Úvod > Co chcete dělat? > Sluneční hodiny v Karlových Varech
Památky

Sluneční hodiny v Karlových Varech

Opravdu unikátní a úžasné umělecké dílo z bronzu a kamene naleznete před Vřídelní kolonádou, směrem do Vřídelní ulice, v místě před vstupem do podzemí. Karlovarské sluneční hodiny jsou zapuštěny do země a gnóm tvoří sám člověk, který do hodin vstoupí.
Analematické sluneční hodny jsou charakteristické tím, že ke své funkci nepotřebují gnómon (tj. prvek hodin, který vrhá stín na ciferník). A přesně takové naleznete v Karlových Varech na Vřídelní ulici před vstupem do Vřídelního podzemí. Člověk je sám o sobě pohyblivým gnómónem. Stačí se jednoduše postavit na správné místo a pak už se stačí dívat na příslušný čas na eliptickém ciferníku.
 
Základní myšlenkou celých hodin je okamžik, kdy člověk vstupující do středu ciferníku vstupuje zároveň do víru termy a ukazuje si sám sobě svůj čas. Dílo je pojato jako bronzový reliéf, který je vsazen do dlažby plata. Centrální část (alegorické postavy základních komponentů karlovarské termy – voda, kysličník uhličitý, země, vlny proplyněné termy, stylizované skalní útvary, základní obruče ciferníku) tvoří masivní bronzový odlitek, jehož reliéf je pozitivní i negativní. Uprostřed tohoto odlitku je kamenná datová deska s názvy měsíců. Bronzové paprsky, které určují v ploše ciferníku jednotlivé hodiny, stejně tak jako desky s jednotlivými texty vztahujícími se k pitným kúrám a další prvky ciferníku (nápisy, další „obruče“ ciferníku, číslice) jsou z masivního bronzu. Všechny prvky jsou zapuštěny do pochozí vrstvy kamenné dlažby.

Umělecké ztvárnění reliéfů vytvořil akademický sochař p. Knapka. Duchovním otcem slunečních hodin se stal bývalý dlouholetý ředitel SPLZaK RNDr. Tomáš Vylita.

Ubytování a restaurace v okolí