Úvod > Co chcete dělat? > Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR
Gurmánská turistika

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě. I v současné době se zabývá novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly ranné a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí.
Vinařství Ampelos ve Vrbovci bylo založeno již roku 1895, kdy byla ve Znojmě v souvislosti s révokazovou kalamitou zřízena Císařko-královská technická stanice pro potírání révokazu na Moravě – a právě ta v této oblasti dodnes působí pod názvem Ampelos.

Ampelos je tak nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě. I v současné době pokračuje Ampelos ve Vrbovci ve šlechtění. Zabývá se novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly ranné a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí. Na pronajatých pozemcích Ampelosu probíhá udržovací šlechtění 30 odrůd révy vinné. Je zde i republikový genofond révy vinné.

Vinotéka se nachází u státní silnice E59 směr Znojmo-Vídeň, ve Vrboveckých sklepích u odbočky na obec Vrbovec. Milovníci vín zde mohou absolvovat komentované degustace vín, případně spojit degustaci s pobytem v penzionu, který společnost provozuje.

A co znamená ono slovo Ampelos? Jedná se o jinocha ze starořecké mytologie, s jehož jménem je spojen název vinného keře – ampelos. Odtud původ názvu Ampelografie, což je nauka o odrůdách révy vinné.

Ubytování a restaurace v okolí

Vrbovecké sklípky

Vrbovecké sklípky

Vrbovec, Jihomoravský kraj
Hotel La Port

Hotel La Port

Znojmo, Jihomoravský kraj
Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Znojmo, Jihomoravský kraj