Úvod > Co chcete dělat? > Malovaný sklep v Šatově
Malovaný sklep v Šatově
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Gurmánská turistika

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.
I když je Malovaný sklep sklepem vinným, víno se v něm kupodivu nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení. Díky skvělé izolaci a výtečnému vínu z okolních vinic v něm bylo příjemně v kteroukoliv roční dobu a za jakéhokoliv počasí.
 
V podzemí je jakási podivuhodná říše mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním. Malovanému sklepu upsal svůj život – pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku.

Sklípek provozuje společnost Chateau Šatov s.r.o., která v sousedním sklípku vyrábí vína ze Šatova a nejbližšího okolí. Vinařství obhospodařuje 1,7 ha mladých vinic. Těžiště odrůdové skladby spočívá na Veltlínském zeleném, Ryzlinku rýnském, Sauvignonu a burgundských odrůdách. Vinohradníkem i sklepmistrem v jedné osobě je Tomáš Plocr, abslovent MZLU v oboru vinohradnictví a vinařství. Při výrobě přistupuje k hroznům co nejšetrněji, reduktivní metodou v nerezu a částečně též v barikových sudech a s co možná minimálními zásahy.

V rámci prohlídky mohou jednotlivci i skupiny ochutnat vína Chateau Šatov. Řízené degustace jsou pak možné po dohodě pro menší skupiny do patnácti osob.

Ubytování a restaurace v okolí

Moravský sklípek v Šatově

Moravský sklípek v Šatově

Šatov, Jihomoravský kraj
Vinice Na Skalce

Vinice Na Skalce

Havraníky, Jihomoravský kraj