Úvod > Aktuality > České značky: fenomén Igráček
Zážitky

České značky: fenomén Igráček

  • Vydáno1. ledna 2019
Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem už několik let koluje výstava Fenomén Igráček.
IgráčciPrvní Igráček přišel na svět díky spolupráci dvou modelářů z opačných stran železné opony: Jiřího Kaliny, který byl od šedesátých let zaměstnancem Výrobního družstva IGRA Praha, a německého designéra a otce Playmobilu Hanse Becka. O malé plastové figurce znázorňující různé profese, která by dokázala do rukou uchopit rozmanité předměty a děti by s ní mohly snadno manipulovat, se bavili řadu let. První český Igráček se na pultech objevil v roce 1976 a byl to zedník.
 

První figurky

Půvab Igráčků spočíval v tom, že byli všichni stejní, skládali se ze stejných dílů a měnila se jen barva a jejich výbava. Figurky se vyráběly v závodu v Mnichovicích u Prahy a na trh se dodávaly v krabičkách i s příslušenstvím, každý rok přibližně čtyři nové modely. Igráčka zedníka záhy doplnil mimořádně populární příslušník VB, kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či igráčkovská zdravotní sestřička s injekcí a kufříkem nebo maminka s dětmi.

Igráčci přežili i sametovou revoluci a mírně se modernizovali: z příslušníka se stal policista (a do výbavy dostal například motorku a koně), objevil se středověký rytíř nebo skateboardista. V té době Igráčci dostali nový prvek, který dnes jasně prozrazuje jejich věk: ti nejstarší neměli nos, první panáčci s nosem se objevili až v devadesátých letech.
 

Výstava Fenomén Igráček

Igra už Igráčky dávno nevyrábí, od roku 2010 vlastní ochrannou známku společnost EFKO-karton z Nového Veselí. Panáčci mají modernější účesy i oblečení, pohled jim rozzářily bílé tečky v očích a kromě ramen, kyčlí a krku mohou také otáčet zápěstím. Doplňují je další herní řady, například MultiGo a nákladní auta s výměnnou korbičkou, anebo řada Handy, tedy skládací domečky, požární stanice, kuchyně, nemocnice, nádraží a jiná prostředí, kde si děti mohou s Igráčky hrát.

Od roku 2011 Českem křižuje putovní výstava Fenomén Igráček; vernisáž tehdy byla v Technickém muzeu v Brně. Na každé ze zastávek můžete porovnat původní podobu postaviček z roku 1976 s jejich novými zdokonalenými kolegy, podívat se na novinky, se kterými přišel výrobce v posledních letech a také přivítat v rodině Igráčků další originální postavičky. Ty ztvárňují významné osobnosti z míst, kde se nová výstava koná.

Pro právě probíhající výstavu Fenomén IgráčekBlansku to jsou například figurky Ericha Roučky, českého technika a vynálezce, a hraběte Hugo Františka Salma, moravského šlechtice, průkopníka průmyslu, vědce, milovníka umění, sběratele, mecenáše a speleologa.
 

Víte, že?

  • Igráček jde s dobou: výročí 80 let od úmrtí prvního československého prezidenta, zakladatele československého státu, významného státníka, historika, filozofa a pedagoga připomíná figurka Igráček Tomáš G. Masaryk, právě tak se objevila limitovaná série k výročí 700 let od narození Otce vlasti, císaře a krále Karla IV.
  • Velké popularitě se stále těší policejní řada: Igráčci dostali policejní auto a policejní stanici, řadu rozšířila policistka, dopravní policista v nepřehlédnutelné reflexní vestě a voják.
  • Výrobní řada Na cestách není jen pro fanoušky portálu Kudy z nudy: vedle Igráčků závodníků s motokárami, cestovatelů s auty a námořníků s lodičkami v ní najdete také vozidlo silniční údržby s cestářem, řidiče, popeláře a dokonce i závozníka Otíka, kterého znáte z filmu Vesnička má středisková.
Muzeum Staré krásnosti Chorušice

Muzeum Staré krásnosti Chorušice

Soukromé muzeum Staré krásnosti vystavuje hlavně staré kočárky, panenky a hračky.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Český Šternberk či zámek Loučeň. Mníšek pod Brdy nebo Radim? Památky mívají otevřeno většinou o víkendech, některé jsou přístupné také v pátek.
Středočeský kraj | Památky

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Hledáte inspiraci na víkend anebo lék na duši unavenou z šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta.
Středočeský kraj | Zážitky

Zimní pohoda na vás čeká v labyrintech na zámku Loučeň

Letošní mírná zima láká na prohlídku zámku Loučeň a jeho parku, který je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin, a tak se můžete i v tomto ročním období proplétat místními labyrinty. Každý den ve 12:00, 14:00 a 16:00 hodin je možné také vyrazit na prohlídkovou trasu, o víkendu se prohlídky zámku konají každou hodinu od 11:00 do 16:00.
Středočeský kraj | Památky