Dobšice

Dobšice u Znojma jsou malou zemědělskou obcí, kde je dominantním odvětvím vinařství a od poloviny 19. století také pěstování okurek. Finanční příjem z jejich prodeje patří do dneška k významným zdrojům domácího rozpočtu drobných pěstitelů.

Oblíbené v obci

dobšice znojmoDobšice v okresu Znojmo se nachází v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí. Dle archeologických nálezů byla tato oblast osídlena již v neolitu (našly se keramické střepy a kamenná sekyra), stopy doby bronzové zanechala spona do šatů (pravděpodobě keltský výtvor), ozvěny římské říše tvoří stříbrné římské mince a osmdesáticentimetrový meč svědčí o germánském osídlení před stěhováním národů. Jako "Dobsici" byla ves zapsána v zakládací listině premonstrátského kláštera v Louce ze dne 25. října 1190. Název je zřejmě odvozen od osobního jména Dobeš. České osídlení v době založení kláštera bylo postupně rozšiřováno německými kolonisty, kteří se nakonec stali převládající národnostní složkou vesnice, což se po druhé světové válce změnilo.

A čím se živilo zdejší obyvatelstvo? Vzhledem k příznivým klimatickým a půdním podmínkám již brzy získalo převahu zemědělství a z něho poměrně časně i pěstování révy vinné. V roce 1897 byly v seznamu největších vinařských obcí na 8. místě jmenovány Dobšice s 63 hektary vinic, dnes se vinná réva pěstuje jen na 28 ha. Svědectvím bývalé vinařské slávy jsou tu tři vinařské sklepní uličky a množství vinných sklepů uvnitř jednotlivých stavení přímo ve vsi. Dobšice také proslavilo pěstování okurek. Během prvních padesáti let minulého století se ve vsi vystřídaly tři okurkárny, ještě krátce po roce 1945 tu prosperovala okurkárna pana Wojny. Ziskovým artiklem dobšického zemědělství bývalo též pěstování třešní a zvláště meruněk. Mimořádný význam pro stavební rozvoj Znojma a okolí mělo několik cihelen, které se nacházely anebo těžily cihlářskou hlínu v katastru obce. V období sloučení se Znojmem (1976-1992) vyrostla v obci sídliště rodinných a bytových domů, počet obyvatel se téměř ztrojnásobil.

Navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle, jako je klasicistní poklona z poloviny 19. století nebo zděná zvonice přímo uprostřed obce. Z vinařů vás u sebe přivítají Víno Hort, Vinařství Lahofer, Vinařství Dobles, sklep U Pavlasů, Vinařství Piálek & Jäger anebo vzdálenější Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku. Obcí prochází dvě naučné stezky: Svatoklementská a Po stopách Napoleona.

Aktivity v obci Dobšice

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes

Vinný hrádek a vinici Lampelberg a vinici Šobes spojuje téměř osmnáct kilometrů dlouhá naučná stezka. Vydejte se do krajiny, která byla po dlouhou dobu uzavřená za železnou oponou.
Dobšice, Jihomoravský kraj

Mějte svoji hlavu – vinařský naučně-poznávací program

Vinařství Lahofer nabízí milovníkům vín neobvyklý vinařský program Mějte svoji hlavu, v němž se můžete stát patronem konkrétními hlavami vinné révy. Mějte i vy svoji hlavu!
Dobšice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Dobšice

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.
Dobšice, Jihomoravský kraj

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.
Dobšice, Jihomoravský kraj

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort pro Vás připravilo spoustu variant degustací od základních až po ty nejnáročnější. Znojemsko nabízí spoustu možností, jak upevnit svoje zdraví a obohatit se poznáním vín. Stačí sednout na kolo či si po svých projít vinařské stezky.
Dobšice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.
Přímětice-Znojmo, Výlety s příběhem

Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.