Jihlavské podzemí je
druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po
Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Za třicetileté války, jedna z chodeb vedoucích až za hradby města, sloužila jako úniková. Vstup do podzemních prostor najdete v objektu knihovny Hluboká 1.
Chodby jsou raženy
ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města. Středem podlahy byl v minulosti veden odtokový žlábek, který odváděl veškerou podzemní vodu,
gravitačně mimo podzemní chodby, kde se kumulovala v jímkách hloubených v podlahách níže položených podzemních chodeb. Potom byla dále využívána.
Podzemní prostory
Jihlavy byly
odvětrávány ventilačními šachtami vedoucími z podzemí na povrch. Na mnoha místech lze podzemními chodbami dojít k
podzemním studnám. Za německé okupace byla potom část chodeb upravena jako protiletecké kryty. V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "
svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím
nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí.
Milovníky minerálů potěší nové expozice:
minerály ze všech kontinentů světa (největším z nich je brazilský ametyst s váhou přes 80 kilogramů) a nový prohlídkový okruh
sanace podzemí – Jihlavské kolektory. V jedné z chodeb je instalováno dřevěné bednění s takzvanými ramenáty, které se v jihlavském podzemí používaly v 60. letech minulého století, kdy byla zahájena jeho rozsáhlá sanace trvající až do roku 1977. Jiné exponáty připomínají
život havířů ve středověku a jejich pracovní podmínky, rozšíří se
expozice horního práva.
V hlavní letní sezóně je otevřen
podzemní model mincovny. V plánu je i jihlavská pamětní mince a kostýmované prohlídky pro dospělé. Zcela
novou prohlídkovou trasu technickým podzemím města jsou od léta 2014
kolektory. Ty se veřejnosti otevřely vůbec poprvé v historii. Byly budované v 80. letech minulého století a pod historickým centrem
měří necelé dva kilometry.
Prohlídkový okruh Jihlavské kolektory:
Trasa Okruh měří 1 km, z toho 900 m vede v páteřních chodbách kolektorů a 100 m v chodbách historického labyrintu. Trasa je vedena ve třech úrovních, páteřní větev v hloubce 20 – 25 m pod úrovní terénu Masarykova náměstí, chodby mezipatra v hloubce 16 m a vrchní horizont v hloubce 10 m. Po trase na jednotlivých stanovištích poskytují průvodci odborný výklad o historii města, podrobný výklad o historii , účelu a době budování kolektoru. Během prohlídky se několikrát stoupá po ocelových žebřících.
Prohlídka je zakončena v Benešově ulici v podzemní místnosti ve II. podzemního podlaží s výstavními expozicemi a fotodokumentací z ražby kolektoru a sanace historického podzemí. Součástí expozic jsou i ukázky hornických svítidel, vzorky ryzího stříbra. Maximální počet návštěvníků 20 osob, minimální 3 osoby. Děti od 6 let mohou na prohlídku v doprovodu osoby starší 18 let.
Prohlídky kolektorů probíhají každou sobotu v: 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervaci je třeba provést předem na webu jihlava.cz/podzemi.