ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKlášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje
Klášter Chotěšov, Kudy z nudy
Památky

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Ženský klášter Chotěšov založil blahoslavený Hroznata na žádost své sestry Vojslavy. Vystavěn byl v letech 1202 – 1210 a usadily se v něm premonstrátky. Výrazný rozkvět klášterní komunity spadá do doby vlády císaře Karla IV.

Na celém objektu i klášterním životě se krutě podepsaly husitské bouře i třicetiletá válka. Své nejlepší časy klášter zažíval za probošta Norberta Kastla v letech 1666-1680. Zvelebil chrám a opravil konventní budovy, do kterých zavedl vodu. Klášterní panství navíc rozšířil o statek Přestavlky. V období vrcholného baroka získal klášter dnešní podobu zřejmě podle projektu Jakuba Augustona ml.

Po zrušení kláštera císařem Josefem II. v roce 1782 měnil objekt majitele a plnil nejrůznější funkce. Sloužil například jako penzionát pro výchovu dívek, ženský starobinec či sídlo Československé armády. To vše vedlo k naprosté devastaci celého areálu. V posledních letech probíhá jeho postupná rekonstrukce.

V klášteře a jeho okolí se natáčely filmy Žert, Česká spojka, 3 sezóny v pekle, Andělská tvář, Královská aféra, tři díly seriálu Dobrodružství kriminalistiky a další.
 

Prohlídkový okruh klášterem

Úterý – pátek: samostatné prohlídky s elektronickým průvodcem.
Muzejní expozice o historii kláštera, kostelkapitulní síň; freska nad hlavním schodištěm; velký sál; expozice soch paní Matějkové (při komentovaných prohlídkách). K prohlídkovému okruhu dále patří aktuální výstavy.

V sobotu vzhledem k pořádání akcí a svatebních obřadů  je sobotní provoz různorodý. Standardní provoz jsou dopolední prohlídky 9:30 – 12:00 s elektronickým průvodcem. Z  důvodu konaní mnoha akcí, sledujte prosím aktuální informace, které uveřejňujeme na facebooku Spolek klášter Chotěšov a nebo Správa kláštera premonstrátek. Otevírací doba se pak přizpůsobuje akci. 

V neděli probíhají ve 13:00 a v 15:00 hod. komentované prohlídky s průvodcem. Obstarává je Spolek klášter Chotěšov. Areál kláštera se otevírá před 13:00 hod. a uzavírá v cca 16:00 hod. po skončení druhé prohlídky.

Kromě toho klášter poskytuje po předchozí domluvě komentované prohlídky pro skupiny 10+ osob v otevírací době kláštera. Ve stanovených časech nedělních víkendových prohlídek však nelze dělat tytp rezervace.
 

Z historie kláštera Chotěšov

Impozantní klášter na vyvýšeném místě nad řekou Radbuzou je dominantou širokého okolí. Klášterní zdi pamatují pohnutou historii a skrývají mnohá temná tajemství. Klášter založený již roku 1202 zažil největší rozkvět za Karla IV, kdy byl opraven konvent a dostavěn špitál. V dalších staletích zažíval klášter těžké časy a několikrát byl i vypálen. Až roku 1756 proběhla dle plánů stavitele Jakuba Augustona barokní přestavba do podoby čtyřkřídlého konventu. V roce 1782 byl klášter zrušen a k jeho obnovení došlo až roku 1878, kdy byla budova konventu pronajata sestrám vizitantkám vypovězeným z Porýní. Sestry obnovily klášterní komunitu a otevřely penzionát pro výchovu dívek.

Pohnutý osud kláštera pokračoval i nadále. V roce 1925 byl v rámci zákonů o pozemkové reformě majetek Thurn-Taxisům zkonfiskován a zůstaly jim jen klášterní budovy. Za druhé světové války byl v klášteře zřízen ženský starobinec, který dostaly sestry na starost. V roce 1950 připadl klášter armádě, která jej užívala až do roku 1973. V té době došlo k naprosté devastaci celého areálu kláštera, který se nyní postupně renovuje a opravuje.

Vzhledem ke své historii se ke klášteře váže také mnoho pověstí a legend. Nejznámější a zároveň jedna z nejkrutějších je pověst o zazděné jeptišce. Dle této pověsti spojoval chotěšovský a kladrubský klášter chodba, kde se jeptiška tajně scházela s mnichem z kláštera v Kladrubech a společně se oddávali zakázané lásce. Matka představené na tuto lásku přišla a nechala jeptišku zazdít ve zdech chotěšovského kláštera.

Aktuality

Večer pro klášter Chotěšov

Program pro celou rodinu je přichystaný na tradiční akci Večer pro klášter Chotěšov. I letos se budete moci nahlédnout do kláštera, včetně míst, kam se jindy nepodíváte. Na pódiu v zahradě a kapitulní síni bude znít hudba všech žánrů a přichystaný je také program pro děti.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Cesta do pravěku – 09

Pod dohledem zkušeného paleontologa si každý najde 310 milionů let starou fosílii.
Zbůch, Plzeňský kraj

Cesta do pravěku – 10

Pod dohledem zkušeného paleontologa si každý najde 310 milionů let starou fosílii.
Zbůch, Plzeňský kraj

Cesta do pravěku – 11

Pod dohledem zkušeného paleontologa si každý najde 310 milionů let starou fosílii.
Zbůch, Plzeňský kraj

Baroko na Bylinkovém panství Rochlov

Prožijte jedinečnou barokní atmosféru, navštivte oživené prohlídky a dobový jarmark. Příchozí mají možnost nasát atmosféru a přivonět baroknímu prostředí zámku i zahrady a potěšit všechny smysly díky pestrému doprovodnému programu.
Rochlov, Plzeňský kraj

7. Hollywood US cars – sraz amerických vozidel v Holýšově 2024

Obrovský sraz amerických vozidel na západě Čech. Možnost vyhrát pravou ameriku! Více než 500 amerických vozů, bohatý celo víkendový program a spousty zábavy pro celou rodinu.
Holýšov, Plzeňský kraj

Prázdninové dny u koní

Prázdninové dny u koní pro děti od 5 do 12 let. Dny plné her a nauky o koních.
Kozolupy, Plzeňský kraj

Prázdninové dny u koní

Prázdninové dny u koní pro děti od 5 do 12 let. Dny plné her a nauky o koních.
Kozolupy, Plzeňský kraj

Bývalá hornická osada Mantov u Chotěšova

Obec Mantov leží na pravém břehu Radbuzy, která ji odděluje od sousedního Chotěšova
Chotěšov, Plzeňský kraj

Letouni v Chotěšovském klášteře a netopýří keška

Klášter premonstrátek, založený již na počátku 13. století, si za dobu své existence prošel bouřlivými časy. Bývalé sídlo řádových sester si dnes oblíbili netopýři. Ve sklepích konventu a prelatury každoročně zimuje až sedm druhů těchto vzácných létajících savců.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Bývalá chata na pilíři mostu řeky Radbuzy

Nedaleko Chotěšova v korytě řeky Radbuzy stála na bývalém mostním pilíři dřevěná chata. Roku 2022 byla plánovaně zničena ohněm při natáčení filmu. Na místě vznikne nový most pro cykloturistiku.
Chotěšov, Plzeňský kraj

Kalinův mlýn ve Stodu

Navštívit můžete expozici s původním vybavením, vyzkoušet si zážitkovou hru ve stylu oblíbených "únikovek" anebo se ubytovat v bytě mlynáře.
Stod, Plzeňský kraj

Barokní budova Staré pošty ve Stodu

Dům "Staré pošty" čp. 12, později hostinec "U labutě" Josefa Schwana, zvaný též Suvorovův dům, stojí na rohu Komenského náměstí v blízkosti nábřeží.
Stod, Plzeňský kraj

Šifrovací hra MASkou křížem krážem

Místní akční skupina Radbuza pro vás vymyslela a organizuje turistickou a šifrovací hru s názvem „MASkou křížem krážem“. Cílem projektu je přiblížit široké veřejnosti lokality, které jsou z hlediska cestovního ruchu atraktivní, ale netěší se takovému zájmu turistů.
Stod, Plzeňský kraj

Naučná stezka Stodsko

Nápad vybudovat naučnou stezku Stodsko vznikl v roce 2007, kdy také bylo vyrobeno prvních šest naučných tabulí první etapy. V roce 2008 pak bylo přidáno dalších šest tabulí druhé etapy a šest tabulí etapy třetí. A roce 2010 byla vybudována poslední čtvrtá etapa.
Stod, Plzeňský kraj

Barokní špitální kaple sv. Jana Nepomuckého ve Stodu

V roce 1617 byl založen chotěšovským proboštem A. Rudrischem městský špitál, ke kterému byla zřízena i kaple.
Stod, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlinárna Dobřany

Rodinná firma, která se zabývá výrobou zmrzliny již několik let, převážně dle vlastních receptur. Vyrábí zmrzlinu z kvalitních a čerstvých surovin bez přidaných barviv a konzervantů.
Dobřany, Plzeňský kraj

Pivovar a hotel Modrá hvězda v Dobřanech

Počátek pivovarnictví v Dobřanech je datován již od roku 1378. Tehdy udělil měšťanům probošt Udarlich privilegium s právem várečným. Toto právo potvrdil český král Vladislav II i císař Ferdinand III.
Dobřany, Plzeňský kraj

Dobřanská kavárna

Lenka Žďánská začala v roce 2000 v Dobřanech vyrábět zmrzlinu z mléka, smetany a čerstvého ovoce. Jasně žlutou banánovou, která září jak devadesátková fasáda, tu opravdu nenajdete. Po dvaceti letech si Lenka otevřela i vysněnou Dobřanskou kavárnu, kde má vedle zmrzliny také krásné zákusky.
Dobřany, Plzeňský kraj

Kavárna Stará škola – Vejprnice

Kavárna Vejprnice.
Vejprnice, Plzeňský kraj

Ubytovna Horní Lukavice – uzavřeno

Probíhá rekonstrukce, ubytování je uzavřeno.
Horní Lukavice, Plzeňský kraj

Wine & Bike City Tower Apartments

Příjemné prostředí se stylovými a zároveň útulně vybavenými apartmány s parkováním přímo v centru města u Radniční věže.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Ibis Plzeň

Oáza klidu a odpočinku či ideální místo pro obchodní setkání v důležité plzeňské obchodní zóně Borská pole. U nás naleznete zasloužený odpočinek, komfort a potřebné zázemí pro váš pobyt v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Sport Přeštice

Hotel Sport Přeštice je vhodný pro ubytování především skupin sportovních soustředění. Využít můžete pronájmu salonku pro rodinné i firemní akce. V restauraci si pochutnáte na staročeské kuchyni i krajových specialitách.
Přeštice, Plzeňský kraj