Úvod > Aktuality > Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Poslechněte si audio verzi článku
Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!
Dánskem sice Česká republika nesousedí, ale přesto máme hodně věcí společných. Například se říká, že ze všech národů jsou nám povahou nejblíž právě Dánové. Milují pivo, chovají se neformálně, jsou spokojení i s úplnými maličkostmi a mají podobný smysl pro humor. Podle různých průzkumů jsou dokonce nejšťastnější národ na světě! O popularitu Česka i Dánska se postaral také věhlasný anglický básník, dramatik a herec William Shakespeare: naši zemi v Zimní pohádce umístil na břeh moře, dánský hrad Kronborg zachytil v dramatu Hamlet.


 

Dánská zastavení v Česku

České ozvěny Dánska najdete v Ostravě, kde se části města přezdívá Malá Kodaň. Můžete se také vydat na výlet se slavným pohádkářem Hansem Christianem Andersenem, který české země navštívil dokonce opakovaně, anebo si připomenout dánského astronoma jménem Tycho Brahe, který dva roky pracoval ve službách císaře Rudolfa II., v Praze zemřel a je pochován v Týnském chrámu.



Anebo se podívejte na filmy Královská aféra či Bastard s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Dánské filmaře k nám nepřivedly jen filmové pobídky, atraktivní lokace a skvělá pověst českých štábů, ale i pracovní doba, která v Dánsku nesmí překročit osm hodin. Jak v jednom z rozhovoru uvedl Mads Mikkelsen, Dánové jsou za Českou republiku moc vděční. „Pořád u vás najdeme řadu věcí, které u nás byly třeba až do druhé světové války, ale teď už nejsou,“ říká Mikkelsen. „Třeba zámky už jsou u nás „vylepšené spoustou moderních blbostí, u vás je máte v původní podobě.

Ve filmu Bastard poznáte zámek Libochovice, Královská aféra se natáčela například v Květné zahraděKroměříži, v klášteře Chotěšov a na dalších místech.
 

Život ve stylu hygge a dánský recept na štěstí

Podle různých průzkumů jsou Dánové nejšťastnější národ na světě. Za dánskou spokojeností a pohodou se skrývá životní styl zvaný hygge. Dánský výraz se vyslovuje „hoo-gah“ a zná ho celý svět: jde o pohodový a radostný styl bydlení a života, umění vytvořit ze svého domu či bytu příjemné a útulné místo, kde se potkává rodina a její přátelé, jedí spolu dobré jídlo a povídají si. Hygge ale může mít i jiné podoby: třeba čtení knížky v útulném odpočinkovém koutku pod měkoučkou dekou s hrnkem teplého kakaa v ruce, zapálený krb a svíčky, starý dřevěný nábytek a střeny vyzdobené rodinnými fotkami a fotografiemi z cest.



Pokud vás to inspirovalo, snažte se stejně jako Dánové trávit co nejvíc času s těmi, se kterými se cítíte dobře, pořádejte společné večeře a pikniky, a pohoda hygge se dostaví sama. Pak možná také budete tak šťastní jako Dánové!
 

Vizitka: Dánsko v číslech

Není divu, že Dánové rádi jezdí na kolech: nejvyšší bod země s rozlohou 42 tisíc kilometrů čtverečních je Møllehøj s nadmořskou výškou pouhých 171 metrů. Hlavním městem země s necelými šesti miliony obyvatel je Kodaň, které se někdy přezdívá Paříž severu. Leží na východním pobřeží největšího dánského ostrova, Sjællandu, je protkaná vodními kanály a její ležérní atmosféru si prý nejlépe vychutnáte při projížďce lodí. Úředním jazykem je dánština a členem Evropské unie je Dánsko od roku 1973.


 

Dánská královna Dagmar a její české kořeny

Znáte dánskou královnu Dagmar? Byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. a jeho první manželky Adléty Míšeňské, a když se v roce 1186 narodila, dali jí jméno Markéta. Po sňatku s Valdemarem II. (1170–1241) se stala dánskou královnou. Přijala jméno Dagmar a podle pozdějších legend si záhy poddané získala svou krásou a laskavostí. Dánové jí to nezapomněli a česká princezna z rodu Přemyslovců dodnes patří k nejpopulárnějším dánským panovnicím.



Zatímco prvorozeného syna Valdemara zřejmě královna přivedla na svět bez větších problémů, druhý porod nepřežila a 24. května 1213 v Ribe zemřela. Je pochovaná po boku svého manžela v chrámu svatého Benedikta v Ringstedu na Sjællandu, který byl v letech 1182 až 1341 pohřebištěm dánských králů a královen. Do dánských dějin nezasáhl ani jejich syn: zemřel přibližně ve dvaceti letech při nehodě na lovu.
 

Tipy, kam se podívat v Dánsku

Pokud vás nepřiláká Kodaň, Malá mořská víla nebo zapomenutá přemyslovská princezna Markéta, vyzkoušejte mořskou exotiku v podobě dánských ostrovů. Dánsku náleží 1 419 ostrovů větších než 100 metrů čtverečních, a to včetně Grónska a Faerských ostrovů.

Tak daleko vás nelákáme, můžete prozkoumat třeba čtvrtý největší dánský ostrov Lollandostrůvkem Fejø, který je ztělesněním dánské idylky a pohostinnosti. Ostrůvku Nekselø se přezdívá malý kousek Grónska. S dětmi se vydejte do Legolandu v Billundu, milovníkům historie doporučíme několik památek UNESCO – například kostel a runové kameny v Jellingu, katedrálu v Roskilde anebo prstencové pevnosti z doby Vikingů Aggersborg, Fyrkat, Nonnebakken, Trelleborg a Borgring, postavené mezi lety 970 a 980 za vlády krále Haralda Modrozuba Gormssona.

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

100 tipů, kam si jít hrát s dětmi

100 tipů, kam si jít hrát s dětmi

Pěkných míst, kam si mohou chodit děti hrát není nikdy dost. Kde si ale děti nejlépe vyhrají? Kde je to baví, kde je to pro ně bezpečné a zajímavé? Kam vyrazit na výlet s dětmi? Všechny tyto otázky vám zodpoví tipy prověřené čtenáři Kudy z nudy.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

Štědrovečerní večeře je v plném proudu, zní vánoční hudba, hoří svíčky a u ozdobeného stromečku se právě odehrává zázrak: zastavil se tu Ježíšek a naděluje. Odkud přišel? Anebo přiletěl? Jak se dostal do obývacího pokoje? Chodí komínem nebo oknem? A jak je možné, že miminko unese tolik dárků?

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte o… značce Lego

7 věcí, které nevíte o… značce Lego

Ideální hračka, která děti zabaví na dlouhé hodiny a se kterou se dá tvořit nekonečné množství variací, se jmenuje Lego. Je známá na celém světě, stavebnicemi to ale nekončí: Lego má své zábavní parky, figurky, rekordy a spousty zajímavostí. Seznamte se s legendou jménem Lego na Kudy z nudy!

České značky: dětská stavebnice Seva

České značky: dětská stavebnice Seva

Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.

České značky: fenomén Igráček

České značky: fenomén Igráček

Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem už několik let koluje výstava Fenomén Igráček.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Evropská cesta historickými divadly

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte naše hrady, které nebyly nikdy dobyty? Pevností, které odolaly útoku nepřátel a mohou se pyšnit titulem „nedobytný hrad“ není mnoho, ale přesto je v našich luzích a hájích najdete. Z některých sídel měli panovníci dokonce takový strach, že je nechali schválně pobořit, jiným hradům se jako zázrakem podařilo přežít bez úhony až do dnešních dnů. Pojďte se s námi podívat, které to jsou a jaké zajímavé příběhy ve svých hradbách ukrývají.

Kam s dětmi, které milují stavebnice Lego?

Kam s dětmi, které milují stavebnice Lego?

Hledáte tip na rodinný výlet, kde se zabaví malí i velcí? Vyzkoušejte některou akci nebo výstavu, kde hračky značky Lego hrají hlavní roli. Portál Kudy z nudy nabízí celou řadu nápadů pro ty, kdo si rádi hrají. Stačí si jen vybrat!

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.

Bojíte se rádi? Vydejte se nejen za pražskými strašidly!

Bojíte se rádi? Vydejte se nejen za pražskými strašidly!

Muzeum pražských pověstí a strašidel vklouzlo do nového roku skutečně ve velkém stylu, a tak se pojďte společně s portálem Kudy z nudy bát! Dospělé zveme na pátrání po erotice v pražských pověstech, pro menší děti máme pohádkové lesy a procházky za strašidly bez hvězdiček!

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů: tím vším je Petr Sís (* 11. května 1949 Brno). Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny Hanse Christiana Andersena (2012), ceny Duhový nosorožec za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti (1987), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů.

Pravčická brána – největší přirozená skalní brána Evropy v České republice

Pravčická brána – největší přirozená skalní brána Evropy v České republice

Pravčická brána je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Je tvořena jedním obloukem a její rozměry jsou úctyhodné: rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7 – 8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.

V Dánsku nejpopulárnější Češku – královnu Dagmar – přiblíží výstava v Brně

V Dánsku nejpopulárnější Češku – královnu Dagmar – přiblíží výstava v Brně

"Královna Dagmar je v Dánsku dodnes oblíbenou šlechtičnou, v Česku je známá jako princezna Markéta, dcera Přemysla Otakara I. Uplynulo 800 let od její předčasné smrti. Toto výročí připomíná i výstava připravená Velvyslanectvím ČR v Kodani, kterou nyní zahájili v Brně. "

Hřensko – nejníže položené sídlo v České republice

Hřensko – nejníže položené sídlo v České republice

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je nejníže položenou obcí v ČR.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl