Úvod > Co chcete dělat? > Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku
Gurmánská turistika

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.
Vinařství se v roce 2021 dostalo do finále prestižní soutěže MIPIM Awards, která oceňuje nejlepší developerské projekty roku.

Ve vnitřní části určené pro návštěvníky mohou lidé ochutnat kompletní sortiment Vinařství Lahofer, firma tu pořádá řízené degustace, ale i firemní či soukromé akce.

Atypická stavba začala na podzim roku 2017 a dokončena byla po dvou letech. Výrobní část zahrnuje lisovnu, sklep s kapacitou kolem tři čtvrtě milionu litrů v tancích, skladovací prostory a moderní lahvovací linku, v kancelářské části našli zázemí administrativní pracovníci vinařství. Kanceláře přitom v otevřeném prostoru přímo navazují na návštěvnickou část. Ta slouží jako kombinace prodejny zdejších vín, degustační místnosti, vinotéky a místa pro posezení s přáteli nad skleničkou vína. V navazujícím malém sklepě je prostor pro menší degustace do 15 osob.

Pro návštěvníky je nejzajímavější částí pochozí střecha, která slouží jednak jako vyhlídková terasa do širokého okolí, v létě pak i jako hlediště při plánovaných kulturních akcích.
 

Betonová vlna brněnských architektů

Návrh budovy vznikl v brněnském studiu Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa. Organický tvar „betonové vlny“, jak se návštěvníkovi může nová budova Vinařství Lahofer jevit, vyjadřuje respekt k vinařskému řemeslu a k jeho tradici a svým elegantním reliéfem chce se svým okolím nenásilně splynout. Vždyť i hlavní myšlenkou návrhu je motiv vinných řádků, které prostupují budovou v podobě konstrukčního systému. 
 

Ubytování a restaurace v okolí