ÚvodVýletyCesty pro zdravíKaravanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Karavanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Rádi si užíváte pohledy na zasněženou Šumavu a rozlehlé louky a rašeliniště pod bílou peřinou? Spojte to s cestou obytňákem. Zimní Šumava nabízí spousty zajímavých možností: s karavanem totiž můžete nocovat přímo v horských střediscích a ráno pak vyrazit rovnou na běžky, sjezdovky nebo procházky do kouzelné přírody.
Na Kudy z nudy jsme pro vás připravili přehled míst, kde je na Šumavě možné parkovat s karavanem a přespávat nedaleko běžkařských tras a lyžařských středisek. Zimní šumavské cestování obytňákem není žádná věda, i hlavní tahy jsou klikaté horské silnice, po kterých se nedá jezdit závratnou rychlostí a nikoho proto nebudete moc zdržovat. A protože řada karavanistů své vozy přes zimu odstaví a zůstává doma, nemusíte mít ani obavy, že byste nenašli volné místo.
 

Železná Ruda, Ski areál Špičák a šumavská jezera

Náš zimní výlet Šumavou s domečkem na kolečkách začíná na Špičáku u Železné Rudy, ale pro leckoho z vás tu možná také skončí. Pohodové parkování na Kaskádách totiž zajistí, že máte doslova u nosu nejenom Ski areál Špičák, lanovku na vrchol Špičákurozhlednou a lanovku na Pancíř, ale také dvě ledovcová jezera a další klenoty šumavské přírody. Tady můžete klidně strávit prodloužený víkend a o program máte postaráno.

V zimě, kdy se jezera se promění v křišťálová zrcadla, jsou pro leckoho ještě krásnější než v létě. K Černému jezeru, na jehož dně podle různých pověstí leží tělo hraběnky i s kočárem, kompletní svatební průvod anebo tajné nacistické dokumenty, vede pohodlná cesta ze Špičáckého sedla, k Čertovu jezeru dojdete přímo ze Špičáku anebo ze Železné Rudy. Navíc lyžařské středisko Špičák je průkopníkem bezpečného skialpinismu, protože místo cest po okrajích sjezdovek tu najdete několik speciálních skialpinistických tras.
 

Šumavou na běžkách aneb z Železné Rudy až na Lipno

Z Železné Rudy až na Lipensko vede asi 140 kilometrů dlouhá běžkařská magistrála. Pokud to sněhové podmínky dovolí, můžete za několik dní projet celou Šumavu, případně si trasu rozložit do několika dní a kratších úseků v okolí Prášil, Modravy, Kvildy, Strážného a Nového Údolí.

S parkováním vám poradí speciální aplikace, případně si vyberte z našich tipů. V Železné Rudě je jediný zimní kemp na Šumavě, kde je k dispozici zpevněná parkovací plocha pro karavany a obytné vozy, elektrické přípojky i možnost dotankovat pitnou vodu nebo vylít chemické WC. V Prášilech se dá parkovat na parkovišti Poledník – Slunečná, odkud můžete vyrazit pěšky nebo na běžkách na výlet k Prášilskému jezeru a k rozhledně Poledník, anebo na Hůrkukaplí sv. Kříže, k jezeru Laka a do krajiny zaniklých obcí Prášilska.
 

Šumava pro běžkaře

Další oblíbenou zastávkou karavanistů-bežkařů je Modrava, kde je přímo v centru horské obce k dispozici velké placené parkoviště, parkovat je možné i u rechlí – hradlového mostu. Naopak karavanistům hojně doporučovaný kemp Antýgl bývá v zimě mimo provoz, naposled otevřeno mívá v listopadu.

Upravené běžkařské stopy vedou z Modravy například údolím Roklanského potokaTříjezerní slati, k pramenům Vltavy anebo na Březník. Parkovat můžete také na stellplatzu v Kvildě, kde jsou elektrické přípojky, možnost dotankování pitné vody, výlevka odpadní vody a výlevka pro chemické toalety. Z Kvildy se můžete vydat na krásný výlet na běžkách do krajiny z románů Karla Klostermanna, na Jezerní slať a na Horskou Kvildu.

Další placené parkoviště, kde můžete bez obavy nocovat, je na Borových Ladech; podívat se můžete třeba na Chalupskou slať a pak na běžkách vyrazit na Knížecí Pláně a Bučinu. Pro nástup na bílou stopu můžete využít také parkoviště ve Strážném a ve Stožci.
 

Šumava pro sjezdaře

Pokud máte v posádce vozu milovníka sjezdovek, musíte zamířit jinam než na rozlehlé pláně centrální Šumavy – třeba na Nové Hutě nebo na Churáňov. Tady kromě sjezdovek s několika lyžařskými vleky a sedačkovou lanovkou objevíte i trasy pro běžkaře a také skokanský můstek, který slouží jako neobvyklá rozhledna. Na běžkách se pak můžete vypravit třeba ze Zadova na Kvildu.

Cesta Šumavou samozřejmě nemusí končit ve Vimperku jako naše trasa. Pokud máte dost času, můžete pokračovat dál směrem na Volary a Lipensko. Karavanistům tu vycházejí vstříc na mnoha místech, podívejte se na naše tipy pro zimní cestu karavanem na Lipno!