!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky
Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.
Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Za třicetileté války, jedna z chodeb vedoucích až za hradby města, sloužila jako úniková. Vstup do podzemních prostor najdete v objektu knihovny Hluboká 1.

Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města. Středem podlahy byl v minulosti veden odtokový žlábek, který odváděl veškerou podzemní vodu, gravitačně mimo podzemní chodby, kde se kumulovala v jímkách hloubených v podlahách níže položených podzemních chodeb. Potom byla dále využívána.

Podzemní prostory Jihlavy byly odvětrávány ventilačními šachtami vedoucími z podzemí na povrch. Na mnoha místech lze podzemními chodbami dojít k podzemním studnám. Za německé okupace byla potom část chodeb upravena jako protiletecké kryty. V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí.

Milovníky minerálů potěší nové expozice: minerály ze všech kontinentů světa (největším z nich je brazilský ametyst s váhou přes 80 kilogramů) a nový prohlídkový okruh sanace podzemí – Jihlavské kolektory. V jedné z chodeb je instalováno dřevěné bednění s takzvanými ramenáty, které se v jihlavském podzemí používaly v 60. letech minulého století, kdy byla zahájena jeho rozsáhlá sanace trvající až do roku 1977. Jiné exponáty připomínají život havířů ve středověku a jejich pracovní podmínky, rozšíří se expozice horního práva.

V hlavní letní sezóně je otevřen podzemní model mincovny. V plánu je i jihlavská pamětní mince a kostýmované prohlídky pro dospělé. Zcela novou prohlídkovou trasu technickým podzemím města jsou od léta 2014 kolektory. Ty se veřejnosti otevřely vůbec poprvé v historii. Byly budované v 80. letech minulého století a pod historickým centrem měří necelé dva kilometry.
 

Prohlídkový okruh Jihlavské kolektory:

Trasa Okruh měří 1 km, z toho 900 m vede v páteřních chodbách kolektorů a 100 m v chodbách historického labyrintu. Trasa je vedena ve třech úrovních, páteřní větev v hloubce 20 – 25 m pod úrovní terénu Masarykova náměstí, chodby mezipatra v hloubce 16 m a vrchní horizont v hloubce 10 m. Po trase na jednotlivých stanovištích poskytují průvodci odborný výklad o historii města, podrobný výklad o historii , účelu a době budování kolektoru. Během prohlídky se několikrát stoupá po ocelových žebřících.
 
Prohlídka je zakončena v Benešově ulici v podzemní místnosti ve  II. podzemního podlaží s výstavními expozicemi a fotodokumentací z ražby kolektoru a sanace historického podzemí. Součástí expozic jsou i ukázky hornických svítidel, vzorky ryzího stříbra. Maximální počet návštěvníků 20 osob, minimální 3 osoby. Děti od 6 let mohou na prohlídku v doprovodu osoby starší 18 let.

Prohlídky kolektorů probíhají každou sobotu v: 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervaci je třeba provést předem na webu www.jihlava.cz/podzemi.
Zobrazit více