Úvod > Co chcete dělat? > Statek Bernard – centrum řemesel a zábavně naučné centrum řeky Ohře
Kultura

Statek Bernard – centrum řemesel a zábavně naučné centrum řeky Ohře

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde Centrum tradičních řemesel a zábavně naučné centrum řeky Ohře.
Návštěvníci mohou v jednotlivých dílnách nahlédnout pod ruce zkušeným řemeslníkům, anebo ještě lépe – sami si tradiční řemeslné postupy vyzkoušet. Vedle hodinových rychlokurzů jsou k dispozici i kurzy několikadenní, jejichž absolvováním získáte v řemesle základní zručnost. Můžete se zde naučit pracovat s keramikou, vyrábět vonné svíce, šít boty či používat speciální metodu patchwork. Pokud si vyberete designérství, pravděpodobně odejdete s vlastním tričkem. Pro dlouhodobější pobyt na statku je jako stvořený útulný penzion s českou restaurací, která je zapojena do projektu Czech specials.
 

Včelou na deset minut

V rámci včelařské expozice, která je součástí připravovaného Fotomuzea řemesel, má být totiž zcela nová atrakce – virtuální realita, díky níž se člověk stane na deset minut včelou. Díky moderním technologiím je vtělení naprosto jednoduché. Stačí si nasadit speciální brýle a uchopit ovladač. Ovládání je intuitivní a nastavené tak, aby obsluhu zařízení zvládlo i dítě. Následně včela dostává pokyny a podle nich plní nejrůznější úkoly. Stará se například o vajíčka, načež vyletí z úlu na nádvoří Statku Bernard, které je vyobrazené do nejmenších detailů. Takže včelka může usednout na květinu nebo se podívat za zvířátky. Měla by se však mít na pozoru. Zvlášť před nebezpečnými predátory.

Kromě toho jsou při návštěvě Statku v letních měsících na nádvoří k vidění ukázkové úly. Statek pořádá i kurzy, kde zjistíte, jak vzniká med, co dělá včelí královna, co dělají včely v zimě, jak vypadá úl uvnitř a mnoho dalších zajímavostí. Také si sami vyzkoušíte práci včelaře.
 

Fotomuzeum (býv. Muzeum řemesel)

Kromě toho Statek láká na řadu dalších novinek, jako je potápějící se kajuta či originálně pojatá interaktivní expozice se zamřením na tradiční řemesla. Nové Fotomuzeum řemesel vzniká úpravou původního Muzea řemesel. Snahou je vytvořit moderní expozici, která hravou a originální formou dokáže zaujmout nejen děti, ale i dospělé.

Novou podobu muzea bude tvořit šest stanovišť vybavených velkoplošnými kulisami. Pokaždé se jedná o konkrétní prostředí s vazbou na příslušné řemeslo. Hlavní inovací jsou komiksové rekvizity a bubliny s vtipnými texty, s nimiž se lidé mohou vzájemně fotit.

Společně s průvodcem navštívíte zemědělskou expozici, dozvíte se, jak se zpracovávalo mléko, obilí nebo mouka, jak probíhala zabíjačka, anebo si zkusíte sami obilí pomocí cepu vymlátit. Obdivovat můžete také sbírku historických kočárů. Prohlídka dále pokračuje ukázkou mistrovských artefaktů, které byly vyrobeny tradičními postupy našich předků. Zajímavý vám jistě přijde pohyblivý model hamru, nevšedně zpracovaná ukázka výroby železa nebo možnost si vyzkoušet brnění. Prozradíme vám také tajemství výroby porcelánu, které se Číňanům dařilo před ostatním světem skrývat více jak 2000 let. Fotomuzeum je otevřeno od května 2018.
 

Zábavní centrum řeky Ohře

Od srpna 2011 je na statku Bernard novinkou ojedinělá expozice Zábavného centra řeky Ohře. Ta pomocí interaktivních modelů představuje návštěvníkům zajímavosti z celého toku řeky, tedy od jejího pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se pak vlévá do Labe. Dominantou výstavy je obří model Ohře. Na něm jsou umístěny dotykové obrazovky s videospoty na kterých zhlédnete více než 80 zajímavostí jak z německé, tak z české strany. Modely všech mostů, dolů, staveb a jezů jsou interaktivní, takže si sami můžete zvolit, jak mnoho chcete být o dané atrakci informováni.

Od května 2018 si zde vyzkoušíte model potápějící se kajuty. Kdo chce zažít, jaké to je na lodi, která jde ke dnu, může k tomu využít naši speciální kajutu. Místnost se sice nehýbe, avšak prostor je nakloněný v úhlu dvaceti pěti stupňů. Právě takový náklon má silný vliv na lidský organismus. Je ověřené, že pokud by okolní stěny byly prázdné, tak efekt na vnímání člověka nebude tak silný, jako když je interiér plně zařízený.

Určitě vás ovšem bude zajímat příběh velkého, pohyblivého betléma, který se ve válečných časech za tajuplných okolností stěhoval v batohu z Poohří do příhraničí. Vynechat byste neměli ani model hlubinného dolu, nabízí ukázku toho, jak se kutalo uhlí v minulém století. Nebo si dopřejete jen trochu odpočinku u pramene této úchvatné řeky. 
 

Z historie statku Bernard

Zemědělské hospodaření společnosti se soustřeďovalo do hospodářského dvora, který byl zajímavě vybudován v tradičním chebském stylu hrázděných staveb v sousedství zrušeného dolu Bernard roku 1922.  Stavebně sevřený komplex budov zahrnoval kromě obytných a správních objektů ještě stáje pro koně a dobytek, kůlny na stroje a nářadí, stodoly, mlékárnu a kurníky. Vedle statku stojící stodola je o 15 let starší než samotný statek, pochází z roku 1907. 

Mimo klasicky pojatou činnost všestranného zemědělského hospodářství se širokou rostlinnou a živočišnou výrobou s převahou chovu skotu se statek společnosti Britannia také věnoval rekultivaci těžbou narušených a poškozených pozemků.

Statek Bernard je svou polohou ideálním místem pro rodinný výlet či aktivní dovolenou. V blízkém okolí se nacházejí významné památky či přírodní zajímavosti, např. hrad Loket, Svatošské skály nebo Relikviář svatého Maura na zámku v Bečově, to vše protkáno sítí cyklostezek. V posledních letech si statek Bernard oblíbili také snoubenci jako místo, odkud se vydají na společnou cestu životem.
Zobrazit více
Památník bitvy u Sokolova v Sokolově

Památník bitvy u Sokolova v Sokolově

Sokolov, Karlovarský kraj
Most lásky v Sokolově

Most lásky v Sokolově

Sokolov, Karlovarský kraj
Hornický dům v Sokolově

Hornický dům v Sokolově

Sokolov, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Permon v Sokolově

Pivovar Permon v Sokolově

Sokolov, Karlovarský kraj
Pivovarské muzeum Loket

Pivovarské muzeum Loket

Loket, Karlovarský kraj