslavnějších klasických a filmových melodií. Závěr Čarovných tónů Macochy obstarají v neděli 12. června hned dvakrát – v 18:00 a 20:00 – houslista Jaroslav Svěcený a klavíristka Lucie Tóth. Symbolicky u macošského jezírkaPunkevních jeskyních. V romantickém recitálu Naděje zazní známé neznámé skladby a příběhy romantických skladatelů. Koncerty začínají vždy v 18:00 hodin, teplota v jeskyni je 8° C. Součástí koncertů je pro zájemce i zkrácená prohlídka jeskyní.
Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Hotel Skalní mlýn v Moravském krasu

Hotel Skalní mlýn v Moravském krasu

Hotel Skalní mlýn je tříhvězdičkový hotel s více než sedmdesátiletou tradicí nacházející v srdci Národní přírodní rezervace Moravský kras. Hotel nabízí pěkné ubytování u Macochy v krásném prostředí spojeném se širokou škálou poskytovaných služeb.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Další aktuality

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 25. listopadu do 24. prosince 2022 na Zelném trhu, Moravském náměstí či na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky