Úvod > Aktuality > Vinařstvím roku 2023 se stalo Vinařství Thaya z Havraníků na Znojemsku
Zdroj foto: FB Vinařství Thaya
Gurmánská turistika

Vinařstvím roku 2023 se stalo Vinařství Thaya z Havraníků na Znojemsku

Vytrvat a nevzdávat se platí ve vinařství v současnosti více než kdy dřív. Důkazem je Thaya vinařství, které svou čtvrtou účast v prestižní oborové soutěži Vinařství roku 2023 a Umění vína proměnilo v triumf. Stalo se tak čtrnáctým absolutním vítězem a nejlepším vinařstvím loňského roku, když zároveň zvítězilo i v kategorii střední vinařství. Mezi malými vinařstvími uspělo vinařství Válka a mezi velkými vinařství Štěpán Maňák.
vinařství ThayaThaya vinařství sídlí v obci Havraníky nedaleko Znojma, kde si vybudovalo moderní areál. Jeho základní filozofií je respekt k přírodě a úcta k regionu, což koneckonců potvrzuje i název vinařství, který v němčině znamená řeku Dyji. Poprvé se vinařství soutěže zúčastnilo v roce 2020, v roce 2021 se jejich hlavní enolog Ing. Jakub Smrčka stal Enologem roku, v roce 2022 vinařství vyhrálo kategorii středních vinařství, aby teď dosáhlo na titul nejvyšší, tedy se stalo vinařstvím roku a zároveň, stejně jako v loňském roce, vítězem kategorie střední vinařství.

Kategorii malé vinařství ovládlo vinařství Válka, nejstarší bio organické rodinné vinařství na Moravě, sídlící v Nosislavi nedaleko Hustopečí. V kategorii velké vinařství pak získalo prvenství vinařství Štěpán Maňák z Žádovic na Hodonínsku. Také rodinné vinařství, které ale na Slovácku vyrostlo ve velké a úspěšné vinařství, které nedávno otevřelo moderní reprezentační prostory.


Vinařství Štěpán Maňák, Znovín Znojmo a Dunajovické kopce

znovín znojmoKromě absolutního vítěze byla už tradičně pod vedením moderátora Marka Ebena v prostorách hvězdárny a planetária v Brně vyhlášena i další ocenění. Cena „LOMAX Enolog roku 2023“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let byla udělena Karlu Novotnému ze stejnojmenného vinařství, jehož víno se např. stalo šampionem Národní soutěže vín 2023 Slovácké vinařské podoblasti a který zároveň působí jako enolog ve vinařství Štěpán Maňák. Cenu prof. Viléma Krause, CSc. pro významnou vinařskou osobnost za její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství dostal Ing. Pavel Vajčner, jenž třicet let zastával pozici ředitele vinařství Znovín Znojmo, jednoho z největších a nejúspěšnějších vinařství na Znojemsku. Cenu studentů Zahradnické fakulty MENDELU získalo malé butikové vinařství Horák z obce Vrbice na Velkopavlovicku. A cenu za „Počin roku 2023“ si vysloužil spolek vinařů Dunajovské kopce za příkladnou spolkovou činnost v oblasti rozvoje vinohradnictví, vinařství a obchodu s vínem.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Během celého průběhu soutěže se degustují vína z ručně vyrobených skleniček sklárny Květná 1794.
Vinařství Válka – nejstarší bio organické rodinné vinařství na Moravě

Vinařství Válka – nejstarší bio organické rodinné vinařství na Moravě

Malé rodinné vinařství, které díky své neutuchající píli, skromnosti a lásce k řemeslu vyrábí poctivá a krásná bio vína. K vínu a vinicím se chovají s respektem a láskou. Do vinohradů nezasahují víc, než je nezbytně nutné, aby si zachovaly charakteristiku odrůd.

Kam za vínem do Podyjí?

Kam za vínem do Podyjí?

Překrásná příroda Znojemska a Podyjí zve k nejrozmanitější sportovní činnosti – od pohodlných výletů až po náročné túry, přes jezdectví až po cyklistiku. Objevíte zde malebnou krajinu a překrásná údolí několika řek. Tou nejslavnější je Dyje, kterou střeží několik mohutných hradů a romantických zámků. Kolem jejího hraničního toku se také rozkládá nejmenší a nejmladší národní park České republiky, Podyjí, s hustou sítí značených turistických cest. Milovníci vína se mohou vydat na jedinečné putování přes zdejší proslulé vinice a malebné vinné sklepy.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast se jako jediná z moravských nerozkládá jen na jižní Moravě, ale částečně zasahuje i do Zlínského kraje. Možná proto se od ostatních také v mnohém odlišuje a má svůj osobitý ráz daný kulturou a folklórem. To se pak odráží i v místním vinařství.

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast se rozkládá na 5143 ha vinic, zahrnuje 75 vinařských obcí a zaujímá 27,5 % z vinic ČR. Tato krajina je srdcem produkce červených vín na Moravě. Nachází na území pěti okresů – Brno-venkov, Vyškov, Břeclav, Hodonín a Brno-město.

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast je nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě. Každý, kdo ve vinařských krajích hledá kromě tradiční turistiky také cestu k vínu, zde najde nespočet možností, kde víno nejenom ochutnat, ale také se o něm mnohé dozvědět.

Havraníky

Havraníky

Prozkoumejte obec Havraníky a její vinařskou krajinu, bude možná překvapeni, jakou nabídku turistických atraktivit tu najdete. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Havraníky leží zhruba 8 kilometrů jižně od Znojma.

Rezervace divokých koní v Podyjí

Rezervace divokých koní v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Vinařství Thaya v Havraníkách

Vinařství Thaya v Havraníkách

Vinařství Thaya vzniklo transformací vinařství Trávníček a Kořínek, která měla svá místa na vinařské scéně světové i domácí. Jméno se mění, avšak filozofie a přístup zůstává. Nové vinařství navazuje na tradici zpracování vína a nepolevuje ze svých nároků na kvalitu vína.

Hotel Thaya v Havraníkách

Hotel Thaya v Havraníkách

Nedaleko Znojma, v blízkosti rakouských hranic v obci Havraníky najdete komplex vinařství, hotelu a restaurace, který nese název Thaya. Ubytovat se můžete v pokojích i apartmánech, které nabízejí komfortní odpočinek v klidném prostředí.

Znovín Znojmo – výrobce tradičních moravských vín

Znovín Znojmo – výrobce tradičních moravských vín

Společnost Znovín Znojmo, a.s. se řadí mezi přední výrobce vína a pěstitele révy vinné, obhospodařuje 500 ha vlastních vinic na Znojemsku a Hustopečsku, včetně vyhlášené vinice Šobes.

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed vinic.

Vinařství Leoš Horák

Vinařství Leoš Horák

Malé, butikové vinařství najdete v obci Vrbice, kterou proslavily zejména vinné sklepy v pískovcové skále. Specializuje se pouze na výrobu přívlastkových vín. Vinařství je oceněno v publikaci 1000 Vins du Monde, která představuje výběr těch nejlepších vín.

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Z hlinitopísčitých vinic ve slovácké oblasti poblíž Kyjova získává vinařství Maňák už dvacet let kvalitní přívlastková vína bílých i červených odrůd. Vyrábí se zde i slámová, ledová i ovocná vína. Specialitou je 100% višňové víno. Lahve s etiketou vinařství Maňák se dostala do celého světa.

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku

Výborné moravské víno, rodinná atmosféra a jedinečné prostory pískovcového vinného sklepa.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda