Úvod > Co chcete dělat? > Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje
Památky

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Ženský klášter Chotěšov založil blahoslavený Hroznata na žádost své sestry Vojslavy. Vystavěn byl v letech 1202 – 1210 a usadily se v něm premonstrátky. Výrazný rozkvět klášterní komunity spadá do doby vlády císaře Karla IV.

Na celém objektu i klášterním životě se krutě podepsaly husitské bouře i třicetiletá válka. Své nejlepší časy klášter zažíval za probošta Norberta Kastla v letech 1666-1680. Zvelebil chrám a opravil konventní budovy, do kterých zavedl vodu. Klášterní panství navíc rozšířil o statek Přestavlky. V období vrcholného baroka získal klášter dnešní podobu zřejmě podle projektu Jakuba Augustona ml.

Po zrušení kláštera císařem Josefem II. v roce 1782 měnil objekt majitele a plnil nejrůznější funkce. Sloužil například jako penzionát pro výchovu dívek, ženský starobinec či sídlo Československé armády. To vše vedlo k naprosté devastaci celého areálu. V posledních letech probíhá jeho postupná rekonstrukce.

V klášteře a jeho okolí se natáčely filmy Žert, Česká spojka, 3 sezóny v pekle, Andělská tvář, Královská aféra, tři díly seriálu Dobrodružství kriminalistiky a další.
 

Prohlídkové okruhy klášterem

 

1. okruh: Konvent kláštera

Muzejní expozice o historii kláštera, kostelkapitulní síň; freska nad hlavním schodištěm; velký sál; expozice soch paní Matějkové (při komentovaných prohlídkách). Okruh je od úterý do pátku přístupný samostatně (s elektronickým průvodcem).

V sobotu: vzhledem k pořádání akcí, svatebních obřadů apod. je sobotní provoz různorodý (standardní provoz jsou dopolední prohlídky 9:30 – 12:00 s elektronickým průvodcem) z tohoto důvodu sledujte prosím aktuální informace které jsou zveřejněné na webu kláštera (v sekci otevírací doba).

V neděli: komentované prohlídky probíhají s průvodcem. Obstarává je Spolek přátel kláštera Chotěšov

Kromě toho klášter poskytuje komentované prohlídky pro skupiny 10+ osob v otevírací době kláštera (nutno objednat min. týden předem). Ve stanovených časech nedělních víkendových prohlídek však nelze dělat tytp rezervace.
 

2. Okruh: Výstavní sály a lapidárium

  • výstavní sezónní expozice, lapidárium pískovcových soch
  • úterý – neděle: samovolně v otevírací době nebo s průvodcem
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlinárna Dobřany

Zmrzlinárna Dobřany

Dobřany, Plzeňský kraj
Dobřanská kavárna

Dobřanská kavárna

Dobřany, Plzeňský kraj
Kavárna Stará škola

Kavárna Stará škola

Vejprnice, Plzeňský kraj