Úvod > Aktuality > České značky: dětská stavebnice Seva
Zážitky

České značky: dětská stavebnice Seva

Poslechněte si audio verzi článku
Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.
Legendární plastová stavebnice Seva přišla na svět ve Slané u Semil, v Kovozávodech Semily. Podnik založený v roce 1959 se specializoval na výrobu domácích potřeb. Prakticky každá domácnost v tehdejším Československu odtud měla alespoň část vybavení, ať už šlo o kávové mlýnky, kráječe nudlí, lisy na česnek, univerzální lisy na těsto, ruční šicí stroje, kuchyňské nebo osobní váhy a další. Kromě domácích potřeb se v Kovozávodech Semily vyráběly hračky: kdo si v dětství hrál se stavebnicí Seva, možná si vzpomene i na stavebnice Kombi, Alfa nebo Mosaica Plastic, upomínkové malé televizorky, vědomostní hry, magickou tabulku, po níž se kreslilo otáčením koleček, nebo Monti Metal Systemy – vesměs precizně provedené a chytře vymyšlené hračky, které děti nejen zabavily, ale také je učily soustředění, trpělivosti, technickému myšlení a jemné motorice. Některé se vyrábějí dodnes: kromě Sevy je to třeba stavebnice Bee Olympic Mozaic (dnes nazvaná Mosaic Maxi/1), magická tabulka nebo Magic Ball, lehoučký míček s foukačkou, který kromě zábavy plní i funkci pomůcky pro dechová cvičení.
 

Fenomén jménem Seva

Kdyby měla stavebnice Seva rodný list, bylo by v ní uvedeno datum 1. října 1979: právě tehdy byly Seva 1 a Seva 2 zavedeny do výroby. Jednička byla levnější, stála 38,50 korun a vyrobilo se jí 3 311 kusů. Dvojka byla oceněna na částku 54,50 Kčs a na začátek prodeje jí bylo vyrobeno 3 338 kusů. Podle výrobců je úžasné, že ve srovnání s tehdejší a dnešní měsíční hrubou mzdou je tehdejší a dnešní prodejní cena téměř na stejné úrovni.
Jestli se tehdejší Seva od té dnešní v něčem lišila, byly to tvary: dřív se daly stavět jen pravoúhlé, dnešním malým i větším stavitelům se ale žádné meze nekladou. Seva za posledních patnáct let prošla řadou inovací a rozrostla se nejenom o oblouky, kloubové spoje a převody, ale dokonce i o elektrické moduly. Dá se ovládat na dálku, bohatší než dřív je i barevná škála. Základ ale zůstal stejný: modré kostičky, bílé spojovací kříže a různobarevné výplně. Jednotlivé díly se jednoduše zasunují do sebe, a protože se prodávají v různých velikostech, ze stavebnice se dá postavit prakticky cokoli od vozidel a strojů přes nábytek až po budovy.

A pár čísel? Celkově se za více než 40 let existence prodalo přes dva miliony kusů stavebnice a továrna ze Semil vyslala do světa 1,2 miliardy kostiček. Nyní se na výrobě Sevy podílí 104 lidí a 92 % výrobků jde na český trh.
 

Hrozící konec a nové začátky

Stačilo ale málo, aby Seva přestala existovat. Kovozávody Semily se po privatizaci v roce 1993 změnily na společnost Vista Semily, která začala kromě původního, mírně omezeného sortimentu vyrábět plastové díly pro automobilový průmysl. Když v roce 2005 firma Beneš a Lát rozbíhala ve Slané u Semil novou slévárnu zinkových slitin a sháněla nové zaměstnance, ozvalo se asi pětkrát víc zájemců, než se čekalo – navíc všichni byli kvalifikovaní a mohli téměř ihned nastoupit. To se nestává každý den, a tak když lidé z firmy Beneš a Lát zjišťovali, jak je to možné, objevili nedalekou Vistu – zadluženou a téměř před krachem. Pak už stačilo málo, aby se Vista se stala součástí podniku Beneš a Lát, a to nejenom jako lisovna plastů coby zajímavý doplněk pro hlavní strojírenskou činnost, ale také včetně původního výrobního sortimentu – tedy osobních a kuchyňských vah, stavebnic Seva a Monti System, Seko a dalších hraček.

A jak to, že se Sevě daří v konkurenci jiných stavebnic a moderních hraček? Velkou roli v tom hraje nostalgie: dnešní rodiče stavebnici znají z dětství, ví, že „to fungovalo“ a rádi ji koupí i svým dětem. Rozvíjí tak jejich kreativitu a manuální zručnost, a hlavně je alespoň na chvíli dostanou od počítačů, tabletů a mobilů. A to se ve světě rodičů počítá!
 

Kterou stavebnici si vyberete?

Stavebnice Seva se už dávno nevyrábí jen ve variantě „jednička“ a „dvojka“. Celý sortiment je rozdělený do několika kategorií. Základní řada Klasik je k dostání v různých velikostech, od malého balení až po velký set s 1 164 dílky. Pro holčičky je určena růžová série Seva rodina (Procházka, Vaříme, Kočárek a velká rodinná stavebnice s 1 172 dílky, ze kterých se dají sestavit třeba obývací pokoj, ložnice, kuchyň, kočárek a také panáčci Seváčci). Pro kluky je určena stylová maskáčová stavebnice Seva Armáda, kde jsou kromě normálních i speciální dílky a dají se tak stavět bojová vozidla, vrtulníky nebo speciální jednotky; největší balení této řady se jmenuje Bitva a obsahuje 958 dílků. Oblíbené a skvělé pro rozšíření základních sad jsou stavebnice specializované na zvířata, domečky a dopravu; v nabídce jsou například sady Truck a Traktor. Atraktivní je i sada Záchranáři a Vesmír, s níž děti mohou stavět měsíční stroje, družici nebo dokonce raketoplán.

Stavebnice jsou vhodné jak pro malé děti od čtyř let, které z nich dovedou postavit jednoduché skládačky, tak pro ty odrostlejší (6 až1 0 let), které už zvládnou funkční modely s ozubenými převody nebo složitějšími dílky.
České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?

Tipy, kam s dětmi na výstavy Lego modelů

Tipy, kam s dětmi na výstavy Lego modelů

Nenapadá vás, kam vyrazit na rodinný výlet? Máme pro vás tip: udělejte si s dětmi čas na návštěvu některé z výstav modelů oblíbené stavebnice Lego! Určitě se budou líbit i vám, dospělým. Expozice věnující se stavebnici Lego najdete například v Praze, Táboře, na Lipně, ve Špindlerově Mlýně nebo v Jeseníku.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!

Kam s dětmi, které milují stavebnice Lego?

Kam s dětmi, které milují stavebnice Lego?

Hledáte tip na rodinný výlet, kde se zabaví malí i velcí? Vyzkoušejte některou akci nebo výstavu, kde hračky značky Lego hrají hlavní roli. Portál Kudy z nudy nabízí celou řadu nápadů pro ty, kdo si rádi hrají. Stačí si jen vybrat!

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky