Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami
Památky

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Navštivte s průvodcem svatohorské sklepení, které návštěvníkům nabízí neobvyklou atmosféru.
Přijďte na prohlídku neobvyklých prostor na Svatou Horu! Provádíme i v zimním období.

Rezidence byla založena na skalnatém svahu, který poměrně prudce klesá směrem k severu. Ve sklepních prostorách pod proboštstvím, které jsou uspořádány do dvou pater, byly objeveny historické úrovně podlah.

Stavba rezidence
Východní podsklepené křídlo svatohorské jezuitské rezidence bylo dokončováno v 90. letech 17. století. Navazující severní a západní křídlo zůstala jen v plánech. Stopy po přípravě k stavbě západního křídla zůstaly jen v podobě šmorců.

Úpravy sklepení a přestavby
Rezidence byla založena na skalnatém svahu, který poměrně prudce klesá směrem k severu. Stavitelé respektovali přirozený terén, a z tohoto důvodu se místnosti nacházejí v podstatě nad úrovní přirozeného terénu. Když bylo jasné, že k výstavbě dalších dvou křídel rezidence prozatím nedojde, byla změněna dispozice schodišť.

Podzemní ložnice zpěváčků
První místnost v polosuterénu (dnes koncertní sál) měla být ložnicí hudebníků a zpěváčků, což dokazuje chybějící dlažba v místě umístění kamen. Z celého podlaží jen v této místnosti měla být kamna (viz plán). Také okenní otvory, nyní zaslepené, původně dobře osvětlovaly místnost.

Objevené základy dřívější budovy
V prostřední místnosti jsou vidět ve zdech různé výklenky, patrně od různých přestaveb a napojování. Zde byl původně plánován vchod zvenku do ložnice hudebníků, aby chlapci nerušili. Pod podlahou této místnosti byly nalezeny konstrukce poukazující na starší stavbu vzniklou před výstavbou rezidence.

Černá kuchyně
Schody, dnes vedoucí do zazděné vstupní niky z polosuterénu (2. podzemní patro), vedly dříve do bývalé „černé kuchyně“, která nyní slouží jako přednášková místnost. Dnes zazděným vstupem se dolů, do sklepení, nosily potřebné potraviny, ale také se odnášel popel z topeniště, který se sypal do jednoho z nepoužívaných prostorů v západní části 1. patra sklepení. V původních plánech jezuitů však zde bylo plánováno honosné schodiště až do horního patra rezidence.

Studny
Pod podlahou sklepení původní jezuitské rezidence byla objevena jímka, která byla součástí historického vodohospodářského systému. a rovněž nezasypaná studna přístupná ze sousední chodby, která sloužila jako zdroj užitkové vody do kuchyně.
Zobrazit více
Prohlídky zvonice na Svaté Hoře

Prohlídky zvonice na Svaté Hoře

Příbram, Středočeský kraj
Klenotnice na Svaté Hoře

Klenotnice na Svaté Hoře

Příbram, Středočeský kraj
Svatohorské poutní muzeum

Svatohorské poutní muzeum

Příbram, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj