Úvod > Co chcete dělat? > Expozice útrpného práva na hradě Loket

Expozice útrpného práva na hradě Loket

Památky
Děsivou expozici středověkého útrpného práva nabízí autentické prostory sklepního vězení v křídle dolní renesanční bašty na hradě Loket. Jedinečnou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců.
Útrpné právo je vlastně středověký způsob jakým bylo možné vymoci z obžalovaného doznání a mělo několik stupňů. K nejhroznějším patřilo mučení mučicími nástroji, kterých se na hradě Loket nachází docela hojný počet. V působivé expozici jsou naaranžovány pohybující se figuríny v životní velikosti, které předvádějí několik způsobů mučení s barvitým zvukovým doprovodem srdceryvného křiku a sténání.
 
Mezi exponáty nechybí například inkviziční křeslo pro čarodějnice nebo maska pro klevetnice, v níž byly ženy zesměšňovány za pomluvy. Mimo to zde objevíte také železnou pannu, nebožáka v kládě, lotra natahovaného na skřipec anebo kata, kterak provádí torturu vodou.
 
Mezi lety 1822 až 1948 sloužila část hradu v několika patrech studených a vlhkých kobek jako vězení. Podle hradní pověsti v jedné z kobek žije Strakakal, což měl být střapatý mužík trestající neupravené děti plácnutím knihou přes záda.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 8. 2020
3.10.
4.10.
Vinobraní na hradě Loket

Vinobraní na hradě Loket

Loket, Západočeské lázně
8.8.
9.8.
Hradní jarmark

Hradní jarmark

Loket, Západočeské lázně
15.8.
Zapálení komedianti

Zapálení komedianti

Loket, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí