Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Slovácká vinařská podoblast
5 tipů, kam za vinnými zážitky na Slovácku
Gurmánská turistika

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast se jako jediná z moravských nerozkládá jen na jižní Moravě, ale částečně zasahuje i do Zlínského kraje. Možná proto se od ostatních také v mnohém odlišuje a má svůj osobitý ráz daný kulturou a folklórem. To se pak odráží i v místním vinařství.
Slovácká vinařská podoblast se rozkládá na 4514 ha vinic, zahrnuje 115 vinařských obcí a zaujímá 24,1 % z vinic ČR. Slovácká podoblast leží na jihovýchodě Moravy a táhne se od Břeclavi podél hranic se Slovenskem až k Uherskému Hradišti. Vína z této oblasti jsou vyhledávána pro zvláštní krásu, výrazné aroma a nezaměnitelný charakter svěží kyselinky. Typickým znakem vína ze Slovácka je také jeho výrazný odrůdový charakter. Daří se zde zejména Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému, Frankovce, Zweitgeltrebe a nové odrůdě vyšlechtěné v Moravské Nové VsiCabernetu Moravia.

Centry tohoto regionu jsou zejména větší města Bzenec, Kyjov a Uherské Hradiště. Ale jak už to tak u vína bývá, ty nejautentičtější zážitky potkáte v menších obcích a s jejich obyvateli. Míst spojených s vínem a které především stojí za návštěvu je zde ale opravdu hodně. Kamkoliv se ale vypravíte, tak všude na vás dýchne úžasná atmosféra a nebude nouze o dobré víno. Zdejší lidové kroje, písně, tance, tradiční řemesla i obyčeje si dokázaly podmanit srdce nejednoho návštěvníka – a ruku v ruce s rázovitým folklorem kráčí také tradiční vinařství a skvělá slovácká vína.
 

Vinařské obce Slovácké podoblasti:

Blatnice pod svatým Antonínkem
Břeclav
Bukovany
Bzenec
Čejč
Dolní Bojanovice
Hluk
Hovorany
Hrušky
Kyjov
Lanžhot
Moravská Nová Ves
Mikulčice
Ostrožská Lhota
Ostrožská Nová Ves
Polešovice
Prušánky
Strážnice
Šardice
Uherské Hradiště
Uherský Ostroh
Veselí nad Moravou
Vlčnov
Vracov


Sklípky a vinařství, kde ochutnáte místní kvalitní vína:

Vinařství Medek, Vinotéka Gajdůšek v Uherském Hradišti, Zarazické sklepy ve VeselíZámecké sklepy Strážnice, Morávia víno Prušánky, vinotéka U svatého Vavřinca v Ostrožské Nové Vsi, Vinařství Dvořáček Mikulčice, Vinařství Marada v MikulčicíchMladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem, Vinařství Tomanovi v Moravské Nové Vsi, Slovácká galerie vín v Kyjově, Zámecké vinařství Bzenec,...


Vinařské rarity v oblasti:

Vínem, které na Slovácku musíte ochutnat je odrůda Cabernet Moravia. Byla vyšlechtěna roku 1975 v Moravské Nové Vsi panem Lubomírem Glosem a to křížením odrůd Cabernet Franc a Zweigeltrebe, ale do Státní odrůdové knihy byla zapsána teprve roku 2001. Cabernet Moravia patří k nejlepším moravským červeným vínům. Odrůda je dnes rozšířena především na Slovácku (hojně na Bzenecku), ale i v okolí Brna. Ochutnáte ho například ve vinařství Dvořáček, Mladém vinařství, Vinařství Maňák, vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov, Vinařství Marada v Mikulčicích či ve Vinařství Mádl Velké Bílovice.

V Uherském Hradišti lze navštívít Vinařství Medek – to vyrábí u nás ojedinělá přírodní nefiltrovaná vína. Víno kvasí na přírodních kvasinkách a nic se do něj nepřidává. Víno od Medků je tak oblíbené i mezi alergiky.
 

TOP vinařské cíle v oblasti:

Památková rezervace Plže

Na okraji obce Petrov se nachází okouzlující areál historických vinných sklepů zvaných Plže. V roce 1983 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury, a je tak nejstarší vesnickou památkovou rezervací u nás. Malebné sklepy s barokně zdobenými průčelími v nezaměnitelné modro-bílé kombinaci objevíte v horní části vinohradnického areálu. V Plžích je okolo 80 vinných sklepů, z nichž ty nejstarší vybudovali vinaři už v 15. století. Sklepy sloužily jak ke zpracování a uchovávání vína, tak i jako úkryt zdejších obyvatel ve válečných časech. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá u vstupu do areálu otevřena vinotéka, kde mohou návštěvníci ochutnat vína z místní produkce.
 

Vesnice z vinných sklepů – Nechory

Nechory, vzdálené asi 1 km od obce Prušánky, jsou celou vesnicí, jež je tvořena pouze vinnými sklepy. Vinné sklepy vytvářejí ráz malé obce s vlastním náměstíčkem a přiléhajícími uličkami. Jsou ojedinělou lidmi vytvořenou lokalitou, kde sice nikdo nastálo nebydlí, ale život Nechorám rozhodně nechybí. Všechna stavení slouží pouze pro jeden účel, a to pro výrobu vína a pěstování révy. V průběhu let se sklepní vesnička natolik rozrostla, že dnes tvoří v podstatě už dvě – Horní a Dolní Nechory. Dolní Nechory tvoří onu obdivovanou vinařskou vesničku, zatímco Horní Nechory se rozkládají podél vinohradnické cesty, vedoucí přímo mezi vinohrady. V dnešní době je v Nechorách více než 450 vinných sklepů a nacházejí se v nich i soukromé zájezdní vinárny, možnosti ubytování či podnik s vyhlášenou kuchyní. Přes Nechory vede také oblíbená vinařská cyklistická stezka.
 

Blatnice

Jednou z nejznámějších vinařských obcí na Slovácku je ta s poetickým jménem Blatnice pod Svatým Antonínkem. Během roku se zde koná oblíbená akce Blatnické búdy pod hvězdami, tedy otevřené sklepy ve večerních a nočních hodinách. Blatnici, jak je zkráceně nazývána, proslavilo známkové víno Blatnický Roháč, pojmenované podle viniční tratě Roháč. Vyrábí se z Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého nebo ze Sylvánského zeleného a jako vůbec první víno získalo ocenění na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Navštívit zde můžete památkovou rezervaci vinných sklepů Stará hora na viniční trati Plachty, kde prý vlastnil vinice Jan Amos Komenský. Kromě vína je obec také známá jako poutní místo s kaplí sv. Antonína Paduánského na Blatnické hoře. Místní vinaři se také mohou pyšnit označením vín originální certifikace, tedy VOC Blatnice.
 

Sklepy v Mutěnicích

Největší vinařskou obcí slovácké oblasti jsou Mutěnice. Raritou této obce jsou Búdy (místní označení pro vinné sklepy), areál téměř 500 vinných sklepů pod Zárybnickými vinohrady. Sklepy stojí v několika řadách a jejich průčelí často zdobí pestré slovácké ornamenty. V areálu sklepů se také nachází muzeum vinařství, pálenic a myslivosti. Koná se zde třeba oblíbená folklorní akce zarážení hory, která předchází vinobraní.
 

Galerie slováckých vín

Možnost ochutnat větší množství vín na jednom místě všem zájemcům umožňuje Galerie slováckých vín, která se nachází v centru Uherského Hradiště v historických prostorách Jezuitských sklepů. Tato degustační expozice dává prostor pro prezentaci těm nejlepším vinařům z celé vinařské podoblasti. Návštěvníci zde mohou ochutnat 150 vín od 15 pečlivě vybraných vinařů ze Slovácka a následně si také nakoupit přímo lahve za stejnou cenu, jako kdyby byli přímo v jejich sklepě. Příjemnou atmosféru při ochutnávání těchto vín určitě navodí i prostory raně barokních Jezuitských sklepů, které dávají vyniknout celé atmosféře a jen ještě více podtrhnou požitek z vína. Prostory je také možné si pronajmout k různým společenským událostem.

Provozovatel

Vinařský fond

Žerotínovo náměstí 3
601 82 Brno
Tel.:
+420 541 652 471
Email:
info@vinarskyfond.cz
Email:
sarkapelcova84@gm...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.vinaz...
GPS:
49,198746 16,604430
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Tomáš Jetela – La muse de Paris

Srdečně zveme na výstavu La Muse de Paris Tomáše Jetely v Galerii Graciano, která bude probíhat ve dnech 13.11. 2023 – 2. 2. 2024.
Brno, Jihomoravský kraj

Smetana 200 & Davies 80

Rok 2024 není jen Rokem české hudby a dvousté výročím narození Bedřicha Smetany, ale také rokem, ve kterém své významné jubileum oslaví Dennis Russell Davies, šéfdirigent Filharmonie Brno.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravský vinařský podzim 2023

Předvánoční degustace českých i zahraničních vinařství.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

The Very Best of ABBA

Největší hity legendární skupiny ABBA v podání ABBA WORLD REVIVAL.
Brno, Jihomoravský kraj

Malé oči ve Scale

Vydejte se na pořádný filmový výlet! 10. ročník dětského filmového festivalu Malé oči s podtitulem PODIVUHODNÁ DOBRODRUŽSTVÍ přináší náročným zrakům i uším malých diváků opět pestrý nejen filmový program. Kromě bohatého filmového programu Vás čeká také mnoho doprovodných akcí.
Brno, Jihomoravský kraj

Kruh sdílení pro osoby s migrénou v Brně

Připadáte si na svou migrénu sami? Nemáte se komu svěřit? Nebo byste si chtěli rozšířit paletu dovedností, jak se svou migrénou zacházet? Tak se zúčastněte osobního setkání s lidmi s migrénou organizace Migréna-help.
Brno, Jihomoravský kraj

Yoga Garden Brno

V brněnské ulici Veveří vytvořil architektonický ateliér RO AR studio pro cvičení jógy Yoga Garden Brno rekonstrukci původní postindustriální budovy. Vznikl zde čistý světlý prostor jógového studia v evropském stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.
Brno, Jihomoravský kraj

Eliptická lavička na Moravském náměstí v Brně

Eliptická lavička měřící 120 metrů, vznikla při revitalizace Moravského náměstí v roce 2022. Jedná se o novou dominantu nyní krásně řešeného prostoru, která náměstí doslova obkružuje.
Brno, Jihomoravský kraj

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.
Brno, Jihomoravský kraj

Socha Adam Čekač pod hodinami – nejmenší socha v Brně

Ikonické místo „pod hodinami“, na kterém si Brňané dávají sraz, prošlo nepatrnou úpravou, která však má velký význam. Díky ní, totiž, na České pod hodinami, nebudete už nikdy čekat sami…
Brno, Jihomoravský kraj

Satori dýchání – Rebirthing

Při sezení rebirthingu pohodlně ležíte na matraci a jste doprovázeni profesionálně vyškoleným terapeutem. Dýcháte spojeným dechem, kdy nádech přechází ve výdech a naopak, čímž se postupně vytváří energetický cyklus.
Brno, Jihomoravský kraj

Wellness centrum u Andersena – sauna v centru Brna s venkovním bazénem

Udělejte si na sebe čas a navštivte moderní wellness centrum v multifunkčním domě u Andersena. Připravena je pro vás pravá finská sauna, solárium, lymfatické masáže, nástroje pro formování postavy a mnoho dalšího.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast je nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě. Každý, kdo ve vinařských krajích hledá kromě tradiční turistiky také cestu k vínu, zde najde nespočet možností, kde víno nejenom ochutnat, ale také se o něm mnohé dozvědět.
Brno, Jihomoravský kraj

Putování za vínem ve Valticích

Valtice jsou často považovány za naše hlavní město vína. Ač samy o sobě nejsou příliš velké, koncentrací vinařských turistických cílů a pestrostí nabídky místních vín mnohá větší města převyšují. Vybrali jsme pro vás sedm tipů, které by byla škoda ve Valticích vynechat.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna s cukrárnou Kolbaba v Brně

Historie cukrárny Kolbaba sahá až do 30. let 20. století a už tehdy se podnik těšil velké oblibě. Cukrárna nabízí posezení v elegantním funkcionalistickém interiéru a raritu mezi dortíky – dort Pohádka podle někdejšího receptu mistra cukráře Bohumíra Kolbaby.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna Parq na Moravském náměstí v Brně

Začátkem května by se měla otevřít nová kavárna Parq na zrekonstruovaném Moravském náměstí v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Cukrářství Martinák v Brně

V Cukrářství Martinák se drží se původních osvědčených receptů, občas přidají kapku vlastní invence a nikdy nešetří těmi nejkvalitnějšími surovinami.
Brno, Jihomoravský kraj

Champagne Garden Bar v Brně

Champagne Garden Bar nabízí stále nejen více než 140 druhů rumu, ale nově i výběr z originálních šampaňských vín. V nabídce nechybějí ani alko a nealko míchané nápoje.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Continental Brno

Výškový hotel Continental stojí na půdorysu písmene Y v místě, kde býval rodný dům Adolfa Loose. Stavba ke příkladem bruselského architektonického stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Avion v Brně

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Při rekonstrukci se vycházelo jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotel nově otevřel po rekonstrukci v květnu 2022.
Brno, Jihomoravský kraj