Úvod > Co chcete dělat? > Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů
Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.
Labyrint pod Zelným trhem se skládá ze dvou částí, a to turistické trasy vyúsťující v komplexu Malého Špalíčku a společensko-kulturní částí, která ústí nedaleko vchodu do divadla Reduta (tato část bude využívána zejména pro společenské a kulturní akce a není běžnou součástí prohlídkové trasy).

Návštěvníci zde na vlastní oči spatří unikátní a tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Prohlídková trasa počítá s odvážnými objevovateli skrytých podzemních světů a nabízí mnohá překvapení včetně pravého historického pranýře. V průběhu prohlídkové trasy návštěvníci zdolají 212 schodů a pohybují se v hloubce 6 až 8 metrů pod povrchem náměstí. Labyrintem vás ve skupinách (max. 25 osob) provází průvodci každých 60 minut. Vstup do Labyrintu je ze Zelného trhu č. 21.
 
Součástí prohlídky je alchymistická laboratoř připomínající slavné lékaře, lékárníky a fyzikusy, kteří v Brně působili a proslavili město po celé Evropě. Na místní vinařskou tradici upozorňuje starý vinný sklep a historická krčma. O stinných stránkách života v dávných dobách vyprávějí repliky městského pranýře a klece bláznů, které v 17. století stávaly na tržišti. Na závěr se v trestnici dozvíte, co čekalo nepoctivé řemeslníky, kupce a obchodníky.

Labyrint pod Zelným trhem je jednou z částí unikátního projektu s názvem Zpřístupnění brněnského podzemí. Druhou částí je Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, který je veřejnosti rovněž otevřen.

Z historie podzemních prostor:

Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. Poprvé je zmiňován počátkem 13. století, kdy nesl název Horní trh. Dnešní název pochází z 15. století. Odjakživa byl rušným místem, které žilo každodenním obchodováním. Zdejší sklepy vznikaly pod jednotlivými domy od středověku po novověk – nejvíce jich bylo vybudováno v době baroka. Sloužily zejména k uchovávání potravin, zrání piva a vína v sudech i jako úkryt v době válek. Především však byly zázemím trhoveckého života Zelného trhu, který zde přetrvává už více než 700 let. Původně nebyly sklepy vzájemně propojeny. O řadě z nich se nevědělo stovky let, byly objeveny až během novodobých výzkumů brněnského podzemí. Aby mohlo město tuto ojedinělou architektonickou památku zpřístupnit, bylo nutno je staticky zajistit a zachránit tak před zničením.
 
V roce 2009 pak prošly sklepy komplexní stavební úpravou, která umožnila jejich novodobé využití. Tehdy byly spojeny do jednoho celku. Vznikla tak unikátní soustava historických sklepení a chodeb, která dostala název Labyrint pod Zelným trhem.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Manya

Restaurace Manya

Brno, Jihomoravský kraj
Restaurace Retro Consistorium v Brně

Restaurace Retro Consistorium v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
SKØG Urban Hub

SKØG Urban Hub

Brno, Jihomoravský kraj