!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: dětská stavebnice Seva
České značky: dětská stavebnice Seva
"> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: dětská stavebnice Seva

  • Vydáno14. ledna 2021
Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.
Legendární plastová stavebnice Seva přišla na svět ve Slané u Semil, v Kovozávodech Semily. Podnik založený v roce 1959 se specializoval na výrobu domácích potřeb. Prakticky každá domácnost v tehdejším Československu odtud měla alespoň část vybavení, ať už šlo o kávové mlýnky, kráječe nudlí, lisy na česnek, univerzální lisy na těsto, ruční šicí stroje, kuchyňské nebo osobní váhy a další. Kromě domácích potřeb se v Kovozávodech Semily vyráběly hračky: kdo si v dětství hrál se stavebnicí Seva, možná si vzpomene i na stavebnice Kombi, Alfa nebo Mosaica Plastic, upomínkové malé televizorky, vědomostní hry, magickou tabulku, po níž se kreslilo otáčením koleček, nebo Monti Metal Systemy – vesměs precizně provedené a chytře vymyšlené hračky, které děti nejen zabavily, ale také je učily soustředění, trpělivosti, technickému myšlení a jemné motorice. Některé se vyrábějí dodnes: kromě Sevy je to třeba stavebnice Bee Olympic Mozaic (dnes nazvaná Mosaic Maxi/1), magická tabulka nebo Magic Ball, lehoučký míček s foukačkou, který kromě zábavy plní i funkci pomůcky pro dechová cvičení.
 

Fenomén jménem Seva

Kdyby měla stavebnice Seva rodný list, bylo by v ní uvedeno datum 1. října 1979: právě tehdy byly Seva 1 a Seva 2 zavedeny do výroby. Jednička byla levnější, stála 38,50 korun a vyrobilo se jí 3 311 kusů. Dvojka byla oceněna na částku 54,50 Kčs a na začátek prodeje jí bylo vyrobeno 3 338 kusů. Podle výrobců je úžasné, že ve srovnání s tehdejší a dnešní měsíční hrubou mzdou je tehdejší a dnešní prodejní cena téměř na stejné úrovni.
Jestli se tehdejší Seva od té dnešní v něčem lišila, byly to tvary: dřív se daly stavět jen pravoúhlé, dnešním malým i větším stavitelům se ale žádné meze nekladou. Seva za posledních patnáct let prošla řadou inovací a rozrostla se nejenom o oblouky, kloubové spoje a převody, ale dokonce i o elektrické moduly. Dá se ovládat na dálku, bohatší než dřív je i barevná škála. Základ ale zůstal stejný: modré kostičky, bílé spojovací kříže a různobarevné výplně. Jednotlivé díly se jednoduše zasunují do sebe, a protože se prodávají v různých velikostech, ze stavebnice se dá postavit prakticky cokoli od vozidel a strojů přes nábytek až po budovy.

A pár čísel? Celkově se za více než 40 let existence prodalo přes dva miliony kusů stavebnice a továrna ze Semil vyslala do světa 1,2 miliardy kostiček. Nyní se na výrobě Sevy podílí 104 lidí a 92 % výrobků jde na český trh.
 

Hrozící konec a nové začátky

Stačilo ale málo, aby Seva přestala existovat. Kovozávody Semily se po privatizaci v roce 1993 změnily na společnost Vista Semily, která začala kromě původního, mírně omezeného sortimentu vyrábět plastové díly pro automobilový průmysl. Když v roce 2005 firma Beneš a Lát rozbíhala ve Slané u Semil novou slévárnu zinkových slitin a sháněla nové zaměstnance, ozvalo se asi pětkrát víc zájemců, než se čekalo – navíc všichni byli kvalifikovaní a mohli téměř ihned nastoupit. To se nestává každý den, a tak když lidé z firmy Beneš a Lát zjišťovali, jak je to možné, objevili nedalekou Vistu – zadluženou a téměř před krachem. Pak už stačilo málo, aby se Vista se stala součástí podniku Beneš a Lát, a to nejenom jako lisovna plastů coby zajímavý doplněk pro hlavní strojírenskou činnost, ale také včetně původního výrobního sortimentu – tedy osobních a kuchyňských vah, stavebnic Seva a Monti System, Seko a dalších hraček.

A jak to, že se Sevě daří v konkurenci jiných stavebnic a moderních hraček? Velkou roli v tom hraje nostalgie: dnešní rodiče stavebnici znají z dětství, ví, že „to fungovalo“ a rádi ji koupí i svým dětem. Rozvíjí tak jejich kreativitu a manuální zručnost, a hlavně je alespoň na chvíli dostanou od počítačů, tabletů a mobilů. A to se ve světě rodičů počítá!
 

Kterou stavebnici si vyberete?

Stavebnice Seva se už dávno nevyrábí jen ve variantě „jednička“ a „dvojka“. Celý sortiment je rozdělený do několika kategorií. Základní řada Klasik je k dostání v různých velikostech, od malého balení až po velký set s 1 164 dílky. Pro holčičky je určena růžová série Seva rodina (Procházka, Vaříme, Kočárek a velká rodinná stavebnice s 1 172 dílky, ze kterých se dají sestavit třeba obývací pokoj, ložnice, kuchyň, kočárek a také panáčci Seváčci). Pro kluky je určena stylová maskáčová stavebnice Seva Armáda, kde jsou kromě normálních i speciální dílky a dají se tak stavět bojová vozidla, vrtulníky nebo speciální jednotky; největší balení této řady se jmenuje Bitva a obsahuje 958 dílků. Oblíbené a skvělé pro rozšíření základních sad jsou stavebnice specializované na zvířata, domečky a dopravu; v nabídce jsou například sady Truck a Traktor. Atraktivní je i sada Záchranáři a Vesmír, s níž děti mohou stavět měsíční stroje, družici nebo dokonce raketoplán.

Stavebnice jsou vhodné jak pro malé děti od čtyř let, které z nich dovedou postavit jednoduché skládačky, tak pro ty odrostlejší (6 až1 0 let), které už zvládnou funkční modely s ozubenými převody nebo složitějšími dílky.
 
České značky: Stavebnice Merkur právě slaví 100 let!

České značky: Stavebnice Merkur právě slaví 100 let!

Víte, že stavebnice Merkur slaví v roce 2020 rovné 100. narozeniny? Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V sobotu 29. srpna 2020 se bude v muzeu oslavovat sto let od založení této tradiční české značky.

Tipy, kam s dětmi na výstavy Lego modelů

Tipy, kam s dětmi na výstavy Lego modelů

Konec prázdnin se blíží, tak proč dětem nezpříjemnit tento čas návštěvou některé z letních výstav modelů oblíbené stavebnice Lego? Určitě se budou líbit i vám, dospělým. Aktuálně naleznete Lego výstavy například v Litomyšli, Českých Budějovicích anebo v jihomoravské Strážnici. Pěkným tipem na výstavu je také Svět kostiček v Lomnici nad Popelkou.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!