Úvod > Co chcete dělat? > Expozice útrpného práva na hradě Loket
Památky

Expozice útrpného práva na hradě Loket

Děsivou expozici středověkého útrpného práva nabízí autentické prostory sklepního vězení v křídle dolní renesanční bašty na hradě Loket. Jedinečnou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců.
Útrpné právo je vlastně středověký způsob jakým bylo možné vymoci z obžalovaného doznání a mělo několik stupňů. K nejhroznějším patřilo mučení mučicími nástroji, kterých se na hradě Loket nachází docela hojný počet. V působivé expozici jsou naaranžovány pohybující se figuríny v životní velikosti, které předvádějí několik způsobů mučení s barvitým zvukovým doprovodem srdceryvného křiku a sténání.
 
Mezi exponáty nechybí například inkviziční křeslo pro čarodějnice nebo maska pro klevetnice, v níž byly ženy zesměšňovány za pomluvy. Mimo to zde objevíte také železnou pannu, nebožáka v kládě, lotra natahovaného na skřipec anebo kata, kterak provádí torturu vodou.
 
Mezi lety 1822 až 1948 sloužila část hradu v několika patrech studených a vlhkých kobek jako vězení. Podle hradní pověsti v jedné z kobek žije Strakakal, což měl být střapatý mužík trestající neupravené děti plácnutím knihou přes záda.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Švejk Loket

Restaurace Švejk Loket

Loket, Karlovarský kraj
Pivovarské muzeum Loket

Pivovarské muzeum Loket

Loket, Karlovarský kraj