ÚvodAktualitySlovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!
Památky

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

  • 1. června 2023
Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 3. a 4. 6. 2023. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
Skanzen StrážniceUž podeváté pořádá region Slovácko během prvního červnového víkendu unikátní akci Víkend památkovách domků – zpřístupnění památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí, aniž by bylo nutné prohlídku předem rezervovat. Tato šance se opakuje pouze jednou do roka, a letos to bude 3. a 4. června 2023! Jednotlivé objekty jsou navíc mezi sebou propojeny cyklotrasami. Po oba dny bude od 9 do 17 hodin zpřístupněno celkem na 70 objektů!  Výjimku tvoří pouze Válcový vodní mlýn v Šumicích, kde bude otevřeno jenom v neděli.

mlýn KuželovOtevřené dveře naleznete v památkových objektech lidového stavitelství, v regionálních muzejích a prohlédnete si expozice tak, jak je běžně neznáte. Akce přiblíží běžný vesnický život, hospodářství s každodenními povinnostmi tak, jak čas a roční období přinášelo… muškáty v oknech, nastlané bělostné peřiny, vždy čistý stůl, středobod každé domácnosti, kachlová kamna, obrázky a sošky patronů a svatých, modlitební knížky a růžence. Mezi nově zapojenými objekty jsou: Muzeum na Šťáhlovém v obci Javorník, Větrný mlýn Kuželov, usedlost čp. 29 v obci Žítková a Památník bratří Mrštíků v obci Diváky. Vstup do domků, muzeí, památek a expozic je zdarma, případně vstupné dobrovolné či dle platného ceníku provozovatele.

Při příležitosti akce počtvrté vzniká také turistická vizitka, která každý rok ukazuje čtyři účastnická místa. Sběratelé tak mají možnost získat vždy novou památku do sbírky. Vizitka je k zakoupení v některých objektech či v Městském informačním centru v Uherském Hradišti.


Kam se letos podívat?

SlováckoMezi stálicemi zapojených objektů nebude chybět Trchalíkova usedlost v Šumicích, kde se vždy pečou buchty a chleba, doprovodný program si připraví vždy také v Bystřici pod Lopeníkem (ochutnávka místních specialit, výstava kočárků), na Starém Kvartýru v Lužicích bude probíhat výstava „Ve stylu Brusel“ vzácných exponátů, které byly vystaveny na EXPO 1958 v Bruselu nebo u Větrného mlýna ve Starém Poddvorově bude probíhat ochutnávka místních vín.

Otevřené dveře bude mít například v Muzeum myslivců a pytláků Babice, Domeček Březová 115, Muzeum na Mlýně Dolní Němčí, Soubor památkových domů "Na Rajčovně" Hluk, Větrný mlýn Jalubí, Muzeum zvěrokleštičů Komňa, Památkový domek 679 Kunovice, Chalupa Fanoša Mikuleckého Mikulčice, lidový domek Háječek a památkové domy 263 a 377 v Ostrožské Nové Vsi.

rochusOtevřené bude také Potomákovo muzeum Popovice, větrný mlýn Starý Poddvorov, Štrbákovec a Kohnovec ve Strání, chalúpka 97 a Rezidence Šardice, Muzeum tupeské keramiky, rolnický dům Tvarožná Lhota, Muzeum v přírodě Rochus, Muzeum lidových pálenic Vlčnov, Šerkova usedlost Šumice, vodní válcový mlýn Šumice, Trchalíkova usedlost Šumice, Hasoňova chalupa a Šumické muzeum Šumice. Nebudou chybět ani nováčci z předchozích ročníků, jako jsou Dubňanyexpozice hornictví a sklářství, Vacenovice – Habánský sklep a Žarošice – Muzeum obce, Muzeum Bystřice pod Lopeníkem, Muzeum Hovorany a Hrubá Vrbka – Vrbecké muzeum.
Víkend památkových domků na Slovácku 2025

7. 6.8. 6.
Víkend památkových domků na Slovácku 2025

Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí proběhne tento rok již pojedenácté. Po sedmi desítkách objektů budou moci návštěvníci putovat od soboty 7. do neděle 8. června 2025.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami Zážitky

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích Kultura

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov Kultura

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Muzeum v přírodě Topolná Památky

Muzeum v přírodě Topolná

Toužíte se vrátit v čase a cítit se jako u prababičky či pradědečka? Navštivte zemědělské usedlosti s naducanými peřinami ve světnici, historickou kovárnou či sušírnou ovoce.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic Památky

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Větrný mlýn Jalubí Památky

Větrný mlýn Jalubí

Výstavbou větrného mlýna, který by se stal v širokém okolí jedinečnou turistickou zajímavostí a svou polohou i dominantou obce Jalubí, se zastupitelstvo obce zabývalo od r. 2005

Habánský sklep ve Vacenovicích u Kyjova – muzeum habánské kultury Kultura

Habánský sklep ve Vacenovicích u Kyjova – muzeum habánské kultury

Habánský sklep ve Vacenovicích odkrývá odkaz novokřtěnců na jižní Moravě. Představuje jejich osud, zvyklosti i výrobky, které po nich v obci zůstaly.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků Památky

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Památkový domek v Kunovicích Památky

Památkový domek v Kunovicích

Památkový objekt v ulici Záhumní čp. 679 se podařilo v roce 2002 zrekonstruovat. Jde o jedno z posledních tradičních stavení, která byla svědkem minulosti a jsou ukázkou tradičního lidového bydlení.

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů Kultura

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti Kultura

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Vodní válcový mlýn v Šumicích Památky

Vodní válcový mlýn v Šumicích

Vodní válcový mlýn v Šumicích u Uherského Brodu je významnou technickou památkou, zapsanou v roce 2012 do Ústředního seznamu kulturních památek ČR.

Větrný mlýn Starý Poddvorov Památky

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.

Blatnické muzeum Kultura

Blatnické muzeum

Obecní muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem zahájilo provoz v roce 2006 a po přestávce, kdy bylo uzavřeno kvůli stavebním úpravám, je od začátku května 2016 opět otevřeno.

Expozice hornictví a sklářství v Dubňanech Kultura

Expozice hornictví a sklářství v Dubňanech

Stálou expozici o historii hornictví a sklářství v Dubňanech a na Hodonínsku si můžete prohlédnout v Kulturním a informačním centru města Dubňany. Součástí expozic je i Slovácká jizba, která vznikla z iniciativy místních folklórních nadšenců.

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu Kultura

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu

V obci Kněždub na Hodonínsku se nachází rodný dům bratrů Joži a Franty Uprkových, významných autorů malířské a sochařské tvorby.

Potomákovo muzeum lidových krojů v Popovicích u Uherského Hradiště Kultura

Potomákovo muzeum lidových krojů v Popovicích u Uherského Hradiště

Potomákovo muzeum lidových krojů se může pochlubit nejen unikátní sbírkou místních krojů, ale také dochovaným dobovým zařízením kuchyně nebo tzv. hodovým právem. Návštěvu je však nutné nutno předem telefonicky dohodnout.

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku Kultura

Muzeum tupeské keramiky na Slovácku

Muzeum tupeské keramiky se nachází v objektu, který v minulosti sloužil k výrobě keramiky a je situován v centru obce Tupesy. Jeho součástí je dobová expozice, obydlí hrnčíře a vypovídá o způsobu jeho práce a životě na přelomu 19. a 20. století.

Muzeum Starý kvartýr v Lužicích Kultura

Muzeum Starý kvartýr v Lužicích

Muzeum tradic, historie i šikovnosti našich předků i současných obyvatel Lužic na Hodonínsku.

Art mlýn Bohuslavice Kultura

Art mlýn Bohuslavice

Historický objekt je prostorem, který otevírá příležitosti pro realizaci výtvarných, divadelních, hudebních a jiných tvořivých aktivit. V budově bývalého vodního mlýna je muzeum a výstava radiotechniky. Možnost noclehu v originálním apartmánu.

Muzeum Podhradí Buchlovice Kultura

Muzeum Podhradí Buchlovice

V budově bývalých Panských mlatů v Buchlovicích se nachází Muzeum Podhradí. Muzejní expozice prezentuje Buchlovice, další obce mikroregionu Buchlov a partnerské obce Buchlovic. Muzeum pořádá v průběhu roku řadu výstav a dalších společenských akcí.

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě Kultura

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“, která se nachází v kulturním domě ve Stupavě, přibližuje návštěvníkům chřibské skláře, jejich práci a život. K vidění jsou zde pozůstatky skla vyloveného z potoka Kyjovka v blízkosti někdejších skláren, dobové fotografie a dokumenty.

Muzeum v Hluku Kultura

Muzeum v Hluku

Od roku 1996 funguje v nejvyšším patře hlucké tvrze muzeum. Expozice je zaměřena na archeologické doklady osídlení hluckého katastru.

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově Kultura

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. K této příležitosti bylo otevřeno i muzeum. Sbírka je soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.

Muzeum v Bystřici pod Lopeníkem Kultura

Muzeum v Bystřici pod Lopeníkem

V obci Bystřice pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku se nachází zrekonstruovańý historický rodinný dům se stodolou. Od roku 2016 se zde nachází muzeum.

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí Kultura

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

V Dolním Němčí můžete zhlédnout památku lidového stavitelství z 18. století, tzv. Muzeum Na Mlýně. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce starého mlýna, jehož budova dnes z části slouží jako pivnice a část byla vybavena původními dochovanými nástroji, které mlýnu věnoval obyvatelé obce.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá Kultura

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích Kultura

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích

Náhled do života myslivců, škody, které jim působili pytláci, i někdejší vybavení příbytků lidí na vesnici, včetně historických strojů k obdělávání půdy a ke sklizni plodin – to vše najdete v Muzeu myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích.

Vesnické muzeum Huštěnovice Kultura

Vesnické muzeum Huštěnovice

Cenné a vzácné předměty utvořily Expozici lidového bydlení a života lidu v Huštěnovicích. Snoubí se zde doklad selský a měšťanský, jeden druhému nevadí, vhodně se doplňují. Je zde nábytek a předměty denní potřeby z období mezi světovými válkami, některé jsou daleko starší.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu Gurmánská turistika

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená Gurmánská turistika

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. se do Jarošova u Uherského Hradiště vrátila v roce 2015. Pivo pivovar vyrábí prostřednictvím moderní nerezové technologie za použití typických klasických výrobních postupů českého piva, které má doma i ve světě velkou oblibu.

Štrbákovec – rolnický dům ve Strání Památky

Štrbákovec – rolnický dům ve Strání

Dům čp. 216 se sýpkou v podstřeší a s dekorativním rámováním oken patří k hodnotným dokladům lidového stavitelství v obci a spolu se sousední nemovitostí čp. 327 tvoří jednotu.

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích Kultura

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Rodnou chalupu Fanoše Mikuleckého, všestranného lidového umělce, autora mnoha desítek písní, z nichž mnohé zlidověly, můžete navštívit v Mikulčicích. Nachází se zde malé lidové muzeum s jizbou tohoto rodáka. Expozice obsahuje například i skladatelovy obrazy a kresby.

Trchalíkova usedlost v Šumicích Památky

Trchalíkova usedlost v Šumicích

Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost je prohlášen za nemovitou kulturní památku. Objekt je v soukromých rukou a dodnes se v jeho části bydlí. Památkově chráněny jsou tři budovy – historická stodola, výminek a vozovna.

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi Památky

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi je typickou malorolnickou budovou z přelomu 19. – 20. století.

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích Památky

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích

V Šardicích na Slovácku naleznete významnou památku lidové architektury Chalúpku čp. 97. Jedná se o jeden z nejstarších památkových domků – existence domku je doložena od roku 1656.

Další aktuality

Kam na zimní výlet v Moravském krasu? Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
8. prosinec 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Prožijte duchovní Křesťanské Vánoce v Brně

Základní myšlenkou projektu Křesťanské Vánoce je přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanských Vánoc možností navštívit betlémy a tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Kromě návštěv betlémů bývá součástí programů také vánoční koncerty, půlnoční bohoslužby a mnoho dalšího. Prožijte letošní adventní a vánoční čas blíže původní křesťanské duchovní tradici.
5. prosinec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 7. a 8. prosince 2024 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
5. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2024. První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 22. listopadu, další jí následují až do 24. prosince. Každý den vypadne jedna v 11:00 hodin, během  pátku a o víkendech jich vypadne celkem třináct od 11:00 do 23:00.
3. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepším vínem České republiky 2025 je Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2025, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Volařík. Tuto prestižní soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
30. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice zve na zimní prosincové prohlídky

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 15. prosince 2024. Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
30. listopad 2024 11:40
Památky, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice se pustil do rekonstrukce předzámčí

Západního předzámčí zámku Valtice prochází od listopadu 2024 rekonstrukcí. Část předzámčí je totiž v havarijním stavu a přilehlá věž má dokonce narušenou statiku. Rekonstrukce dá do pořádku nejen technický stav budov či věže, ale díky ní vznikne nová bezbariérová expozice orientálního umění, nové depozitáře a badatelna. Hotovo by mělo být v listopadu 2027.
29. listopad 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
26. listopad 2024 16:00
Památky, Jihomoravský kraj