ÚvodAktualityArnoldova vila v Brně zve na prohlídku
Památky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku

  • 15. května 2024
Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevřely v dubnu, ale od 16. května je otevírací doba prodloužena od úterý do neděle, v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
arnoldova vilaMuzeum města Brna měmí od čtvrtka 16. května pravidelnou otevírací dobu Arnoldovy vily, která bude nyní úterý až neděle od 10:00 do 18:00 hodin. Vilu a stálou expozici Odkaz minulosti v plynutí času mohou zájemci navštívit buď individuálně, anebo s průvodcem v rámci prohlídky celého domu. Prohlídky s průvodcem se konají v 10:30, 13:00 a 15:00 hodin. Vstupenky jsou již nyní dostupné na BrnoiD. Expozice je rozmístěna v domě v rámci pater a je složená ze tří částí: Genius loci, Josef Arnold a jeho dům a Židé v Brně 

Ve čtvrtém nadzemním podlaží uvnitř věžičky se potěšíte nejen krásnou vyhlídkou, ale také třeba modelem původní vilové kolonie z 60. let 19. století. Třetí podlaží seznámí zájemce s příběhem stavitele a architekta Josefa Arnolda, se stavebními úpravami poslední soukromé majitelky Cecilie Hože a exponáty, které mapují éru mateřské školy, známou ještě mnoha pamětníkům. Druhé podlaží vás přenese do židovské komunity v Brně od středověku až po současnost, a to třeba pomocí videomappingu. Expozice se věnuje také příběhu majitelů vily a odkrývá příbuzenské vztahy se známějšími vlastníky vily Tugendhat.
 

Slavnostní otevření a pojmenování zahrady

zahrada arnoldova vilaVe čtvrtek 16. května máte možnost zúčastnit se od 14:00 slavnostního otevření a pojmenování zahrady Arnoldovy vily. Připravte se na nostalgickou atmosféru, kde se promísí elegance a šarm dobové éry. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost oslavit otevření zahrady Arnoldovy vily, která bude v tento den slavnostně přejmenována na Park Cecilie a Cornela Hože na počest rodiny Hože, která zde žila v letech 1909 – 1939.

V 15:00 proběhne komentovaná prohlídka zahrady s autorem zahrady, docentem Přemyslem Krejčiříkem, který se s vámi podělí o zajímavosti spojené s architekturou a historií této unikátní zahrady. Buďte součástí tohoto nezapomenutelného odpoledne plného kultury a historie! Vstup je zdarma, na místě bude možné zakoupit občerstvení.
 

Kulturní akce po celý rok

arnoldova vilaArnoldova vila bude sloužit kromě pravidelných prohlídek také jako místo, které bude naplněno společenským životem v rámci nabídky pestré škály kulturních i vzdělávacích aktivit jak pro dospělé, tak i pro děti, teenagery nebo seniory. V nabídce jsou například tematické přednášky v prostorách vily v rámci projektu Středy v Muzeu, vila je také zapojena do Brněnské muzejní noci 2024 (18. 5. 2024) nebo do festivalu Open Houses 2024 (18. a 19. 5. 2024).

Od 8. do 12. července zde bude probíhat Letní škola urbanismu pro teenagery a chystá se i turnus letní školy určený seniorům. Od 16. května bude zahájen provoz letní kavárny ve vile. Během měsíce května bude také dokončena kompletní obnova zahrady a dojde k propojení se sousedními zahradami vily Tugendhat a Löw-Beer. V Brně tak vznikne nový zajímavý zelený vnitroblok, který bude nabízet relaxaci ale také nejrůznější kulturně-vzdělávací programy, aktivity a akce na pozadí kontextu životního stylu 19. a 20. století.
Open House Brno 2025

17. 5.18. 5.
Open House Brno 2025

Osmý ročník festivalu Open House Brno nabídne nejširší veřejnosti prohlídky architektonicky cenných a zajímavých nepřístupných míst v jihomoravské metropoli o víkendu 17. a 18. května 2025.

Arnoldova vila v Brně Památky

Arnoldova vila v Brně

Secesní Arnoldova vila v Černých Polích u parku Lužánky v Brně pochází z roku 1862. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let. Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezonu 2024 je zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily.

Další aktuality

Brněnská koupaliště se o víkendu otevírají

Milovníci vodních radovánek se mají na co těšit. Městská společnost Starez – Sport, a. s., otevře v sobotu 25. května 2024 koupaliště na Riviéře a v Zábrdovicích. Kromě tradičního koupání si návštěvníci budou moci užít také nejrůznější doplňkové aktivity, například pétanque, ping-pong nebo plážový volejbal. I letos bude platit akce, díky níž mohou brněnští školáci trávit poslední dny školního roku na koupalištích zdarma.
20. květen 2024 13:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Ohňostroje a dronové show 2024: Za zářivým nebem se vypravte nejen do Brna!

Městské slavnosti nebo silvestrovské oslavy se hlavně dříve neobešly bez pořádného ohňostroje. V současné době se přistupuje i různým alternativám jako jsou videomappingy či dronové show. Světelná představení jsou tak populární, že mají dokonce své přehlídky a mezinárodní soutěže. Vypravit se na ně v Česku můžete především do Brna, kde se koná mezinárodní soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr zajímavostí o ohňostrojích.
17. květen 2024 11:10
Zážitky, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2024 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 18. května. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny.
16. květen 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 18. a 19. května 2024 se uskuteční sedmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do 49 z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
16. květen 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 17. až 19. května 2024 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
15. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje sezonu 2024

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov srdečně zve na zahájení provozu, které se bude konat v sobotu 18. května, kdy poprvé vyjedou vláčky tažené parní lokomotivou. Podívejte s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
14. květen 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodňová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
13. květen 2024 7:24
Příroda, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
5. květen 2024 8:17
Letní sporty, Jihomoravský kraj