Úvod > Aktuality > České značky: dětská stavebnice Seva
České značky: dětská stavebnice Seva
"> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: dětská stavebnice Seva

  • Vydáno14. ledna 2021
Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.
Legendární plastová stavebnice Seva přišla na svět ve Slané u Semil, v Kovozávodech Semily. Podnik založený v roce 1959 se specializoval na výrobu domácích potřeb. Prakticky každá domácnost v tehdejším Československu odtud měla alespoň část vybavení, ať už šlo o kávové mlýnky, kráječe nudlí, lisy na česnek, univerzální lisy na těsto, ruční šicí stroje, kuchyňské nebo osobní váhy a další. Kromě domácích potřeb se v Kovozávodech Semily vyráběly hračky: kdo si v dětství hrál se stavebnicí Seva, možná si vzpomene i na stavebnice Kombi, Alfa nebo Mosaica Plastic, upomínkové malé televizorky, vědomostní hry, magickou tabulku, po níž se kreslilo otáčením koleček, nebo Monti Metal Systemy – vesměs precizně provedené a chytře vymyšlené hračky, které děti nejen zabavily, ale také je učily soustředění, trpělivosti, technickému myšlení a jemné motorice. Některé se vyrábějí dodnes: kromě Sevy je to třeba stavebnice Bee Olympic Mozaic (dnes nazvaná Mosaic Maxi/1), magická tabulka nebo Magic Ball, lehoučký míček s foukačkou, který kromě zábavy plní i funkci pomůcky pro dechová cvičení.
 

Fenomén jménem Seva

Kdyby měla stavebnice Seva rodný list, bylo by v ní uvedeno datum 1. října 1979: právě tehdy byly Seva 1 a Seva 2 zavedeny do výroby. Jednička byla levnější, stála 38,50 korun a vyrobilo se jí 3 311 kusů. Dvojka byla oceněna na částku 54,50 Kčs a na začátek prodeje jí bylo vyrobeno 3 338 kusů. Podle výrobců je úžasné, že ve srovnání s tehdejší a dnešní měsíční hrubou mzdou je tehdejší a dnešní prodejní cena téměř na stejné úrovni.
Jestli se tehdejší Seva od té dnešní v něčem lišila, byly to tvary: dřív se daly stavět jen pravoúhlé, dnešním malým i větším stavitelům se ale žádné meze nekladou. Seva za posledních patnáct let prošla řadou inovací a rozrostla se nejenom o oblouky, kloubové spoje a převody, ale dokonce i o elektrické moduly. Dá se ovládat na dálku, bohatší než dřív je i barevná škála. Základ ale zůstal stejný: modré kostičky, bílé spojovací kříže a různobarevné výplně. Jednotlivé díly se jednoduše zasunují do sebe, a protože se prodávají v různých velikostech, ze stavebnice se dá postavit prakticky cokoli od vozidel a strojů přes nábytek až po budovy.

A pár čísel? Celkově se za více než 40 let existence prodalo přes dva miliony kusů stavebnice a továrna ze Semil vyslala do světa 1,2 miliardy kostiček. Nyní se na výrobě Sevy podílí 104 lidí a 92 % výrobků jde na český trh.
 

Hrozící konec a nové začátky

Stačilo ale málo, aby Seva přestala existovat. Kovozávody Semily se po privatizaci v roce 1993 změnily na společnost Vista Semily, která začala kromě původního, mírně omezeného sortimentu vyrábět plastové díly pro automobilový průmysl. Když v roce 2005 firma Beneš a Lát rozbíhala ve Slané u Semil novou slévárnu zinkových slitin a sháněla nové zaměstnance, ozvalo se asi pětkrát víc zájemců, než se čekalo – navíc všichni byli kvalifikovaní a mohli téměř ihned nastoupit. To se nestává každý den, a tak když lidé z firmy Beneš a Lát zjišťovali, jak je to možné, objevili nedalekou Vistu – zadluženou a téměř před krachem. Pak už stačilo málo, aby se Vista se stala součástí podniku Beneš a Lát, a to nejenom jako lisovna plastů coby zajímavý doplněk pro hlavní strojírenskou činnost, ale také včetně původního výrobního sortimentu – tedy osobních a kuchyňských vah, stavebnic Seva a Monti System, Seko a dalších hraček.

A jak to, že se Sevě daří v konkurenci jiných stavebnic a moderních hraček? Velkou roli v tom hraje nostalgie: dnešní rodiče stavebnici znají z dětství, ví, že „to fungovalo“ a rádi ji koupí i svým dětem. Rozvíjí tak jejich kreativitu a manuální zručnost, a hlavně je alespoň na chvíli dostanou od počítačů, tabletů a mobilů. A to se ve světě rodičů počítá!
 

Kterou stavebnici si vyberete?

Stavebnice Seva se už dávno nevyrábí jen ve variantě „jednička“ a „dvojka“. Celý sortiment je rozdělený do několika kategorií. Základní řada Klasik je k dostání v různých velikostech, od malého balení až po velký set s 1 164 dílky. Pro holčičky je určena růžová série Seva rodina (Procházka, Vaříme, Kočárek a velká rodinná stavebnice s 1 172 dílky, ze kterých se dají sestavit třeba obývací pokoj, ložnice, kuchyň, kočárek a také panáčci Seváčci). Pro kluky je určena stylová maskáčová stavebnice Seva Armáda, kde jsou kromě normálních i speciální dílky a dají se tak stavět bojová vozidla, vrtulníky nebo speciální jednotky; největší balení této řady se jmenuje Bitva a obsahuje 958 dílků. Oblíbené a skvělé pro rozšíření základních sad jsou stavebnice specializované na zvířata, domečky a dopravu; v nabídce jsou například sady Truck a Traktor. Atraktivní je i sada Záchranáři a Vesmír, s níž děti mohou stavět měsíční stroje, družici nebo dokonce raketoplán.

Stavebnice jsou vhodné jak pro malé děti od čtyř let, které z nich dovedou postavit jednoduché skládačky, tak pro ty odrostlejší (6 až1 0 let), které už zvládnou funkční modely s ozubenými převody nebo složitějšími dílky.
 
České značky: Stavebnice Merkur právě slaví 100 let!

České značky: Stavebnice Merkur právě slaví 100 let!

Víte, že stavebnice Merkur slaví v roce 2020 rovné 100. narozeniny? Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V sobotu 29. srpna 2020 se bude v muzeu oslavovat sto let od založení této tradiční české značky.

Tipy, kam s dětmi na výstavy Lego modelů

Tipy, kam s dětmi na výstavy Lego modelů

Nenapadá vás, kam vyrazit s dětmi na výlet? Máme pro vás tip: udělejte si během dovolené nebo víkendu čas na návštěvu některé z letních výstav modelů oblíbené stavebnice Lego! Určitě se budou líbit i vám, dospělým. Aktuálně naleznete Lego výstavy například na zámku v Blatné, Teplicích anebo ve Frýdku-Místku. Pěkným tipem na výstavu je také svět kostiček Czech RepuBrick v Lipně nad Vltavou.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl