Úvod > Aktuality > 7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii
Zážitky

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Poslechněte si audio verzi článku
Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

1. České země a první návrh Evropské unie v dějinách

Za vznikem Evropské unie stojí účastníci odboje, lidé, kteří přežili holocaust, politici, a dokonce filmové hvězdy či vizionářští vůdci. K vytvoření Spojených států evropských vyzval Evropu už Winston Churchill, ovšem znát byste měli i Jaroslava Lva z Rožmitálu, nejvyššího purkrabího a švagra českého krále Jiřího z Poděbrad. Právě on stál v čele reprezentačního poselstva, které král vyslal na dlouhou cestu po evropských panovnických dvorech, aby získalo podporu pro ve své době ojedinělá mírová řešení případných konfliktů na evropském kontinentě. Na cestu vyrazili roku 1465 z Blatné a podle deníku jednoho z členů výpravy, Václava Šaška z Bířkova, pak Alois Jirásek napsal knihu Z Čech až na konec světa. Král Jiří z Poděbrad, který povýšil zájmy českého království nad své vlastní a zařadil se do galerie největších osobností našich dějin, tak prvním návrhem Evropské unie v 15. století předběhl historii o plných 500 let.
 

2. Česko a předsednictví Evropské unii

Radě Evropské unie předsedala Česká republika  v první polovině roku 2009 a v druhé polovině roku 2022. Každá z členských zemí Evropské unie se snaží během svého předsednictví předvést světu zajímavá a hezká místa, často ověnčená tituly památek UNESCO. Česká republika zahájila své půlroční předsednictví společným zasedáním vlády a Evropské komise na zámkuLitomyšli. Kromě toho do ulic Prahy vyjela slavnostně vyzdobená EU tramvaj a v pražském Rudolfinu se za přítomnosti prezidenta, premiéra, politiků a diplomatů konal Zahajovací koncert českého předsednictví. Vystoupili na něm orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Jana Kučery, fenomenální klavírista a hudebník Tomáš Kačo a barytonista Jiří Brückler. Zazněla díla Antonína Dvořáka a protagonistů večera Jana Kučery a Tomáše Kača. Zlatou tečkou večera pak byla ikonická česká píseň Modlitba pro Martu, známá z repertoáru zpěvačky Marty Kubišové. Stala se symbolem jak během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, tak v době sametové revoluce a svržení komunismu v roce 1989.
 

3. České sklo pro Evropu

Lze najít lepší materiál, který by symbolizoval sjednocenou Evropu, než české sklo, pevné a křehké zároveň? Při druhém předsednictví České republiky Radě Evropy se blýskli i skláři ze severu Čech. Společně s Křišťálovým údolím a Muzeem skla a bižuterieJablonci nad Nisou připravili projekt Evropský stůl a 27 dvojic pohárů, které symbolizují jednotlivé členské země Evropské unie. Poháry navrhla sklářská výtvarnice a designérka Mária Burešová a jsou alegorií přátelství a komunikace, tedy základních hodnot, na nichž stojí základy Evropské unie. Číše vznikly v několika kopiích, takže k vidění jsou nejenom ve stálé expozici jabloneckého muzea, ale také na výstavách po celém světě.

Do výroby se zapojily například Florianova huť z ČastolovicČeské Lípy, Lasvit a sklárna AjetoLindavy, Sklárna Novosad & synHarrachova, Novotný GlassNového Boru, PreciosaKamenického Šenova, či Pačinek Glass z Kunratic u Cvikova.

Další skleněnou českou stopu vybrousila nižborská sklárna Rückl, která společně s designérem Rony Pleslem vytvořila ručně foukaný set křišťálové karafy a dvou sklenic. Zdobí je ručně broušený nápis EUROPE a dvanáct ručně broušených hvězd. Set coby symbol českého kulturního bohatství slouží jako dárek na neformálních zasedáních Rady EU nebo návštěvách Evropské komise a Evropského parlamentu v České republice.
 

4. Den Evropy: 9. květen

Svátkem Evropské unie a současně každoroční oslavou míru a jednoty je Den Evropy. Slaví se každý rok 9. května a připomíná výročí historické Schumanovy deklarace. Dne 9. května 1950 francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl vznik Evropského společenství uhlí a oceli. V deklaraci se objevila myšlenka, že díky propojení těžby uhlí a výroby oceli by byla válka mezi historickými rivaly Francií a Německem „nejenom nemyslitelná, nýbrž i prakticky nemožná“. Schumanův návrh se považuje za počátek evropského společenství, současné Evropské unie.
 

5. Fakta, čísla a evropská hymna

Rozloha Evropské unie činí více než 4 miliony kilometrů čtverečních a žije v ní přes 500 milionů obyvatel, tedy zhruba 7,5 % světové populace. Největší zemí je Francie následovaná Španělskem, Švédskem, Německem a Finskem. Nejmenší jsou Malta, Lucembursko a Kypr.

Už v roce 1972 schválila Rada Evropy jako svou hymnu Ódu na radost, úryvek z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena. Skladatel ji v roce 1823 složil na slova lyrické básně Friedricha Schillera Óda na radost z roku 1785. V roce 1985 ji pak vedoucí představitelé členských států schválili jako oficiální hymnu Evropské unie. Oficiálně nemá žádný text a vyjadřuje evropské ideály svobody, míru a solidarity pouze univerzálním jazykem hudby. Hraje se při slavnostních příležitostech týkajících se Evropské unie a také na všech akcích celoevropského rozměru.
 

6. Evropa hovoří 24 jazyky

Jak se počet členských zemí Evropské unie rozrůstal, rostl i počet úředních jazyků. Podle letopočtů je také patrné, o které země šlo. Původními signatáři Římských smluv, které s platností od začátku roku 1958 založily EHS a Euratom, byly Itálie, Francie, Belgie, Lucembursko, Nizozemské království a Německo, úředními jazyky tedy byly francouzština, italština, němčina a nizozemština. V roce 1973 se připojily angličtina a dánština (Dánsko, Irsko, Spojené království), v roce 1981 přibyla řečtina (Řecko), o pět let později portugalština a španělština (Španělsko, Portugalsko), a v roce 1995 finština a švédština (Rakousko, Finsko, Švédsko). V roce 2004 se novými členy staly Česká republika, Slovensko, Polsko, Slovinsko, Kypr, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Malta, v roce 2007 Bulharsko a Rumunsko a jako poslední v roce 2013 Chorvatsko.

V současné době má Evropská unie 27 členů, v roce 2020 ukončilo členství Spojené království Velké Británie a Severního Irska. O vstup do Evropské unie se ucházejí Turecko, Černá Hora, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Republika Severní Makedonie, Ukrajina, Moldavsko a Gruzie.
                                              

7. Předsednictví v radě Evropské unie

Systém, kdy se vždy po šesti měsících členské státy Evropské unie střídají v předsednictví v Radě EU, zavedla Lisabonská smlouva v roce 2009. V témže roce od 1. ledna do 30. června se Česká republika ujala svého prvního předsednictví. Členské státy spolupracují v rámci tříčlenných skupin, Česká republika je v této trojici společně s Francií a Švédskem. Druhé české předsednictví v Radě se konalo od 1. července do 31. prosince 2022 pod vedením kabinetu Petra Fialy. Česká republika si pro své druhé předsednictví zvolila motto „Evropa jako úkol“.

Zajímavé a inspirující výlety "na skok přes hranice"
Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice. Zajímá vás, kde konkrétně fondy EU pomohly ve vašem regionu? Ministerstvo pro místní rozvoj pravidelně pořádá akce, kde se s úspěšnými projekty můžete seznámit.

Koncerty pro vás aneb 20 let ČR v EU

1. 5.
Koncerty pro vás aneb 20 let ČR v EU

Oslavte v Jihlavě 20 let vstupu České republiky do Evropské unie. Připraveny jsou koncerty, výstava, doprovodný program i vstup do vybraných kulturních institucí a památek zdarma.

Komentovaná prohlídka jihlavské radnice – 20. výročí vstupu ČR do EU

1. 5.
Komentovaná prohlídka jihlavské radnice – 20. výročí vstupu ČR do EU

Novinkou pro tento rok jsou nově zrekonstruované barokní krovy. Díky novým chodníčkům se do dosud nepřístupné části krovů podívá i veřejnost.

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Nejprestižnější evropské ocenění za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která vznikla na území Evropy. Kromě prestiže zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Jak si v tomto klání stojí Česká republika?

Kde domov můj – česká státní hymna

Kde domov můj – česká státní hymna

Vedle malého a velkého státního znaku, státních barev, vlajky, prezidentské standarty a státní pečetě patří k sedmi státním symbolům hymna, slavnostní skladba, která se hraje při významných příležitostech. Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách

Jiří z Poděbrad celý život usiloval o vytvoření mírového spojení všech evropských království do "Evropské unie" již v 15. století.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad (23. dubna 1420, ? – 22. března 1471, Praha) byl jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie. Za krále si jej jednomyslně zvolili čeští pánové v roce 1458 a úřad vykonával až do své smrti. Kdyby se ujal jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků, Organizaci spojených národů nebo Evropské unii už mohlo být přes 500 let.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Ochutnejte Evropu ve Středočeském kraji!

Ochutnejte Evropu ve Středočeském kraji!

Na začátku srpna odstartovala série akcí Ochutnej Evropu, které v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie pořádá Středočeský kraj. Po úspěšných zastávkách v Příbrami a Nymburce je připraveno dalších osm zastávek ve větších středočeských městech. Akce Ochutnej Evropu probíhají pod záštitou ministra pro evropské záležitosti ČR pana Mikuláše Beka.

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe (27. března 1886, Aachen, Německo – 17. srpna 1969, Chicago, USA) byl jedním ze zakladatelů moderní architektury a poslední ředitel Bauhausu. Jeho nejznámější evropskou stavbou je brněnská vila Tugendhat, v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Trojmezí u Hrádku nad Nisou

Trojmezí u Hrádku nad Nisou

Trojmezí – místo, kde se setkávají hranice tří států. Na mapě Evropy jich najdeme desítky. Česko – německo – polské Trojmezí leží na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka. Státní hranice vedou středem obou toků. Nachází se necelé 2 km od centra Hrádku nad Nisou a nedaleko německé Žitavy.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Hádejte: který druh dopravy patří k nejbezpečnějším, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a odborníci mu prorokují významnou úlohu v budoucnosti? Je to železnice, a právě na její podporu byl rok 2021 vyhlášen Evropským rokem železnic. Proč právě letos? Čeká nás totiž několik důležitých výročí, například 175 let od historicky prvního železničního spojení mezi dvěma hlavními městy Evropské unie z Paříže do Bruselu a také dvě výročí moderních vysokorychlostních vlaků, 40 let TGV a 30 let ICE.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky