Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky
Jihlavské podzemí, Kudy z nudy
Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.
Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Za třicetileté války, jedna z chodeb vedoucích až za hradby města, sloužila jako úniková. Vstup do podzemních prostor najdete v objektu knihovny Hluboká 1.

Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města. Středem podlahy byl v minulosti veden odtokový žlábek, který odváděl veškerou podzemní vodu, gravitačně mimo podzemní chodby, kde se kumulovala v jímkách hloubených v podlahách níže položených podzemních chodeb. Potom byla dále využívána.

Podzemní prostory Jihlavy byly odvětrávány ventilačními šachtami vedoucími z podzemí na povrch. Na mnoha místech lze podzemními chodbami dojít k podzemním studnám. Za německé okupace byla potom část chodeb upravena jako protiletecké kryty. V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí.

Milovníky minerálů potěší nové expozice: minerály ze všech kontinentů světa (největším z nich je brazilský ametyst s váhou přes 80 kilogramů) a nový prohlídkový okruh sanace podzemí – Jihlavské kolektory. V jedné z chodeb je instalováno dřevěné bednění s takzvanými ramenáty, které se v jihlavském podzemí používaly v 60. letech minulého století, kdy byla zahájena jeho rozsáhlá sanace trvající až do roku 1977. Jiné exponáty připomínají život havířů ve středověku a jejich pracovní podmínky, rozšíří se expozice horního práva.

V hlavní letní sezóně je otevřen podzemní model mincovny. V plánu je i jihlavská pamětní mince a kostýmované prohlídky pro dospělé. Zcela novou prohlídkovou trasu technickým podzemím města jsou od léta 2014 kolektory. Ty se veřejnosti otevřely vůbec poprvé v historii. Byly budované v 80. letech minulého století a pod historickým centrem měří necelé dva kilometry.
 

Prohlídkový okruh Jihlavské kolektory:

Trasa Okruh měří 1 km, z toho 900 m vede v páteřních chodbách kolektorů a 100 m v chodbách historického labyrintu. Trasa je vedena ve třech úrovních, páteřní větev v hloubce 20 – 25 m pod úrovní terénu Masarykova náměstí, chodby mezipatra v hloubce 16 m a vrchní horizont v hloubce 10 m. Po trase na jednotlivých stanovištích poskytují průvodci odborný výklad o historii města, podrobný výklad o historii , účelu a době budování kolektoru. Během prohlídky se několikrát stoupá po ocelových žebřících.
 
Prohlídka je zakončena v Benešově ulici v podzemní místnosti ve  II. podzemního podlaží s výstavními expozicemi a fotodokumentací z ražby kolektoru a sanace historického podzemí. Součástí expozic jsou i ukázky hornických svítidel, vzorky ryzího stříbra. Maximální počet návštěvníků 20 osob, minimální 3 osoby. Děti od 6 let mohou na prohlídku v doprovodu osoby starší 18 let.

Prohlídky kolektorů probíhají každou sobotu v: 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervaci je třeba provést předem na webu jihlava.cz/podzemi.

Fesťáček Jihlava

Druhý ročník největšího festivalu pro děti! Bývalý Kinder fest se mění na Fesťáček!
Jihlava, Kraj Vysočina

Vysočina Fest 2023

Vysočina Fest 2023 je hudební festival, který se uskuteční 6. – 8.7.2023. Hudebně je zaměřen na pop, punk, metal a folk. Vystoupení hudebních kapel z ČR a SR. Můžete se těšit i na zahraniční hosty na 3 podiích v areálu Amfiteátru Jihlava.
Jihlava, Kraj Vysočina

Srdeční záležitost

Okamžiky ze života lidí v Denním a týdenním stacionáři Jihlava na fotografiích Evy Bystrianské.
Jihlava, Kraj Vysočina

Hvězdolet – Dítě v každém z nás

Mezigenerační, tvořivý projekt představující výhradně díla ze sbírek OGV v Jihlavě je zaměřený nejen na rodiny s dětmi.
Jihlava, Kraj Vysočina

Jihlavské kolektory

Vzhledem ke skutečnosti, že se kolektory nacházejí pod historickým centrem města, jsou místními nazývány „jihlavské metro“. Jihlavské kolektory slouží pro rozvod inženýrských sítí jako je elektřina, telefony, voda ...
Jihlava, Kraj Vysočina

Kryt civilní obrany v Jihlavě

Trasa připomíná běžné využití sklepů pod jihlavskými domy a dále skutečný kryt civilní obrany.
Jihlava, Kraj Vysočina

Stříbrné pomezí – cyklo-turistické značení v okolí Jihlavy

Využijte systém cyklo-turistického značení v Jihlavě a okolí. Unikátní dopravní značení v podobě očíslovaných rozcestníků (patníků), návěstí a upřesňujících značek doprovází pěší i cyklisty po památkách a zajímavostech regionu.
Jihlava, Kraj Vysočina

Jihlavská radnice

První jihlavská radnice se nacházela na západní straně náměstí. V roce 1425 se radní přesunuli do domu na východní straně náměstí, ve kterém sídlí správa města (magistrát) dodnes. Po předchozí domluvě je možná prohlídka budovy s průvodcem.
Jihlava, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Jihlavský radniční právovárečný pivovar byl slavnostně otevřen v květnu roku 2011, čímž oživil právovárečnou tradici ve městě Jihlava. Vaří pivo čerstvé, nefiltrované a nepasterované. Vše, co zde dělají, dělají s láskou k pivu!
Jihlava, Kraj Vysočina

Sládkem na jeden den v Radničním pivovaru v Jihlavě

Splňte si svůj pivní sen a staňte se na jeden den sládkem v Radničním minipivovaru v Jihlavě. Samozřejmě uvidíte, jak celý proces výroby piva probíhá, ale také se pivo sami naučíte vařit!
Jihlava, Kraj Vysočina

Bílý Mák – Pohostinství v Jihlavě

V Bílém Máku rádi přinášíme na stůl mnohé dobou již opomenuté plodiny a suroviny. Nenucenou a hravou formou tvoříme chuťové zážitky, opředené kolem mnohých pilířů, které stály při zrodu, rozkvětu a v neposlední řadě i úpadku naší kultury.
Jihlava, Kraj Vysočina

Ta je! – pohostinství Bílý Mák

Pohostinství Bílý Mák sází na talíře nádherná jídla ze skvělých surovin. Jejich šéfkuchaře Tomáše Seitla začala bavit i zmrzlina a dokazuje, že i tohle může být opravdová gastronomie.
Jihlava, Kraj Vysočina