!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Křížový sklep v Příměticích
Památky

Křížový sklep v Příměticích

Uprostřed Přímětic, dnešní příměstské části Znojma, nechali znojemští jezuité v letech 1740-1756 vystavět jeden z největších vinných sklepů na světě. V současné době je využíván společností Znovín Znojmo a.s., která zde uchovává v tradičních dubových a akátových sudech nejlepší vína zdejší oblasti.

Sklep je zaklenut valenou cihlovou klenbou a půdorysně vytváří veliký latinský kříž. Délka hlavní chodby dosahuje 110 metrů, příčná chodba pak 56 metrů. Ke zrání vína se zde používají i moderní nerezové tanky. Kromě své velikosti sklep ohromí i vynikající akustikou. Raritou je zejména takzvaný jezuitský telefon – když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby.Stěny pokrývá vrstva ušlechtilé sklepní plísně Rhacodium cellare. Ta je zárukou stabilní vlhkosti vzduchu, není tedy potřeba žádného klimatizačního zařízení.

Prohlídky a ochutnávky lze pro předem objednané skupiny zajistit v období od ledna do srpna v pracovní dny. Mimo tyto měsíce je sklep pro veřejnost uzavřen, vyrábí se zde nové víno. Na požádání na recepci v přilehlém Hotelu N lze v měsících leden až srpen v odpoledních a večerních hodinách nahlédnout do sklepa přes mříže.

V obci se nachází také památník Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 6. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace u Polehňů

Restaurace u Polehňů

Znojmo, Jižní Morava
Hotel Premium

Hotel Premium

Znojmo, Jižní Morava
Hotel Kateřina Znojmo

Hotel Kateřina Znojmo

Znojmo, Jižní Morava
Káva na Knopp

Káva na Knopp

Znojmo, Jižní Morava