ÚvodAktualityČeské značky: fenomén Igráček
Zážitky

České značky: fenomén Igráček

Poslechněte si audio verzi článku
Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem řadu let kolovala výstava Fenomén Igráček.
IgráčciPrvní Igráček přišel na svět díky spolupráci dvou modelářů z opačných stran železné opony: Jiřího Kaliny, který byl od šedesátých let zaměstnancem Výrobního družstva IGRA Praha, a německého designéra a otce Playmobilu Hanse Becka. O malé plastové figurce znázorňující různé profese, která by dokázala do rukou uchopit rozmanité předměty a děti by s ní mohly snadno manipulovat, se bavili řadu let. První český Igráček se na pultech objevil v roce 1976 a byl to zedník.
 

První figurky

Půvab Igráčků spočíval v tom, že byli všichni stejní, skládali se ze stejných dílů a měnila se jen barva a jejich výbava. Figurky se vyráběly v závodu v Mnichovicích u Prahy a na trh se dodávaly v krabičkách i s příslušenstvím, každý rok přibližně čtyři nové modely. Igráčka zedníka záhy doplnil mimořádně populární příslušník VB, kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či igráčkovská zdravotní sestřička s injekcí a kufříkem nebo maminka s dětmi.

Igráčci přežili i sametovou revoluci a mírně se modernizovali: z příslušníka se stal policista (a do výbavy dostal například motorku a koně), objevil se středověký rytíř nebo skateboardista. V té době Igráčci dostali nový prvek, který dnes jasně prozrazuje jejich věk: ti nejstarší neměli nos, první panáčci s nosem se objevili až v devadesátých letech.
 

Igráček od značky Efko-karton

Igra už Igráčky dávno nevyrábí, od roku 2010 vlastní ochrannou známku společnost EFKO-karton z Nového Veselí. Panáčci mají modernější účesy i oblečení, pohled jim rozzářily bílé tečky v očích a kromě ramen, kyčlí a krku mohou také otáčet zápěstím. Doplňují je další herní řady, například MultiGo a nákladní auta s výměnnou korbičkou, anebo řada Handy, tedy skládací domečky, požární stanice, kuchyně, nemocnice, nádraží a jiná prostředí, kde si děti mohou s Igráčky hrát.


 

Víte, že?

  • Igráček jde s dobou: výročí 80 let od úmrtí prvního československého prezidenta, zakladatele československého státu, významného státníka, historika, filozofa a pedagoga připomíná figurka Igráček Tomáš G. Masaryk, právě tak se objevila limitovaná série k výročí 700 let od narození císaře a krále Karla IV.
  • Velké popularitě se stále těší policejní řada: Igráčci dostali policejní auto a policejní stanici, řadu rozšířila policistka, dopravní policista v nepřehlédnutelné reflexní vestě a voják.
  • Výrobní řada Na cestách není jen pro fanoušky portálu Kudy z nudy: vedle Igráčků závodníků s motokárami, cestovatelů s auty a námořníků s lodičkami v ní najdete také vozidlo silniční údržby s cestářem, řidiče, popeláře a dokonce i závozníka Otíka, kterého znáte z filmu Vesničko má středisková.
Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

Seznamte se: Bob a Bobek, Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Seznamte se: Bob a Bobek, Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 72 druhů postaviček. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR Životní styl

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Hugo chodí bos – ryze české hračkářství v centru Prahy Zážitky

Hugo chodí bos – ryze české hračkářství v centru Prahy

Vyberte si kvalitní retro hračky a ostatní produkty ve Vodičkově ulici. Najdete zde jen české hračky a doplňky. Stovky hodin pečlivého výběru každého kousku dělají z Huga místo, kde nesáhnete vedle, ať už máte děti, nebo chcete zavzpomínat na své dětství.

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava Kultura

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava

Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Muzeum Staré krásnosti Chorušice Kultura

Muzeum Staré krásnosti Chorušice

Soukromé muzeum Staré krásnosti vystavuje hlavně staré kočárky, panenky a hračky.

Historické hračky na zámku v Telči

Historické hračky na zámku v Telči

Víte s čím si obvykle hrály šlechtické děti a jak byly vybaveny dětské pokoje? Zjistíte to v galerii telčského zámku na výstavě s názvem Hračky nestárnou.

Další aktuality

Za českou královnou Johankou se vydejte do Rožmitálu pod Třemšínem

Do Rožmitálu pod Třemšínem se v sobotu 22. června opět po roce vrací královna Johanka – oficiálně tedy Johana z Rožmitálu, druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad. Na Den s královnou, pořádaný každoročně koncem června na její počest, vás zve portál Kudy z nudy.
20. červen 2024 18:38
Zážitky, Středočeský kraj

Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, odborníci složili pyramidu z kostí

Kostnice v Kutné Hoře prochází již 10 let rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2030. Zatímco se v monulých letech podařilo opravit štuky a omítky, letos se kostnice dočkala návratu rozebrané kosterní pyramidy – odborníkům se podařilo dokončit stavbu severozápadní pyramidy, a to vše az provozu, před očima přihlížejících návštěvníků.
19. červen 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

V Kutné Hoře se bude konat jubilejní Královské stříbření

Předposlední červnový víkend 22. a 23. 6. 2024 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po třicáté, bude se tady jednat o významné jubileum. Přivítejte krále s chotí Žofií a jeho doprovodem spolu s hrdými horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech všem se zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.
17. červen 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Postřižinského piva 2024 se blíží

Pivovar Nymburk pořádá v sobotu 15. června tradiční slavnost Den Postřižinského piva. Kromě dobrého piva (včetně pivního speciálu pana sládka) je pro všechny návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program. Brány Pivovaru Nymburk se slavnostně otevřou všem milovníkům piva a dobré zábavy od 10:30 hodin.
14. červen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.
11. červen 2024 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.
10. červen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Cyklistika s Járou Cimrmanem: spanilá jízda do Tanvaldu vyrazí už v sobotu

Pokud patříte k obdivovatelům legendárního českého génia Járy Cimrmana, pak si nesmíte nechat ujít slavnosti a spanilou jízdu 8. června 2024 v Tanvaldu a okolí, která je mu věnována. V sobotu jste zváni do muzea ve Velkých Hamrech a v neděli se koná velká sláva v Tanvaldu, kam přijede peleton historických bicyklů, včetně vysokých kol.
7. červen 2024 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Příbram

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
6. červen 2024 10:44
Památky, Středočeský kraj