Úvod > Co chcete dělat? > Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba
Svatošské skály u Lokte - zkamenělá svatba
"> "> "> "> "> "> "> Svatošské skály - autor: Ladislav Renner "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.
Skály zaujímají rozlohu 2 ha a svými tvary připomínají svatební procesí. Podle toho jsou i pojmenovány - směrem od visuté lávky přes Ohři po proudu řeky jsou to: Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek. Na levém břehu řeky proti jejímu proudu, asi 750 m za pionýrským táborem, je ve strmém svahu, mezi stromy ukrytá samotě stojící věž Samotář. Bizarní tvary žuly byly roku 1933 vyhlášeny chráněným přírodním výtvorem, později za přírodní památku pod názvem "Jan Svatoš". Toto místo také inspirovalo řadu umělců (J. W. Goethe, V. Mrštík, H.Marschner, aj.).
 
V širokém okolí je krásná kopcovitá krajina, která se stává cílem turistů, cyklistů, vodáků a především horolezců. Územím prochází naučná stezka Doubí – Svatošské skály.
 
Pověst o Janu Svatošovi: za časů vlády Vohburgů našel chudý sedlák při cestě za robotou na loketský hrad, v místech dnešního Horního Slavkova, novorozeného chlapce. Vzal jej s sebou a předal miminko markraběnce Janě. Ta se hošíka ujala a pokřtila ho jménem Jan. Po svém nálezci nosil příjmení Svatoš. Dospěl ve statného jinocha, který nalezl zalíbení ve vědách. Jednou zadumaně seděl u břehu Ohře a hleděl do jejích vln. Najednou se z nich vynořila krásná víla a pravila: "Znám tvé tužby a naučím tě všemu, po čem prahneš. Ale musíš mi slíbit, že se nikdy nezaslíbíš jiné ženě". Svatoš byl její krásou i slibem očarovaný a tak nabídku přijal. Po čase jej však slib začal mrzet. Potkal dívku, do níž se zamiloval, a toužil si ji vzít za ženu. Spoléhal na to, že pomocí kouzel zlomí předchozí slib. Počala se chystat svatba. Svatební průvod stál před oltářem a zbývalo jen říci svá "ano". Náhle se však zjevila ona víla a pomocí kletby proměnila celý svatební průvod ve skály.

Uvidíte tu nejen oba milence, ale i kněze, svatební hosty, hudebníky i svatební povoz.
Zobrazit více

Svatošské skály

Provozovatel

Informační centrum Loket

T. G. Masaryka 12/72
357 33 Loket
Tel.:
+420 352 684 123
Tel.:
+420 603 148 531
Email:
infoloket@volny.cz
WWW:
www.loket.cz
GPS:
50,193511 12,813800
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Srdcovka

Kavárna Srdcovka

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Cesta za pivem Karlovarským krajem

Cesta za pivem Karlovarským krajem

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Kemp Březový Háj

Kemp Březový Háj

Březová, Karlovarský kraj