Úvod > Aktuality > Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!
Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

  • Vydáno13. února 2021
Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

Kouzelné vyhlídky Českého Švýcarska

české švýcarskoZimní turistika v Národním parku České Švýcarsko je velmi ovlivněná počasím. Prošlapané turistické trasy jsou většinou dobře schůdné, pokud nejsou uklouzané a zledovatělé. Za mrazivých jasných dnů jsou pak nejkrásnější výhledy například z Jetřichovických vyhlídek, ze Studence či vyhlídek nad Českou Kamenicí. Také mnohé rozhledny na zimu nezavírají – unikátní výhledy si za příznivého počasí (až otevřou) užijete například na Jedlové, z Tanečnice nebo Děčínského Sněžníku. Tato místa bývají přístupná denně.

Rozhledna Vlčí hora vás přivítá každou sobotu a neděli, zcela volně přístupné jsou pak rozhledny v Janově a na Studenci. Volne přístupná je také Růženka na Pastevním vrchu, která v roce 2018 získala titul Rozhledna roku. Z tři metry nad zemí čnícího ochozu je totiž kolosální kruhový rozhled – Labské pískovce se stolovými horami Děčínský Sněžník, Grosse Zschirnstein, Pfaffenstein, Lilienstein a Kaiserkrone, Pravčickou bránu, ale také okolní sestry rozhledny. V dálce je vidět i Vlhošť a kopce Českého středohoří v čele s královnou Milešovkou.
 

Nejlákavější zimní atrakce? Brtnické ledopády!

Brtnické ledopádyNejlákavější zimní atraktivitou Národního parku České Švýcarsko jsou ledopády, které se každoročně tvoří v okolí Brtníků, Kyjova a Vlčí Hory. Správa Národního parku připravila již v roce 2012 poutavý leták na téma "Brtnické ledopády", který vám poskytne základní informace o tom, jak ledopády vznikají, kde se nacházejí a jaká jsou základní pravidla putování zimní krajinou Českého Švýcarska. Součástí letáčku je i přehledná mapka, díky které se dostanete k nejznámějším ledopádům.

Kromě ledopádů na skalách můžete navštívit i krásnou Jeskyni víl, kterou najdete cca 2 km od Kyjova, po červené značce Kyjovským údolím. Leták si můžete stáhnou na webu ops.ceskesvycarsko.cz, nebo si ho vyzvednout například v Informačním středisku v Krásné Lípě.
 

Pravčickou branou a Gabrielinou stezkou bez davů turistů

české švýcarskoPravčická brána je otevřena v zimním období od soboty do neděle 10:00 – 16:00 hodin. Vyšplhat na skalní vyhlídky na protější masiv je sice, zejména při sněhové nadílce nebo mrazivém počasí, klopotnější, než když tu stoupáte v létě, ale pohled na úchvatnou bránu je naprosto jedinečný. A navíc tu nebudou davy letních turistů… Přijdete-li už na desátou, dost možná tu budete i sami!

Pokračovat pak můžete Gabrielinou stezkou na Mezní louku. Nádherná šestikilometrová vyhlídková trasa nabízí právě v zimě mimořádné výhledy. Klikatí se u paty skal, pod ní spadají příkré stráně kamsi do údolí a skalních strží a bezlisté stromy nebrání souvislým vyhlídkám do krajiny.

české švýcarskoUvidíte úchvatnou Homoli, Křídelní stěnu, oči vám budou bloudit Pravčickým dolem, tu a tam se doslova vmáčknete pod skalní převis, aby se před vámi vzápětí otevřela další nádherná vyhlídka. Sníh sice může chůzi po stezce zkomplikovat, ale není-li ho rovnou metr (což letos opravdu nehrozí), je to nesmírně romantické a blahodárně tiché. Podivuhodné útvary na stezce i členité a erozí fantaskně tvarované převisy nad ní navíc vypadají v zimním slunci úplně jinak...
 

Aktuální omezení vstupu 2021 v Českém Švýcarsku

České ČvýcarskoV únoru a březnu 2021 probíhají těžební zásahy pro zajištění bezpečnosti provozu podél účelové komunikace od IS Saula směrem Na Tokání. Termíny provádění prací:. 16. 2., 23. 2., 2. 3., 9. 3., 16. 3., 23. 3. a 30. 3. 2021. V době provádění prací bude účelová komunikace zcela uzavřena pro veškerý provoz, včetně pěšího.

Po silném větru v uplynulém týdnu je uzavřena červeně značená turistická cesta z Mezní Louky k Malé Pravčické bráně. Cesta je zapadána smrkovými soušemi a je v současné době pro návštěvníky neprůchodná.

kamenice v ziměSpráva Národního parku České Švýcarsko dočasně uzavřela všechny přístupové cesty do soutěsek Kamenice, a to kvůli bezprostřední hrozbě pádu suchých stromů na turistické cesty. Mariina vyhlídka na Jetřichovicku a přístupová stezka k ní jsou uzavřeny z důvodu rekonstrukce vrcholového altánu.

Sledujte webové stránky Správy NP, kde jsou průběžně aktualizovány informace týkající se uzavírky.
 

Bonusový tip: Tiché skalní město v Tisé

skalní město TisáJedno z nejvyhledávanějších a bezesporu nejkrásnějších skalních měst v Česku leží nad vesničkou Tisá nedaleko Děčína. V zimě jsou navíc Tiské stěny úplně jiné, než v letní sezóně. Jednak tu nepotkáte ani zdaleka tolik lidí, jako v létě, ale především – syrovost chladného počasí, bezlisté stromy a přirozená ztráta barev dávají vyniknout monumentálnosti skalních útvarů. Ticho, které se tu v zimních měsících rozhostí, je doslova hmatatelné. A co teprve, když napadne sníh a bělostné peřiny docela promění tvary skal i celkové vnímání města obrů.

Tiské stěny v ziměA vyhlídky z hrany skalních stěn? Čím chladnější vzduch, tím ostřejší kontury a tím dále dohlédnete. Jako kdekoli v zimě, je třeba samozřejmě počítat s tím, že počasí může cestu komplikovat, zejména na místech, kde se postupuje dále dobrodiním žebříků nebo příkrých schodů. O to je ale zimní dobrodružství v jednom z nejpodivuhodnějších skalních měst v Evropě zajímavější. Na zimní procházku mezi skalami zkrátka nezapomenete.
Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je z v sezóně 2023 uzavřena.

Rozhledna Vlčí hora

Rozhledna Vlčí hora

Vydejte se na sever Čech za nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku, rozhlednou Vlčí hora, která leží nad stejnojmennou obcí v nadmořské výšce 581 m n. m.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Řeka hřenská Kamenice

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Skalní vyhlídku Ptačí kámen najdete pod divokým kaňonem Kamenice na dosah obce Vysoká Lípa. Výhled je především na okolí a do údolí řeky Kamenice.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Rozhledna Studenec

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenci – druhá nejstarší rozhledna v ČR. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna pro turisty.

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Ať již na kole nebo pěšky můžete vyrazit do Českého Švýcarska, kde je pro vás připravena cca 30km trasa z Jetřichovic.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Janovská vyhlídka v Hřensku

Janovská vyhlídka v Hřensku

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura