Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Výlet z Hřenska na Pravčickou bránu se Zdeňkem Richterem

Edmundova soutěskaPokud jedete do Hřenska poprvé, nesmíte rozhodně vynechat všechny hlavní atrakce Českého Švýcarska. Nejníže položené místo České republiky vás zajisté překvapí svým horským klimatem. Ze skal a říčky Kamenice sálá příjemný chlad, a tak se dá v Hřensku pobývat i v nejparnějším létě.
 
Dospělé a hlavně děti zajisté potěší plavba Edmundovou (Tichou) a Divokou soutěskou. Za to, že je úzký kaňon Kamenice dnes přístupný na lodičkách, vděčíme osvícenému šlechtici Edmundovi Clarymu-Aldringenovi. Ten na konci 19. století vynaložil značnou část svého jmění, aby České Švýcarsko přiblížil veřejnosti. Převozníci pohání loďky bidlem jako za starých časů a vyprávějí o historii soutěsek. Pro nezasvěcené je velkým překvapením uměle vytvořený vodopád. Při pozorování roztodivných skalních útvarů můžete upustit uzdu své fantazii, nebo se držet vyprávění průvodce. Mezi takzvané obyvatele soutěsek patří Skalní rodina či Strážce. První část projížďky končí v blízkosti Mezního můstku, odkud je možné pokračovat dál do Divoké soutěsky.
 

Odpočiňte si v Sokolím hnízdě

Pravčická bránaDalší možností je zamířit přes Meznou do Mezní Louky naučnou stezkou Okolím Hřenska a vydat se po červené turistické značce na poměrně náročnou túru na Pravčickou bránu. Cesta skalním městem nabízí pěkné pohledy na zajímavé přírodní útvary Křídelní stěna, Homole, Májová věž a mnoho dalších. Do areálu Pravčické brány zaplatíte vstupné, ale ani chvíli nebudete litovat. Pohled na skalní masiv vytvořený miliony let trvajícím zvětráváním bere doslova dech. Největší přirozená skalní brána v Evropě a nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska usiluje o zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Prozatím se probojovala do semifinále hlasování o sedm přírodních divů světa. Dvakrát ji navštívil dánský spisovatel Hans Christian Andersen a čerpal zde inspiraci pro své pohádkové příběhy.

Pravčická brána by nebyla úplná bez malebného zámečku Sokolí hnízdo. Již v počátcích zdejšího turizmu stával u brány malý domek sloužící jako výčep. Roku 1881 tu nechal Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček, kde je dodnes stylová restaurace a také muzeum národního parku. Zpátky do Hřenska se dostanete po klikaté červené stezce s pěknými výhledy do okolí.